Świat Zielonego Biznesu ZIELONE NEWSY

Legalna sprzedaż marihuany w Kanadzie może osiągnąć 1 miliard dolarów

zielone milion dolarow

StatCan, organizacja stojąca za powszechnym spisem kanadyjskim i setki innych programów gromadzenia danych crowdsourcowanych, przewiduje, że legalna sprzedaż marihuany w Kanadzie może sięgnąć 1,02 miliarda dolarów od momentu otwarcia rynku detalicznego, który ma mieć miejsce 17 października, do końca tego roku.

StatCan wyprowadził swoje dane szacunkowe z IV kwartału z danych o ludności ze spisu ludności i statystyk z badania National Cannabis Survey. Poza niezwykłą prognozą sprzedaży, StatCan szacuje także dramatyczne odejście konsumentów od nielegalnego rynku, jako masowego przejścia konsumentów do legalnych zakupów.

1 miliard dolarów wydanych na marihuanę w 10 tygodni

Kanadyjczycy mogą wydać ponad 1 miliard dolarów na legalną trawę w 10 tygodni od jej zalegalizowania. Statystyka Prognoza sprzedaży zioła w Kanadzie za 1 mld USD nie jest liczbą roczną. Zamiast tego organizacja szacuje, że kanadyjscy konsumenci marihuany wydadzą taką sumę na trawkę w ciągu ostatnich 10 tygodni roku.

Suma, jaką przewiduje StatCan nie jest tym, czego firma oczekuje od Kanadyjczyków. Przecież 1 miliard dolarów to tylko suma legalnej sprzedaży. Dodając dodatkowe 250 do 315 milionów dolarów na nielegalne zakupy konopi indyjskich, dopiero wtedy mamy pełny obraz prognozowania ogólnych wydatków na marihuanę.

Rynek legalny i nielegalny

Rosnące zapotrzebowanie na legalne konopie indyjskie obejmuje obecnie około 5,5 miliona konsumentów w Kanadzie. StatCan przewiduje, że 1,7 miliona ludzi będzie nadal kupować konopie indyjskie na czarnym rynku po wprowadzeniu legalizacji. Oczywiście są to szacunki oparte na ankietach i danych spisowych. Wszystko zależy od tego, ilu konsumentów marihuany dokonuje zmiany i jak wiele nowych konsumentów wprowadza legalizacja tej używki.

Nielegalny rynek nadal będzie stanowił znaczącą część sprzedaży konopi indyjskich. Sama wartość miliarda dolarów, która może wynosić zaledwie 815 milionów dolarów, jest wystarczająca. Ale w kontekście danych z początku tego roku, w okresie poprzedzającym legalizację, powstaje ciekawy obraz. Według danych statystycznych opublikowanych przez Statistics Canada w drugim kwartale, Kanadyjczycy wydali 5,7 miliarda dolarów na konopie indyjskie.

Kluczem do danych nie jest legalna, a nielegalna sprzedaż. Z 5,7 miliarda dolarów (w ujęciu rocznym), 85 % sumy, czyli około 4,8 miliarda dolarów było związanych z nielegalnymi zakupami. Medyczne zakupy marihuany stanowiły pozostałą część. Ma to sens, ponieważ niezawodna sieć kanadyjskich aptek w Kanadzie zaspokajała potrzeby konsumentów przed legalizacją.

Przyszły obraz legalizacji

Patrząc jednak w przyszłość, po prognozach dotyczących legalizacji, StatCan twierdzi, że sprzedaż nielegalna zacznie znacząco spadać, z 1,2 miliarda dolarów  do około 300 milionów dolarów po legalizacji w około 6 miesięcy.

Ten zwrot oznaczać będzie ogromną zmianę na kanadyjskim rynku konopi indyjskich. Nielegalna sprzedaż może nadal stanowić 24 procent lub więcej całkowitej sprzedaży marihuany po 17 października, czyli dniu wprowadzenia legalnej sprzedaży konopi indyjskich, ale to oczywiście znacznie mniej niż wspomniane 85 procent.

Wydaje się jednak, że w danych są pewne drobne niespójności. Jeśli w Kanadyjczycy wydaliby ponad 1,5 miliarda dolarów na marihuanę (głównie nielegalną), co może uzupełnić lukę między miliardem szacowanych przez StatCan szacunków legalnego biznesu, a marną sprzedażą o wartości 315 milionów dolarów? To jest kilkaset milionów dolarów, które wciąż nie są uwzględnione w bieżących szacunkach. Niezależnie od tego, czy siła nabywcza w dalszym ciągu zasila czarny rynek, czy przekierowuje do legalnych transakcji z konopi indyjskich.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać