Świat Prawa i legalizacji ZIELONE NEWSY

Talibowie wprowadzili zakaz uprawy konopi indyjskich w Afganistanie

uprawy konopi indyjskich w Afganistanie

Talibowie wprowadzili zakaz uprawy konopi indyjskich w Afganistanie. 19. marca najwyższy przywódca talibów Mawlavi Hibatullah Akhundzada wydał w Kabulu dekret zakazujący uprawy roślin konopi na terenie całego kraju. Od teraz, gdy ktoś zostanie przyłapany na uprawie konopi, jego uprawa zostanie zniszczona, a konopni rolnicy łamiący nowe prawo, będą ukarani zgodnie z prawem szariatu – oznajmił afgański przywódca, który uznawany jest za religijnego fanatyka. Jak wpłynie to na sam Afganistan, który od dawna kojarzony jest z produkcją konopi, która jest sporą częścią dochodu w tym kraju? Oto więcej informacji.

Talibowie wprowadzili zakaz uprawy konopi indyjskich w Afganistanie

Od dnia 19. marca 2023, Zgodnie z dekretem przywódcy talibów, Hibatullaha Akhundzady, uprawa konopi indyjskich jest zabroniona na terenie całego kraju. W przypadkach łamania nowego prawa, każda ujawniona uprawa zostanie zniszczona, a jej organizatorzy zostaną ukarani zgodnie z zasadami szariatu. Niestety nigdzie nie znalazłem informacji, jaka konkretnie miała by to być kara.

Pamiętać jednak należy, że łamanie prawa szariatu jak np. zakaz apostazji, buntu, cudzołóstwa, oszczerstw czy używania alkoholu pociągają za sobą kary, które obejmują m.in. amputację rąk i stóp, chłostę i/lub karę śmierci.

Uprawa w całym kraju jest całkowicie zakazana i jeśli ktoś konopi uprawia, plantacja zostanie zniszczona. Sądy zostały również zobowiązane do ukarania gwałcicieli zgodnie z prawami szariatu

– napisał w oświadczeniu przywódca Talibów.

Taka decyzja jest z pewnością zaskoczeniem nie tylko dla Afgańczyków. Zaskoczeniem ale i być może poważnym problemem. Przede wszystkim dlatego, iż konopie indyjskie są jedną z najpopularniejszych roślin uprawianych przez rolników w całym kraju.

Według szacunków ONZ, w 2010 roku Afganistan odpowiadał za większość światowej produkcji zioła.

Wedle raportu UNODC (agencji ds. narkotyków przy ONZ) z 2010 r., w Afganistanie uprawia się do 24 000 hektarów konopi indyjskich, przy czym większość upraw znajduje się w 17 z 34 prowincji.

Mówi się, że nielegalny handel opium i konopiami indyjskimi finansował działania bojowe w Afganistanie przed dojściem talibów do władzy w 2021 r. po 20-letnim powstaniu przeciwko siłom dowodzonym przez USA, które najechały kraj.

Według doniesień, przed dojściem do władzy, talibscy bojownicy zarabiali miliony dolarów na handlu używkami, nakładając podatki na rolników i przemytników w zamian za zapewnienie bezpiecznej produkcji i transportu gotowych produktów.

Dla wielu tamtejszych obywateli uprawy konopi indyjskich w Afganistanie były źródłem dochodu – nowe prawo może skutkować brakiem możliwości zarabiania na życie.

1 Comment
  1. Atlantyda 1 rok ago
    Reply

    No to se zrobili dobrze Ludzie ich poślą w cholerę, jak się allachem nie najedzą.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać