Świat Waporyzacji ZIELONE NEWSY

Czy wdychanie liquidu z THC powoduje efekt „popcornowego płuca”?

Czy wdychanie liquidu THC powoduje efekt „popcornowego płuca”? Wzrost popularności e-papierosów jest w dużej mierze nieuregulowany. Sklepy z e-papierosami pojawiały się w centrach handlowych na całym świecie w ciągu ostatniej dekady. Popularność e-papierosów szybko rozszerzyła się również na produkty z konopi indyjskich, gdy niezliczone branże medycznej marihuany, sprzedają liquidy do e-papierosów zawierające THC.

W internecie można również znaleźć wiele poradników na temat tego, jak połączyć ulubione ziółko z ulubionym e-liquidem. Ale czy palenie e-papierosów jest bezpieczniejsze niż zwykłe palenie? Szybkie wyszukiwanie w Google dotyczące ryzyka związanego z paleniem e-papierosów wkrótce zwróci tysiące witryn sugerujących, że tego rodzaju palenie zwiększa ryzyko, tak zwanych „popcornowych płuc”. Czy to prawda?

Co powoduje efekt „popcornowe płuca”?

Popcornowe płuca to potoczna nazwa ciężkiej choroby zwanej bronchiolitis obliterans (zarostowe zapalenie oskrzelików). Choroba została zidentyfikowana, gdy pracownicy fabryki popcornu zaczęli odczuwać poważne problemy z oddychaniem. Po wielu badaniach lekarze stwierdzili, że istnieje bezpośredni związek między znanym i popularnym dodatkiem smakowym dodawanym do popcornu, a tą bardzo poważną chorobą.

Diacetyl był wszędzie, dodawany do produktów, takich jak popcorn, aromaty kawowe, cukierki i wypieki. Wzmacnia smak masła, wanilii i karmelu w produktach spożywczych, zaś do niedawna uważano, że jest bezpieczny do spożycia. Niestety u pracowników w przedsiębiorstwach, które przetwarzają duże ilości tego produktu, dramatycznie zwiększa się ryzyko rozwoju popcornowych płuc.

Pomimo faktu, że diacetyl nie jest już akceptowalny jako chemiczny środek spożywczy, nie powstrzymało to przemysłu e-papierosów przed dodaniem go do swoich produktów. Można by pomyśleć, że będą obawiać się jakichkolwiek reperkusji, biorąc pod uwagę, że w 2015 roku wypłacono 2,6 miliona dolarów odszkodowania jednemu mężczyźnie, który był narażony na działanie diacetylu w miejscu pracy. Jednak rynek e-papierosów pozostaje w dużej mierze nieuregulowany i firmy je produkujące mogą swobodnie działać bez nadzoru.

Objawy popcornowych płuc

W skutek ciągłej ekspozycji na ten niebezpieczny związek chemiczny, dochodzi do stanów zapalnych dróg oddechowych. Często ludzie początkowo nie potrafią powiązać postępujących objawów choroby z ekspozycją na diacetyl. Zazwyczaj objawy rozwijają się w ciągu około ośmiu tygodni.

Najczęstsze objawy to suchy kaszel, świszczący oddech, duszność i zmęczenie. Bez prześwietlenia klatki piersiowej trudno je zdiagnozować, co oznacza, że większość ludzi cierpi o wiele dłużej niż to konieczne nie wiedząc, że są chorzy.

Diacetyl nie jest jedyną przyczyną tej choroby. Pacjenci po przeszczepach szpiku kostnego lub płuc są również narażeni na znaczne ryzyko rozwinięcia się popcornowych płuc. Także infekcje dróg oddechowych i zaburzenie tkanki łącznej mogą prowadzić do tej choroby.

 

Co to ma wspólnego z e-papierosami?

Wdychanie oparów jest alternatywną formą przyjmowania marihuany w odróżnieniu od palenia. Wdychanie oparów wywodzi się ze znanego na całym świecie waporyzatora Volcano, który dla tych, którzy nie pamiętają, jest urządzeniem, które podgrzewa trawkę do określonej temperatury. Temperatura powoduje odparowywanie kanabinoidów, w tym THC i CBD, i napełniła plastikową torebkę jak balon. Torebkę puszcza się w obieg jak skręta. W przypadku waporyzacji nie wdychamy nic, po za parą wodną zawierającą kannabinoidy, więc ta wydaje się być całkowicie bezpieczna.

Choć pomysł palenia marihuany bez dymu był nowatorski, maszyny były nieporęczne i trudno było je przenosić z miejsca na miejsce. Dla większości ludzi waporyzator Volcano był urządzeniem stacjonarnym trzymanym w pokoju ze względu na swoje gabaryty. Z biegiem czasu technologia wdychania oparów rozprzestrzeniła się na inne branże, w tym rynek e-papierosów.

Palenie papierosów jest niezwykle uzależniające ze względu na nikotynę, ale także wyjątkowo szkodliwe z powodu dodatków zawartych w papierosach. Przemysłem tytoniowym zawładnęła ideą wyprodukowania „zdrowszego” papierosa, którego można palić. Wdychanie oparów okazało się sposobem na sprzedaż zdrowszego, ale wciąż uzależniającego produktu: e-papierosa.

E-papierosy wprowadziły technologię waporyzatorów na ulice; teraz możesz zabrać ze sobą swój odparowywacz, gdziekolwiek jesteś! Chociaż wszyscy rozpoznajemy dym wydostający się po wdechu, wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że to w rzeczywistości tylko para wodna. E-papierosy zwykle zawierają nikotynę, ale mogą również zawierać wyciągi z konopi indyjskich, które dostępne są w sklepach w krajach, gdzie posiadanie i konsumpcja marihuany jest legalna. Dodawane są również  środki aromatyzujące. E-papierosy z kolei były prekursorem waporyzatorów przenośnych, takich jak PAX czy DaVinci, które nie korzystają z grzałek, jakie montuje się w papierosach elektronicznych.

Płyn do e-papierosów zawiera ogromną ilość dodatków chemicznych, a także bazowe płyny, które ułatwiają proces parowania. Teraz przemysł marihuany powraca do starej technologii wdychania oparów łącząc ją z aromatami i chemikaliami z branży e-papierosów, stosując w nich niskich jakości grzałki, które często się przepalają lub zbyt mocno podgrzewają liquid.

 

Czy jest problem z wdychaniem oparów?

Korzystanie z tradycyjnej technologii odparowywania, która zasadniczo podgrzewa naturalny kwiat konopi, może być najzdrowszym sposobem na wdychanie oparów trawy. Ciepło odparowuje drobne cząsteczki wody, przekształca kannabinoidy w łatwo metabolizowane związki, i wszystko to bez dymu!

Niestety, nowa technologia, opierająca się na chemikaliach, stwarza problem. Nikt tak naprawdę nie zna ryzyka zdrowotnego związanego z tymi chemikaliami, które łączone są z rozpuszczonym w glicerynie THC. Nawet jeśli istnieje świadomość niebezpieczeństwa, tak jak w przypadku diacetylu, firmy nadal włączają je do listy składników chemicznych.

 

Jakie jest niebezpieczeństwo palenia e-papierosów z marihuaną?

Niedawno Uniwersytet Harvarda odkrył, jak powszechne są toksyczne dodatki chemiczne dodawane do płynów do e-papierosów. Badanie wykazało, że 39 z 51 marek papierosów, czyli 76 procent, zawierało diacetyl. Biorąc pod uwagę popularność e-papierosów, można się zastanawiać u ilu ludzi rozwinie się choroba popcornowych płuc?

Oprócz problemów z diacetylem, w płynach do e-papierosów istnieją też inne niebezpieczne związki chemiczne. Badanie wykazało, że 92 procent wszystkich testowanych marek e-papierosów zawierało przynajmniej jedną z niebezpiecznych toksyn.

Na szczęście każdy kto wdycha opary marihuany może się trochę uspokoić, ponieważ e-papierosy z marihuaną zazwyczaj nie zawierają najbardziej szkodliwych związków, takich jak diacetyl. Ale to nie znaczy, że możesz po prostu zignorować inne składniki. Rzeczywistość jest taka, że nikt nie rozumie długoterminowych skutków zdrowotnych, jakie niosą za sobą płyny do e-papierosów.

Czy są jakieś inne niebezpieczeństwa związane z płynami do e-papierosów?

Większość e-papierosów jest produkowana w Chinach, a następnie są importowane do USA i sprzedawane bez kontroli jakimikolwiek przepisami. Oznacza to, że większość firm może tworzyć własne receptury płynów bez rygorystycznych testów wymaganych dla podobnych produktów. Bez nadzoru ze strony rządu firmy mogą wykorzystywać tanie i niebezpieczne chemikalia, których skutki uboczne są nieznane.

Niektóre z wymienionych chemikaliów można znaleźć w tradycyjnych e-papierosach, inne częściej znajdują się w płynach z konopi indyjskich. Poświęć czas na przeczytanie etykiety zanim zaczniesz palić, aby potwierdzić, że nie narażasz się na ryzyko przyszłych chorób.

Glikol propylenowy – na bazie ropy naftowej, związany z ostrym i przewlekłym niekorzystnym wpływem na zdrowie układu oddechowego.
Benzaldehyd – środek drażniący dla dróg oddechowych
Wanilina – środek drażniący dla dróg oddechowych
Aceton – powoduje reakcję chemiczną ze śladowymi ilościami diacetylu
Acetyl propionyl – Powoduje reakcję chemiczną ze śladowymi ilościami diacetylu

Nie ma opublikowanych badań na temat długofalowych skutków zdrowotnych wdychania oparów liquidów aromatyzowanych, nikotynowyczh czy tych zawierających kanabinoidy. Badania te są obecnie w toku. Ale zastanówmy się, jak długo zajęło ludziom zrozumienie, że papierosy są szkodliwe dla zdrowia. Póki co musimy sobie zdać sprawę z faktu, że nikt nie wie, jaki wpływ na zdrowie ludzi ma długotrwała bezpośrednia ekspozycja na te tajemnicze chemikalia zawarte w płynach do e-papierosów.

2 komentarze
  1. Jan 3 lata ago
    Reply

    Witam. Skoro można dostać receptę na medyczna marihuanę np aurora 20 lub 22 procent thc, to nie orientujecie się czy są lub będą dostępne olejki z thc tak jak ma to miejsce z cbd.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać