Niemcy legalizują marihuanę

Niemcy legalizują marihuanę do celów rekreacyjnych! Wkrótce każdy pełnoletni obywatel będzie mógł legalnie nabyć susz konopi indyjskich , którego dystrybucja będzie się odbywała w licencjonowanych sklepach. Jest to realizacja wyborczych obietnic, o których mogliście przeczytać na naszym portalu kilka miesięcy temu. Czy taka zmiana prawa u naszych zachodnich sąsiadów wpłynie na postrzeganie tego tematu przez nasz rząd? Oto więcej informacji.

Niemcy legalizują marihuanę

Legalizacja marihuany to temat, który podczas niedawnej kampanii wyborczej, pojawia l się stosunkowo często. Kandydat na następcę Angeli Merkel – Olaf Scholz, dodał do swojego programu wyborczego legalizację obrotu marihuaną rekreacyjna dla dorosłych obywateli Niemiec, pisaliśmy o tym T U T A J.

Wczoraj niemiecki Der Spiegel poinformował, że Liderzy partii nowej rządowej koalicji w Niemczech osiągnęli porozumienie w kwestii legalizacji marihuany rekreacyjnej na poziomie federalnym ( w całym kraju).

Najprawdopodobniej nowe prawo zostanie uchwalone i wprowadzone podczas najbliższego posiedzenia Bundestagu (Parlament Niemiec). Nowe prawo skupi się także na redukcji szkód związanych z narkotykami, a także ograniczy reklamę tytoniu i alkoholu oraz już wkrótce legalnych konopi indyjskich.

Rządząca koalicja składająca się z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) i Zielonych – powiedziała, że ​​„wprowadzi kontrolowaną dystrybucję konopi indyjskich wśród dorosłych w celach rekreacyjnych w licencjonowanych sklepach”.

Po czterech latach obowiązywania nowego prawa przeprowadzony zostanie jego audyt i zostanie ono ocenione.

Zarówno SPD, Zieloni i FDP mówią, że proponowane zmiany nie są podyktowane korzyściami finansowymi dla skarbu państwa, a polityką redukcji szkód i chęcią zlikwidowania czarnego rynku. Nowe prawo ma zapewnić lepsza ochronę młodzieży.

Jednak ekonomiczne skutki będą oczywiście także – i to pozytywne. Niemcy przewidują, że legalny rynek marihuany rekreacyjnej to blisko 30.000 nowych miejsc pracy oraz ok. 1,5 miliarda euro rocznie.

Propozycje, na które przystała koalicyjna grupa robocza ds. zdrowia i opieki, zawierają przepisy promujące redukcję szkód, poprzez takie projekty jak np. dostępna dla każdego usługa kontroli jakości posiadanych substancji  pod kątem zanieczyszczeń i niepożądanych domieszek.

Politycy wiodących niemiecki ugrupowań politycznych o legalizacji rozmawiali już od 2017 roku, czego zwieńczeniem jest propozycja legalizacji.

Nie znamy jeszcze szczegółów w takich kwestiach jak uprawa na własne potrzeby czy limity posiadania (o ile zostaną wprowadzone ale zależy zakładać, że tak będzie).

Gratulując tej decyzji naszym zachodnim sąsiadom, naturalnym jest pojawienie się w głowie myśli, że to przecież nasz bezpośredni sąsiad i czy wpłynie to na postrzeganie marihuany przez nasz rząd. Niestety póki co nie koniecznie musi tak być. Obecny rząd nie pała zbytnio miłością do krajów zachodniej Europy – co nie jest w tej kwestii bez znaczenia.

Z pewnością jednak będzie łatwiej rozmawiać na ten temat z obozem władzy oraz pokazywać przewagę legalizacji nad prohibicją podając jako przykład nie odległą Kanadę czy USA lecz naszych najbliższych sąsiadów, do których codziennie jeżdżą tysiące Polaków.

Skoro Niemcy legalizują marihuanę do celów rekreacyjnych, oznacza to, że nadeszły czasy europejskiej rewolucji konopnej!

4 komentarze
 1. Aneta 2 lata ago
  Reply

  Doskonale

 2. Wujaszek 2 lata ago
  Reply

  no i fajnie nie trzeba będzie do Holki jechać do kofika tylko do Rajchu XD

 3. Kacper 1 rok ago
  Reply

  Coś chyba nie pykło, bo jakoś nie słyszałem o tym, że weszło w życie, ani nic o sklepach w DE mi nie wiadomo

  • Teone 1 rok ago
   Reply

   Przecież to trwa, od czasu tego artykułu napisaliśmy kilka kolejnych o postępach, wystarczy poszukac informacji.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać