Świat Medycznej Marihuany ZIELONE NEWSY

Antek Królikowski jako rzecznik pacjentów medycznej marihuany?

rzecznik pacjentów medycznej marihuany

Antek Królikowski jako rzecznik pacjentów medycznej marihuany? Nie milkną echa zatrzymania Królikowskiego pod zarzutem prowadzenia pod wpływem ziela. Przypadek aktora pokazuje, jak niska jest społeczna świadomość na temat medycznego suszu, a także jak bardzo nasze społeczeństwo jest oporne na wiedze i myślenie czego przykłady pokazujemy w materiale. Królikowski wydał kilka dni temu oświadczenie oraz opublikował wyjaśnienia, które złożył w sprawie.

Antek Królikowski jako rzecznik pacjentów medycznej marihuany?

Nadal nie milkną echa zatrzymania Antoniego Królikowskiego pod zarzutem prowadzenia pod wpływem marihuany. Spora część społeczeństwa pluje na aktora jadem zarzucając mu ćpanie i prowadzenie auta po narkotykach, staczanie sie oraz rujnowanie sobie życia. Tymczasem Królikowski był trzeźwy, a marihuana nie sprawia, że się stacza lecz, że pacjent może normalnie funkcjonować mimo choroby, która także ustaje dzięki konopiom.

Treść opublikowanego kilka dni temu oświadczenia brzmi:

„Szanowni,

stało się dla mnie powinnością, by w obecnej sytuacji podjąć rolę rzecznika pacjentów medycznej marihuany, u których THC utrzymuje się w płynach ustrojowych nawet przez kilka dni od ostatniego zażycia i nie jest to związane z upośledzeniem zdolności prowadzenia pojazdów. Jest na ten temat wiele badań naukowych, o czym Wolne Konopie i mój obrońca adw. Stelios Alewras piszą od lat. W celu zachowania pełnej transparentności, zamieszczam zdjęcia złożonych dzisiaj na komisariacie policji wyjaśnień – został mi postawiony zarzut prowadzenia pod wpływem THC wyłącznie w oparciu o ujawnione stężenie THC we krwi. Stężenie wynika z zażycia marihuany medycznej, kupionej w aptece, w oparciu o zalecenie lekarza. Zażyłem leki około 15 godzin przed prowadzeniem pojazdu. Powszechną wiedzą jest, ze efekt psychoaktywny po zażyciu marihuany, w tym zaburzenia zdolności prowadzenia pojazdów, trwają około 4 godzin od zażycia, w przypadku waporyzacji. Podobne w tym zakresie są zalecenia lekarza, który prowadzi moje leczenie marihuaną. Na tym etapie dążymy do ustalenia, czy prokuratura zrealizowała pisemny wniosek mojego obrońcy, o zabezpieczenie nagrań z kamer nasobnych funkcjonariuszy Policji, który będzie wg mnie kluczowym dowodem potwierdzającym, w jakim rzeczywiście byłem stanie w chwili zatrzymania mnie przez policje. Wiem, że wielu pacjentów miało w przeszłości problemy w związku z ignorancją i brakiem wiedzy biegłych sądowych i psychiatrów opiniujących w podobnych sprawach, którzy utożsamiają THC we krwi kierowcy jednoznacznie z upośledzeniem zdolności prowadzenia czy uzależnieniem. będziemy publikować badania, z których wynika, ze jest to rozumowanie błędne, krzywdzące i niszczące zaufanie obywateli do wymiaru sprawiedliwości. Chciałbym także podziękować za napływające do mnie w ostatnich dniach wyrazy wsparcia i solidarności.

Antek Królikowski”

rzecznik pacjentów medycznej marihuany

Królikowski opublikował również treść składanych przez niego wyjaśnień, czytamy w nich, że:

Przedstawione mi w dniu dzisiejszym zarzuty zrozumiałem, do zarzuconego mi czynu nie przyznaję się. Do zarzutu prowadzenia pod wpływem marihuany. Będę składał wyjaśnienia i odpowiadał na pytania mojego obrońcy.

    Jestem pacjentem medycznej marihuany, używam jej w związku z przepisem lekarza, choruję na stwardnienie rozsiane. Ostatnią receptę wykupiłem 11 stycznia 2023 roku, tj. około 1 miesiąc przed zatrzymaniem. Ja używam marihuany zgodnie z zaleceniem lekarza, tj. wieczorem, do snu. Lekarz zastrzegł, ze od zażycia leku do prowadzenia pojazdów powinno upłynąć od 3 do 5 godzin, w zależności od dawki i samopoczucia. Jest wiedzą powszechnie dostępną, te efekt odurzający po marihuanie trwa właśnie ok 4 godzin, wie o tym każdy kto chociaż raz w życiu zapalił skręta, nie jest to żadna tajemna wiedza.

    W 2014 roku, w trakcie wykonywania pracy zawodowej, były to nagrania do filmu na terenie Jordanii, straciłem przytomność i obudziłem się w szpitalu. Po powrocie, szukając rozwiązania dla problemów z równowagą. które się ujawniły podczas pobytu w Jordanii, udałem sie do specjalisty, który zalecił mi antybiotykoterapię lekiem augmentin. Leczenie te nie było skuteczne, od tamtego czasu zaczęły się moje problemy ze zdrowiem, odczuwałem ciągle osłabienie, zawroty głowy, szybko się męczyłem, stan te się utrzymywał pomimo podejmowania różnych prób leczenia konwencjonalnego.

    W listopadzie 2016 roku w trakcie prób do występu w programie rozrywkowym, nagle poczułem, jak cos wychodzi mi od brzucha do twarzy i ją paraliżuje. Nastąpił połowiczny paraliż twarzy, który trwał miesiąc. Na początku grudnia zostałem skierowany na badania do szpitala celem ustalenia przyczyny paraliżu. Po przeprowadzeniu serii badań, w tym rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, punkcji i tygodniowym pobycie, postawiono diagnozę: SM jest choroba centralnego układu nerwowego i wiążą się z nią różne komplikacje w tym: stany depresyjne, bezsenność, paraliże. Na przestrzeni ostatnich lat byłem kilkukrotnie leczony sterydami, w związku z rzutami choroby, polegającymi na dysfunkcjach fizycznych związanych z układem nerwowym. Od 2017 roku jest w programie leczenia w szpitalu na ul. [zamazane], początkowo przyjmowałem leczenie farmakologiczne, które nie było skuteczne i wyniszczało florę bakteryjną mojego żołądka. Po kolejnym rzucie choroby w 2021 roku i interwencji sterydami, lekarze podjęli decyzję o zmianie leku, i zrezygnowano z chemicznego rozwiązania, które szkodziło na żołądek, w jego miejsce miejsce wdrożono inne chemiczne rozwiązanie, podawane w postaci wlewów. Raz w miesiącu spędzam ok. 5 godzin w szpitalu pod kroplówką dodatkowo raz do roku jestem poddawany badaniom okresowym, w tym rezonansowi, celem ustalenia czy choroba się nie rozwija. Od ostatniego rzutu w 2021 roku, zacząłem stosować marihuanę w celu niwelowania objawów choroby, w tym stanów depresyjnych, poprawy ogólnego samopoczucia, niwelowania stanów zapalnych, leczenia bezsenności, w tym poprawy jakości snu. Marihuana pomogła mi dodatkowo zrezygnować z używania alkoholu. Do lutego 2022 roku leczenie marihuaną było dla mnie bardzo utrudnione, z uwagi na dezaprobatę mojej ówczesnej partnerki, która traktowała marihuanę tak samo jak twarde narkotyki czy alkohol. W trosce o ratowanie małżeństwa z matką mojego dziecka, podpisałem nawet oświadczenie, że za każdorazowe wykrycie THC w moim organizmie zapłacę 15,000 z1, co też trzykrotnie uczyniłem. Dopiero po rozstaniu z moją ówczesną partnerką, w lutym 2022 roku wdrożyłem regularne i w pełni świadome (strona 2) leczenie marihuaną, co przełożyło się na zanik kolejnych codziennych dolegliwości układu nerwowego. Aktualnie używam marihuany regularnie od roku, co istotnie poprawiło mój stan zdrowia i samopoczucie. Miesiąc temu odebrałem wyniki badań rezonansu, które wskazują na zatrzymanie  rozwoju ognisk zapalnych w mózgu, oznacza to, że choroba się nie rozwija. Co szczególnie istotne, kiedy zacząłem stosować marihuanę, nie zdarzały się rzuty choroby i czuję, że w końcu idzie to w dobrym kierunku.

   THC ujawnione w mojej krwi w sobotę 18 lutego 2023 roku wynikało z regularnego zażywania marihuany w celu leczniczym od roku, w tym w poprzedni wieczór, W moje 34 urodziny, które spędziłem w gronie znajomych w mieszkaniu. Od ostatniego zażycia do prowadzenia pojazdu ok. godz. 16:00 w sobotę upłynęło co najmniej 15 godzin, co może potwierdzić pod przysięgą moja obecna partnerka oraz kilku świadków. Upływ 15 godzin, w tym przespanie nocy, całkowicie niweluje efekt psychoaktywny marihuany i jej jakikolwiek negatywny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów, jest to wiedza powszechnie dostępna. Jest wiele badań potwierdzających brak związku stężenia THC we krwi z zaburzeniami zdolności prowadzenia pojazdów, wynika to faktu, że u regularnych użytkowników marihuany THC może utrzymywać się we krwi nawet przez kilka dni od ostatniego zażycia. Poziom stężenia THC we krwi nie może być więc miernikiem stopnia zaburzeń zdolności prowadzenia pojazdów, gdyż efekt działania marihuany trwa do 4 godzin w przypadku palenia. W badaniach EMCDDA z 2018 roku osoby takie jak ja określa się kierowcy THC – pozytywni, co oznacza, że można wykryć w ich płynach ustrojowych THC, jednak nie musi być to związane upośledzeniem zdolności prowadzenia pojazdów. Zwracam się do Prokuratury dla Warszawy Woli w Warszawie o pilne zabezpieczenie nagrań z kamer nasobnych z dnia zdarzenia, które potwierdzą w jakim byłem stanie w chwili zatrzymania. Jest to kluczowy dowód dla biegłego i sądu, aby mogli samodzielnie ocenić wpływ THC na mój organizm w ujawnionym stężeniu. Nie mogę zrozumieć, dlaczego pomimo ze media w całym kraju znają każdy szczegół z mojej sprawy karnej, to obrońca nie może dowiedzieć się od prokuratury od 3 tygodni, czy zostały poczynione jakiekolwiek ruchy związane z zabezpieczeniem nagrań z kamer nasobnych dnia zdarzania, co wnosił na piśmie. Brak jakiegokolwiek ruchu ze strony organów ścigania w kierunku zabezpieczenia nagrań będzie działaniem zmierzającym do zatajenia dowodów wskazujących w jakim jakim rzeczywiście stanie byłem w dniu zatrzymania przez Policje. Wskazuję dodatkowo, że lekarz, który pobierał mi krew i przeprowadzał ze mną badanie poszczególnych czynności psychoruchowych, w rozmowie i w pisemnym protokole pobrania krwi, który przy mnie wypełniał, nie wskazał na żadne zaburzenie mojej psychomotoryki. Po przeprowadzeniu dowodu z nagrań, wnoszę o umorzenie postepowania. Zobowiązuje się stawiać na każde wezwanie organów ścigania. To wszystko co mam do wyjaśnienia.”

rzecznik pacjentów medycznej marihuany

rzecznik pacjentów medycznej marihuany

Społeczna nieświadomość

Po przeczytaniu oświadczenia oraz wyjaśnień Królikowskiego, każdy myślący człowiek powinien zrozumieć, że aktor zażył lek w postaci marihuany poprzedniego wieczoru, kilkanaście godzin zanim miał prowadzić pojazd. Królikowski nie był odurzony, nie chciał prowadzić na haju, a pozytywny wynik testu na obecność THC w organizmie można uzyskać nawet kilka czy kilkanaście dni po ostatnim użyciu. Niestety myślenie nie jest naszą mocną narodową stroną.

rzecznik pacjentów medycznej marihuany

Oto dwa przykładowe komentarze pod oświadczeniem Królikowskiego. Pierwszy to cytat ze strony jednej z klinik leczenia medyczną marihuaną. Niestety jest to kompletna bzdura czyniące tę klinikę mało wiarygodną. Każdy znający się na rzeczy lekarz powie wam, że jeżeli marihuanę stosujecie wieczorem, to następnego dnia śmiało możecie prowadzić samochód. Stwierdzenie, że prowadzenie pojazdów w trakcie terapii MM jest bezwzględnie zabronione jest kłamstwem.

Natomiast drugi komentarz pokazuje to co większość komentarzy – nie znam sie ale się wypowiem i to krytycznie. Brak słów.

Królikowski jako rzecznik pacjentów medycznej marihuany może pomóc uświadomić przynajmniej część społeczeństwa wykorzystując do tego szum medialny wokół jego osoby i sprawy i wydaje się, że już zaczął to robić.

Przeczytaj też:  Czym różni się medyczna marihuana od marihuany rekreacyjnej

1 Comment
  1. Ale Bona 1 rok ago
    Reply

    Jest roznica w wyrazeniu pod wplywem i po spozyciu. Z medycznego punku widzenia nie powinno sie porwadzic pojazdow pod wplywem, natomiast juz 4/8/ 12 godzin po spozyciu – zalezy od formy sporzycia leku i dawki- owszem jest to dopuszczalne. Takie rozwiazania sa chocby w Kandzie czy w Niemczech. Natomiast polskie prawo nie rozroznia sytuacji pod wplawem i po spozyciu- wystarczy , ze THC wyjdzie w testach- a przy regularnej terapii moze wyjsc nawet do 30 dni po spozyciu- juz sa prawne konsekwencje.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać