hhc

Czym jest HHC i czy jest legalne w Polsce? To pytanie słyszę ostatnio dość często, co raz częściej widzimy też wzmianki o HHC w sieci. Na temat legalności tego stosunkowo słabo znanego kannabinoidu pojawiały się ostatnio sprzeczne informacje. Dlatego postanowiłem przybliżyć ten temat naszym czytelnikom. Zatem czym jest HHC, jak działa i czy jest u nas legalne?

Czym jest HHC i czy jest legalne w Polsce?

HHC (Heksahydrokannabinol – C21H32O2) to uwodorniona pochodna tetrahydrokannabinolu. Jest to naturalnie występujący fitokannabinoid , który rzadko był identyfikowany ze względu na jego śladowe ilości występujące w roślinach konopi. HHC może być też wytwarzany syntetycznie poprzez uwodornienie konopnych kannabinoidów. HHC został po raz pierwszy zsyntetyzowany w 1947 roku przez Rogera Adamsa przy użyciu naturalnego THC znajdującego się w roślinie konopi. Jednak heksahydrokannabinol rzadko był izolowany z rośliny ze względu na jego bardzo niskie stężenie określane jako śladowe.

Działanie HHC

W działaniu kannabinboid ten przypomina nieco delta-8-THC. Działanie odurzające jest wielokrotnie mniejsze niż działanie THC. Użytkownik marihuany stosujący ją regularnie, po spożyciu HHC może w ogóle nie odczuć efektów lub będą one znikomo wyczuwalne.  Nie ma wiarygodnych i rzetelnych materiałów na temat jego medycznego zastosowania.

Legalność w Polsce

Firma Cannalabs, która na co dzień zajmuje się laboratoryjnym testowaniem suszu konopi otrzymywała ostatnimi czasy sporo zapytań o legalność tego kannabinoidu w Polsce. Wysłano w tej sprawie zapytanie do odpowiedniego urzędu i otrzymano taką oto informację, z której wynika, że HHC nie jest substancją w Polsce zakazaną.

hhc

Odpowiedź Biura do spraw Substancji Chemicznych jest nieco zadziwiająca, gdyż HHC (pod nazwą 6a,7,8,9,10,10a-hexahydro-6,6,9-trimethyl-3-pentyl- 6H-Dibenzo[b,d]pyran-1-ol) od dawna widnieje w załączniku do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Co prawda jest najpewniej błędnie zakwalifikowane do grupy „tetrehydrokannabidioli” czyli pochodnych i izomerów THC.

hhc
HHC w załączniku do u. o p. n.

Po przeszło tygodniu urząd wysłał jednak drugą odpowiedź i opinie. Tym razem GIF poinformował, że substancje jest nielegalna i wymieniona w załączniku do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. No cóż, dobrze, że urzędnicy w ogóle sie zorientowali, że wystawili błędną opinię na podstawie, której można było wnioskować, że nielegalna substancja jest w gruncie rzeczy legalna.

hhc

Także pamiętać należy, że jest to substancja u nas zabroniona. Szczególnie, że za pomocą mediów społecznościowych można niejednokrotnie otrzymać ofertę nabycia H H C i wysyłki do Polski. Sam kilka takowych otrzymałem i wchodząc w rozmowę z nadawcą wiadomości, za każdym razem upierał się on, że jest to substancja w naszym kraju legalna.

Skąd ostatnio taki boom na ten otrzymywany w labach kannabinoid? Jest to po prostu sposób, aby poekstrakcyjny odpad w postaci THC, który powstaje przy produkcji ekstraktów CBD zamienić na substancję legalną w wielu miejscach, ale niestety nie u nas.

Za konsultacje do materiału dziękuję naszemu partnerowi, firmie Cannalabs by Ekotechlab.

7 komentarzy
 1. Bouncer 2 lata ago
  Reply

  Bzdura. U mnie lokalny sklep ma rutynowe policyjne kontrole i ani razu nie zarekwirowali produktów z HHC

  • Teone 2 lata ago
   Reply

   Wiesz, to, że policja nie ma na to testów oraz nawet nie wie co to za substancja – nie znaczy, że jest ona legalna. Jak widzisz jest wpisana na listę środków odurzających. HHC jest nielegalne i nie zmienia tego fakt niewiedzy służb.

   • Bouncer 2 lata ago
    Reply

    Czyli prawo swoje a służby swoje… No to jestem zaskoczony. Pozdrawiam!

 2. Przemysław 2 lata ago
  Reply

  Witam, bardzo proszę się wypowiedzieć na temat HHC-O. Legalne czy nielegalne ? I jak działaniem różni się od HHC ? Pozdrawiam

 3. Przemo 2 lata ago
  Reply

  Firma dutch therapy wypuściła nowy produkt w postaci żelków i w opisie jest napisane że zawiera hhc-o więc chyba musi to być legalne

  • John 2 lata ago
   Reply

   To że firma wypuściła na rynek żeby zbić kasę to nie znaczy że nie będziesz mógł mieć nieprzyjmności. Pozatym palisz coś co nie zostało w ogóle przebadane to tak jakbyś palił maczanę

 4. Marcin 2 lata ago
  Reply

  Ale już takie HHC-O jako, że jest estrem, a nie izomerem THC wydaje się być legalne 🙂 Przy czym możliwe jest podciągnięcie tejże substancji pod środek zastępczy. Ciekawi mnie czy w takim przypadku konsument może być podciągnięty do odpowiedzialności karnej czy ryzyko leży wòwczas wyłącznie po stronie producenta/dystrybutora?

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać