Ciekawostki Zielonego Świata ZIELONE NEWSY

Naukowcy z Kolorado poszukują wolontariuszy do badania wpływu marihuany na prowadzenie samochodu

Naukowcy z Kolorado poszukują wolontariuszy do badania wpływu marihuany na prowadzenie samochodu. Każdy z uczestników dostanie wynagrodzenie za poświęcony czas, warunkiem jest przyniesienie ze sobą swojego własnego weed’u. Ashley Brooks-Russell, adiunkt w Colorado School of Public Health na University of Colorado Anschutz Medical Campus pełni funkcje współdyrektora badań wpływu marihuany na motorykę jazdy samochodem.

„Celem badania jest lepsze zrozumienie zaburzeń jazdy pod wpływem marihuany” powiedział Brooks-Russell, „jazda pod wpływem alkoholu była wielokrotnie i dogłębnie badana, nikt nie wykonał podobnego badania dla marihuany,” – dodaje Michael Kosnett, prowadzący badanie toksykolog i profesor kliniczny.

„Doskonale wiemy, że niektóre używki wpływają negatywnie na motorykę jazdy i alkohol jest tego klasycznym przykładem, niestety wpływ marihuany na prowadzenie pojazdów jest dla nas znany znacznie słabiej,” – wyznaje Kosnett.

Każdy z uczestników badania będzie poddany sprawdzianowi umiejętności jazdy samochodem przed i po zażyciu konopi. Dzięki użyciu okularów rzeczywistości wirtualnej sprawdzone zostaną ruchy oczu, a w połączeniu iPada z dostępną technologią sprawdzona zostanie koordynacja ręka-oko. Naukowcy chcą sprawdzić czy takie rozwiązanie mogłoby być wykorzystywane przez policję w celu sprawdzania stanu trzeźwości podczas kontroli drogowej.

„Jest to dodatkowe narzędzie, którym policja mogłaby badać stan trzeźwości na drodze,” powiedział Brooks-Russell.

Czy aktualne limity THC są fair?

W przeciwieństwie do alkoholu, poziom THC we krwi nie może być odpowiednim wskaźnikiem upośledzenia zmysłów podczas prowadzenia samochodu, a mimo to w Kolorado obecnie przyjęty limit to 5 nanogramów THC na mililitr krwi. Tyler Prock – konsument medycznej marihuany – uważa, że takie arbitralne ograniczenia są niesprawiedliwe.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać