Świat Medycznej Marihuany ZIELONE NEWSY

Zakaz wydawania recept online na medyczną marihuanę? Minister zdrowia zapowiada zmiany

Zakaz wydawania recept online na medyczną marihuanę

Zakaz wydawania recept online na medyczną marihuanę? Minister zdrowia zapowiada zmiany i to bardzo szybko bo jeszcze w tym miesiącu. W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie „Radia Plus” poinformował o nadchodzących zmianach w kwestii wystawiania recept przez Internet. Wypowiedź padła w związku z ujawnionymi ostatnio patologicznymi przypadkami wystawiania e-recept czyli tzw. receptomatów. Minister Niedzielski zapowiedział także wprowadzenie zmian w wydawaniu recept RPW na leki psychotropowe, do których zalicza się medyczny susz. Jak może wyglądać zmiana w przypadku recept na medyczne konopie? Oto więcej informacji.

Zakaz wydawania recept online na medyczną marihuanę? Minister zdrowia zapowiada zmiany

W miniony poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski, podczas rozmowy w Radiu Plus odniósł się do zapowiadanego wcześniej przez resort pomysłu ograniczenia liczby recept wystawianych przez Internet, za pośrednictwem serwisów oferujących „receptę w 15 minut„, tzw. receptomatów.

Chcemy przygotować takie rozwiązanie, które będzie wypośrodkowane, tzn. będzie cały czas utrzymywało komfort korzystania z niego. Z drugiej strony widzimy jednak, że pewne aktywności należy ograniczyć. Chodzi m.in. o ograniczenie „hurtowego” wydawania recept przez jednego lekarza.

-powiedział minister

Co z medyczną marihuaną?

Medyczna marihuana jest w grupie leków psychotropowych, aby ją nabyć potrzebna jest recepta RPW. Według tego co mówił w poniedziałek minister, resort będzie chciał poważnie ograniczyć wystawianie recept RPW w trybie online (przez Internet) nawet poprzez całkowity zakaz wystawiania ich w ten sposób. Niedzielski przyznał, że w przypadku tych leków potrzebne są konsultacje.

Będę chciał rozmawiać z panem prezesem Jankowskim z Naczelnej Izby Lekarskiej, bo szukamy tutaj takich rozwiązań, które nie będą wylewały dziecka z kąpielą

-powiedział szef resortu zdrowia w sprawie wystawiania recept RPW

„Chcemy przygotować takie rozwiązanie, które będzie „wypośrodkowane”, tzn. że będzie cały czas utrzymywało możliwość korzystania z takich narzędzi, ale z drugiej strony będziemy dążyli do ograniczenia czy wręcz zakazu wydawania recept na określone grupy leków w takim trybie. Chcemy zracjonalizować ten model działania rynku w ten sposób, żeby jednak wprowadzić pewne ograniczenia, które będą mówiły, że tych recept nie można wydawać przysłowiowo tysiąc w ciągu doby.”

– powiedział minister Adam Niedzielski

Dodał też, że mowa o limitach recept „na lekarza” wystawianych za pośrednictwem receptomatów, a także o ograniczeniach w zakresie grup leków dostępnych, które można by dzięki nim otrzymać. Chodzi tutaj m.in. o leki psychotropowe i opioidy.

Minister zapowiedział, że zmiany zostaną wprowadzone jeszcze w tym miesiącu, w trybie rozporządzenia.

O takich zamiarach informował także wiceminister Waldemar Kraska.

Jeżeli lekarz w ciągu kilkunastu minut wystawia kilkadziesiąt recept, to wiadomo, że nie zostało to poparte badaniem. Jedna osoba nie jest w stanie nawet fizycznie tego zrobić. Robią to osoby, które tylko posługują się pieczątką lekarza

— mówił Kraska kilka dni temu w programie „Sedno sprawy” Radia Plus.

Mamy też nieoficjalne informacje, że Naczelna Izba Lekarska od jakiegoś czasu przygląda się sprawie e-recept na medyczna marihuanę, wystawianych przez patologiczne pseudo kliniki np. ze Snoop Doggiem na grafice. Niestety doszło do tego, że takie kliniki mają wręcz swoich naganiaczy, którzy wprost piszą w komentarzach, że marihuana jest w Polsce legalna – wystarczy zgłosić się po receptę.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać