Ciekawostki Zielonego Świata Świat Medycznej Marihuany ZIELONE NEWSY

Witeksyna występująca między innymi w konopiach lekiem na raka?

witeksyna lekiem na raka

Czy witeksyna może okazać się lekiem na raka? Witeksyna to związek flawonoidowy występujący w konopiach indyjskich. Najnowsze badanie naukowe informuje, że jeden z najmniej znanych składników konopi może być skutecznym lekiem na raka. W przypadku raka jelita grubego witeksyna uruchamia apoptozę, czyli naturalny proces śmierci komórek. Warto podkreślić, że efekt ten działa nawet na tkanki, które uodporniły się na działanie standardowych farmaceutyków.

W konopiach występuje ponad 20 unikalnych flawonoidów. Można je znaleźć w każdej części rośliny, od owoców i liści po łodygę i korzenie. Cały czas badane są ich zastosowania, a co więcej są już pierwsze efekty potwierdzające działania prozdrowotne flawonoidów.

Efekt synergii witeksyny z CBD i innymi składnikami konopi indyjskich

Skład konopi indyjskich jest bardziej złożony niż mogłoby się wydawać. Wyizolowane składniki zazwyczaj nie działają tak skutecznie, jak mogłyby gdyby występowały wszystkie razem. Flawonoidy wraz z terpenami i kannabinoidami tworzą efekt synergii znany jako entourage effect. W praktyce wygląda to tak, że składniki wzajemnie oddziałują na siebie modulując przy tym pożądany efekt. Środki na bazie konopi indyjskich zawierające pełne spektrum składników działają lepiej i mocniej.

Witeksyna lekiem na raka?

W 2018 roku grupa południowokoreańskich naukowców badała wpływ witeksyny na komórki raka jelita grubego. Podczas przeprowadzonych eksperymentów in vivo dowiedziono, że:

  • witeksyna uruchamia apoptozę komórek, czyli naturalny proces uśmiercania komórek,
  • witeksyna hamuje rozrost nowotworu,
  • witeksyna oddziałuje również na komórki rakowe HCT-116, uważane za odporne na chemioterapię.

W 2019 roku grupa naukowców w Chinach przeprowadziła podobnie badanie. Sprawdzono czy witeksyna może być używana w leczeniu konkretnego typu raka płuc. Działanie flawonoidu zostało potwierdzone.

Naukowcy spodziewali się takiego wyniku, gdyż w tradycyjnej medycynie chińskiej używano wielu roślin zawierających w swoim składzie witeksyne. Współczesne techniki badawcze potwierdziły więc starożytne metody. Witeksyna zasługuje na dużo więcej uwagi, jednak prawdopodobnym jest, że dopiero po latach badań medycyna na zachodzie dojdzie do wniosków znanych od dawna w Chinach.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać