Z przykrością pragniemy poinformować naszych czytelników, że wczoraj, tj. 6 kwietnia 2017 w Krakowie, zmarł Profesor Jerzy Adam Gracjan Vetulani, urodzony 21 Stycznia 1936 roku, w Krakowie. Miał 81 lat.

Polski psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik, profesor nauk przyrodniczych, członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności.

(fot. Lech Polcyn)

Pan Jerzy zmarł w szpitalu, w którym przebywał po wypadku w śpiączce farmakologicznej.

Vetulani interesował się funkcjonowaniem ludzkiego mózgu oraz zależnością między neurobiologią a społeczeństwem i kulturą. W ostatnich latach swojego życia aktywnie działał i edukował w kwestii legalizacji/depenalizacji marihuany w celach leczniczych i rekreacyjnych, dla osób pełnoletnich.

Był autorem wielu książek poświęconych tematyce ludzkiego mózgu np. W 2015 r. wraz z Marią Mazurek napisał książkę pt. „Bez ograniczeń. jak rządzi nami mózg”. Neurobiolog wielokrotnie wypowiadał się również ws. legalizacji marihuany w Polsce. W 2016 r. po raz kolejny, wraz z Marią Mazurek – napisali książkę „A w konopiach strach”.

Vetulani był także jednym ze współtwórców legendarnej „Piwnicy pod Baranami”. Był bardzo lubiany w środowisku studenckim, w 2002 roku startował także w wyborach na prezydenta miasta Kraków.

Vetulani z pewnością zostanie na długo w pamięci aktywistów i pasjonatów konopnych, za swoją odwagę, walkę oraz wiedzę, którą nam zdążył przekazać. Niech spoczywa w pokoju. Rest in Peace!

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać