Świat Prawa i legalizacji ZIELONE NEWSY

Wstępne wyniki referendum ws. legalizacji marihuany w Nowej Zelandii

legalizacji marihuany w Nowej Zelandii

Poznaliśmy wstępne wyniki referendum ws. legalizacji marihuany w Nowej Zelandii, które odbyło się równolegle z wyborami parlamentarnymi 17 października. Niestety, po podliczeniu głosów na terenie kraju, miłośnicy konopi z Nowej Zelandii póki co nie mają czego świętować. Sytuacja może się zmienić po podliczeniu głosów oddanych przez obywateli przebywających poza granicami kraju.

Referendum ws. legalizacji marihuany w Nowej Zelandii

Przy okazji wyborów parlamentarnych, w Nowej Zelandii przeprowadzono dwa referenda. Jedno ws. eutanazji, a drugie ws. legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych. W pierwszym z nich dot. eutanazji, obywatele opowiedzieli się ZA (65%).

Natomiast w przypadku konopi indyjskich, głosów ZA było zaledwie 47%., głos na NIE oddało 53% głosujących.

Są to dane po podliczeniu 83% głosów i są to głosy oddane na terenie kraju. Pozostałe 17%, czyli ok. pół miliona głosów, oddane zostało poza granicami kraju.

Na chwilę obecną przeważają głosy przeciwko legalizacji marihuany, jednak to się jeszcze może zmienić. Jeżeli głosy oddane przez obywateli przebywających za granicą w zdecydowanej większości będą wyrażały poparcie dla legalizacji konopi indyjskich to stanie się ona faktem w przyszłym roku. Jeżeli natomiast Nowozelandczycy przebywający na emigracji wykażą podobny trend jak w kraju, marihuana pozostanie nielegalna. W przeciwieństwie do eutanazji.

Referendum ws. legalizacji marihuany w Nowej Zelandii odbyło się przy okazji wyborów parlamentarnych, które zaplanowane były na wrzesień. Termin jednak zmieniono ze względu na COVID.

Przypomnijmy, że referendum dotyczyło konkretnej, przedstawionej wcześniej ustawy, która przewiduje m.in że:

Osoby od 20. roku życia mogą posiadać przy sobie do 14 gramów suszu konopi indyjskich. Ustawa zakłada, że 14 gramów suszonej marihuany można przeliczyć na:

  •  70 gramów świeżej marihuany
  •  14 nasion konopi
  •  210 gramów produktów spożywczych zawierających THC (np. ciasteczka)
  •  980 gramów liquidu
  •  3,5 gramów koncentratu.

Pełne wyniki referendum zostaną podane 6 listopada.

Więcej szczegółów na temat Nowozelandzkiej ustawy konopnej znajdziesz T U T A J

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać