Świat Zielonego Biznesu ZIELONE NEWSY

Chiny staną się po cichu globalnym konopnym liderem?

Chiny staną się po cichu globalnym konopnym liderem?

Kanada przygotowuje się do wprowadzenia do obrotu legalnej marihuany co nastąpi tej jesieni i dzięki czemu szansę stać się międzynarodowym liderem w tym dynamicznie rozwijającym się przemyśle. Jednak okazuje się, że Kanadyjczycy mogą mieć wkrótce nowego silnego konkurenta z Azji, czy Chiny staną się po cichu globalnym konopnym liderem?

Według China Morning Post, Narodowe Biuro Statystyki Chin informuje, że krajowi rolnicy produkują połowę konopi na świecie w postaci konopi przemysłowych. Od początku XXI wieku rząd tego kraju interesuje się wykorzystaniem konopi jako środki ziołowe, materiał budowlany a także jako odzieży dla wojska. Dziś rolnicy, którzy w dużej mierze uprawiają ziemię w suchych północnych prowincjach, zbierają ogromne ilości konopi do użytku w przemyśle tekstylnym i farmaceutycznym.

Kanada a sprawa chińska

Ogromny skok popularności konopi w Chinach rozpoczął się w momencie, gdy kanadyjski przemysł konopny zaczął dostarczać marihuanę medyczną dla krajów takich jak Niemcy i Australia, jednocześnie prowadząc uprawy w Danii i Kolumbii. Chińczycy zauważyli gospodarczy potencjał tkwiący w tej roślinie. Dlatego Chiny postanowiły zostać poważnym graczem i stworzyć konkurencję dla Kanady.

Zgodnie z wewnętrzną notatką uzyskaną przez CBC na wiosnę, chińscy urzędnicy zażądali swego czasu, aby rząd kanadyjski ograniczył nielegalny wywóz konopi indyjskich, który według urzędników zalewał chińskie ulice. Notatka była odpowiedzią na żądania Kanady, że Chiny zrobiły coś w sprawie fentanylu podsycającego kryzys opioidów w Ameryce Północnej.

Patenty

Oprócz ogromnej ilości uprawianych konopi Chiny idą w kierunku patentowania swojej drogi do międzynarodowego przemysłu konopnego.

Analiza danych patentowych ONZ, przeprowadzona przez firmę Quartz, pokazuje, że Chiny posiadają ponad połowę spośród 600 zgłoszonych międzynarodowych patentów związanych z konopiami, które obejmują różne formy podawania leku czy kwestie olejów używanych w plastrach konopnych.

Jedyną rzeczą, która wydaje się być przeszkodą dla Chin, jest to, że marihuana w tym kraju jest nielegalna. Narkotyki są na ogół bardzo tabu w Chinach w wyniku tego, co nazywa się lokalnie „Stuleciem Upokorzenia” – czyli tamtejszej wojny z narkotykami.

Pod koniec XIX wieku Imperium Brytyjskie zalało Chiny opium, kalecząc kraj i umożliwiając jego kolonizację. Wspomnienie tego okresu, znane jako Wojny Opiumowe, do dziś utknęło w pamięci obywatelom Chin i zaowocowało najsurowszymi prawami narkotykowymi na świecie.

Zgodnie z chińską ustawą o administrowaniu bezpieczeństwem publicznym, handel, przemyt lub uprawianie marihuany może skończyć się karą do do 15 lat więzienia, a nawet karą śmierci, w zależności od stopnia przestępstwa i ilości przemycanych używek.

Mimo to, jeśli Chiny opatentują innowacje związane z konopiami, mogą spokojnie czekać, aż kolejne kraje ja zalegalizują i wtedy zarabiać na patentach

 „Chińscy farmerzy nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla rynków marihuany w USA. Nie mają oficjalnej ani praktycznej drogi handlowej. Jednak, tak jak w przypadku wszystkich rzeczy w Chińskiej Republice Ludowej, wszystko może się zmienić w wyniku kaprysu przywódców. „

-pisze Andre Bourque w Forbes,

Koniec końców konopie od wieków sa zakorzenione w chińskiej kulturze. Według badań opublikowanych w 2008 r., Rośliny zidentyfikowane jako konopie znaleziono na terenie chin, w prawie 3000-letnich grobach. Konopie indyjskie są nielegalne w Chinach od 1985 roku, kiedy rząd podpisał traktat ONZ, którego celem było kontrolowanie używek psychoaktywnych na całym świecie dla wyłącznych interesów USA.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać