Świat Palaczy Świat Prawa i legalizacji ZIELONE NEWSY

Szwajcaria rozpoczęła program legalnej sprzedaży konopi indyjskich

program legalnej sprzedaży konopi indyjskich

Szwajcaria rozpoczęła program legalnej sprzedaży konopi indyjskich dla dorosłych, zapowiadany od trzech lat. Pierwszym miastem, które uruchomiło program na przełomie stycznia i lutego została Bazylea. Natomiast 21 marca ostatecznie zatwierdzono uruchomienie “Züri Can, konopie z odpowiedzialnością” w Zurychu, który ma wystartować tego lata, pierwotnie miało to być rok wcześniej. Kto i na jakich zasadach będzie mógł w Szwajcarii legalnie nabywać susz? Oto więcej informacji.

Szwajcaria rozpoczęła program legalnej sprzedaży konopi indyjskich dla dorosłych

O zmianie przepisów w Szwajcarii na takie, które umożliwiają prowadzenie projektu badawczego polegającego na legalnym obrocie marihuaną i jej przetworami dla dorosłych obywateli, po raz pierwszy informowaliśmy latem 2020. Przeczytasz o tym T U T A J.

Züri Can, konopie z odpowiedzialnością”

Pierwszym miastem z legalnym ziołem miał być Zurych, w 2021 informowaliśmy, że:

„Program, którego pełna nazwa brzmi „Züri Can, konopie z odpowiedzialnością” ruszy już w nadchodzącym roku. Przeprowadzenie badania jest możliwe dzięki zmianie prawa, która została wprowadzona przez szwajcarski parlament w 2020 roku. Ustawa wprowadzona przez szwajcarskie władze zezwala miastom na prowadzenie badań naukowych w zakresie rekreacyjnego korzystania z marihuany oraz tego skutków oraz badanie rynku konopi.”

Cały artykuł przeczytasz T U T A J.

Niestety, w „nadchodzącym” czyli 2022 roku program nie wystartował, a ostatecznie pierwszym miastem, które uruchomiło program legalnej sprzedaży konopi indyjskich dla dorosłych została w styczniu tego roku Bazylea. W Bazylei program także miał wystartować latem ubiegłego roku i objąć początkowo 400 osób w pierwszym półroczu programu. Artykuł z kwietnia 2022 na ten temat znajdziesz T U T A J.

Bazylea rozpoczęła program legalnej sprzedaży konopi indyjskich dla dorosłych

Od przełomu stycznia i lutego tego roku 400 mieszkańców gminy Bazylea może legalnie nabywać marihuanę, a co pół roku przechodzić ustalone badania. Dla biorących udział w programie dostępnych jest sześć produktów z konopi – cztery rodzaje suszu oraz dwa rodzaje haszyszu. Uczestnicy programu mogą nabyć do dziesięciu  i nie więcej niż dziesięciu gramów THC miesięcznie. Koszt jednego grama to około 40zł. Program ma potrwać trzy i pół roku z możliwością przedłużenia.

Züri Can, konopie z odpowiedzialnością” wreszcie wystartuje tego lata?

W pierwszy dzień tegorocznej wiosny Federalny Urząd Zdrowia Publicznego (OFSP), ośrodek zdrowia publicznego szwajcarskiego rządu federalnego, ostatecznie zatwierdził program legalnej sprzedaży konopi indyjskich dla dorosłych „“Züri Can, Cannabis with Responsibility”. Mówi się, że stanie się faktem tego lata w lipcu / sierpniu.

W ramach trzyletniego programu pilotażowego, który ma się rozpocząć tego lata, nawet trzy tysiące mieszkańców Zurychu, największego miasta Szwajcarii, będzie mogło legalnie nabywać ograniczone ilości marihuany na własny użytek.

Projekt, we współpracy Rady Miasta i Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu, ma na celu zbadanie, w jaki sposób zakup wybranych regulowanych produktów z konopi indyjskich wpływa na konsumpcję i zdrowie uczestników, aby dostarczyć odpowiednich informacji, jak najlepiej podejść do bardziej rozpowszechnionych przepisów i legalizacji marihuany.

Aby zgłosić się do programu wystarczy mieć skończone 18 lat, nie być w ciąży oraz nie mieć innych zdrowotnych przeciwwskazań.

Uczestnicy będą musieli co sześć miesięcy wypełniać kwestionariusz dotyczący ich nawyków konsumpcyjnych oraz stanu zdrowia.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać