Świat Medycznej Marihuany ZIELONE NEWSY

Zmiany w receptach na medyczną marihuanę wchodzą w życie

Zmiany w receptach na medyczną marihuanę wchodzą w życie

Stało się, zmiany w receptach na medyczną marihuanę wchodzą w życie. O tym, że Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić w tej materii zmiany informowaliśmy w kwietniu, gdy poinformowano o założeniach projektowanych zmian. Tak jak przewidywano, ostateczna wersja rozporządzenia różni sie od tej prezentowanej na początku. Ciekawe uprawnienia zyskali w tej kwestii lekarze pierwszego kontaktu. Oto jakie zmiany wprowadzono.

Zmiany w receptach na medyczną marihuanę wchodzą w życie

Na początku kwietnia minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że MZ planuje zmiany w wystawianiu recept na środki odurzające online. Celem zmian ma być zlikwidowanie komercjalizacji wystawiania recept m.in. na medyczną marihuanę. Pisaliśmy o tym T U T A J.

„Chcemy przygotować takie rozwiązanie, które będzie „wypośrodkowane”, tzn. że będzie cały czas utrzymywało możliwość korzystania z takich narzędzi, ale z drugiej strony będziemy dążyli do ograniczenia czy wręcz zakazu wydawania recept na określone grupy leków w takim trybie. Chcemy zracjonalizować ten model działania rynku w ten sposób, żeby jednak wprowadzić pewne ograniczenia, które będą mówiły, że tych recept nie można wydawać przysłowiowo tysiąc w ciągu doby.”

– powiedział wtedy minister Adam Niedzielski

W maju podano natomiast pierwsze pomysły zmian.

W opublikowanym wpisie resort zdrowia stwierdza, że „mając na uwadze funkcjonowanie podmiotów oferujących płatne uzyskanie e-recepty, dochodzi do nieprawidłowości zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu pacjenta oraz polegających na uzyskiwaniu określonych produktów leczniczych w celu odurzania się

Czyli w ministerstwie ktoś doszedł do wniosku, że co któraś recepta na medyczną marihuanę online – może być wystawiana w celach nie medycznych, a rekreacyjnych. Dalej czytamy, że:

„Mając na uwadze, że przepisywanie produktów leczniczych zawierających substancje objęte wyjątkową kontrolą zawsze powinno być dokonywane w oparciu o faktyczny stan zdrowia pacjenta, konieczne jest podjęcie pilnych działań mających na celu uniemożliwienia otrzymania recepty na ww. produkty w sposób komercyjny. Stosowanie bez kontroli lekarskiej środków odurzających i substancji psychotropowych stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.”

-pisaliśmy w majowym artykule, który znajdziesz T U T A J.

Wczoraj natomiast Ministerstwo Zdrowia opublikowało ostateczną treść rozporządzenia. Oto najważniejsze zmiany:

„2b. Recepta, o której mowa w art. 42 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2022 r. poz. 1731, z późn. zm.)), na preparat zawierający środek odurzający grupy I-N lub II-N, substancję psychotropową grupy II-P, III-P lub IV-P lub prekursor kategorii 1 może być wystawiona, jeżeli od ostatniego zbadania pacjenta upłynęło nie więcej niż 3 miesiące..”

Oznacza to, że konieczne będzie zbadanie pacjenta przez lekarza, jeżeli od poprzedniej wizyty minęło więcej niż 3 miesiące.

Zmiana ta nie dotyczy lekarzy rodzinny tzw. lekarzy pierwszego kontaktu, którzy recepty mogą wystawiać na dotychczasowych zasadach ponieważ jak czytamy w rozporządzeniu:

„2c. Przepisu ust. 2a i 2b nie stosuje się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, którego pacjent wybrał przez złożenie deklaracji wyboru, o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2527)”

Jak tłumaczy Minister Zdrowia, zmiany mają na celu zlikwidowanie komercyjnego wystawiania recept ma m.in. medyczną marihuanę wystawianych online lub po krótkiej rozmowie telefonicznej.

Rozporządzenie umożliwia też wystawienie dodatkowej recepty jeżeli np. lekarz się pomylił i zwyczajnie przepisał zbyt mało leku.

Rozporządzenie wejdzie w życie w ciągu 14 dni od jego publikacji czyli pod koniec tego miesiąca.

Całość rozporządzenia:

rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie środków odurzających substancji psychotropowych prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje

Dodatkowo wprowadzono także dzienne limity wystawiania recept, które teraz wynoszą maksymalnie 300 na 80 pacjentów, dziennie.

2 komentarze
  1. Piter 11 miesięcy ago
    Reply

    „Oznacza to, że konieczne będzie osobiste zbadanie pacjenta przez lekarza, jeżeli od wystawienia poprzedniej recepty minęło więcej niż 3 miesiące.” – zbadanie pacjenta = osobiste lub przez system teleinformatyczny 😉 Generalnie chodzi o jakiś kontakt z lekarzem, a nie tylko zamówienie recepty, jak to miało miejsce w receptomatach 😉

  2. Piter 11 miesięcy ago
    Reply

    „Oznacza to, że konieczne będzie osobiste zbadanie pacjenta przez lekarza, jeżeli od wystawienia poprzedniej recepty minęło więcej niż 3 miesiące.” – w rozporządzeniu jest o „zbadaniu”, a nie „osobistym zbadaniu”, a to spora różnica, gdyż „zbadanie” może poza „osobistym”, być „zbadaniem za pośrednictwem systemu teleinformatycznego” 😉

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać