Ciekawostki Zielonego Świata Świat Medycznej Marihuany ZIELONE NEWSY

Odwiedziliśmy obiekt uprawowy Aurora Deutschland, gdzie produkuje się susz na Niemiecki rynek. 

Odwiedziliśmy obiekt uprawowy Aurora Deutschland, gdzie produkuje się susz na Niemiecki rynek. Sama koncepcja powstania tego obiektu była dość nietypowa gdyż cały projekt został wybudowany pod konkretne zlecenie – produkcję medycznego suszu na niemiecki rynek refundowany. Mieliśmy okazję poznać historię powstawania obiektu, nad którym prace trwały kilka lat i co najważniejsze – odwiedziliśmy pomieszczenia uprawowe od roślin matecznych, poprzez klonowanie, wegetację do wczesnego oraz późnego stadium kwitnienia roślin. Panie i Panowie, Przed Państwem Aurora Deutschland od środka.

Odwiedziliśmy obiekt uprawowy Aurora Deutschland

Produkcja medycznej marihuany wzbudza sporo emocji odkąd tylko pojawiła się ona w sprzedaży. Sama uprawa roślin na cele medyczne też owiana jest nieco tajemniczością, a to dlatego, że firmy uprawiające konopie indyjskie na potrzeby medyczne, niezbyt chętnie pokazują swoje obiekty od środka, powody są różne.

Dlatego bardzo nas ucieszyło zaproszenie od firmy Aurora Deutschland za pośrednictwem Aurora Polska, które dotyczyło wizytacji na uprawach Aurory, gdzie produkuje się susz pod konkretne zlecenie – na refundowany rynek niemiecki.

Wyjazd rozpoczęliśmy od przyjemnej kolacji w Lipsku skąd następnego dnia ruszyliśmy na uprawę zlokalizowaną jakieś 40 km jazdy od Lipska w Leuna.

Na miejscu, już u Aurory najpierw poznaliśmy historię budynku oraz całego projektu, pod który powstał.

Ale zanim to sie stało musieliśmy dostać się na teren, gdzie znajduje sie obiekt. Aby przekroczyć szlaban należało zapoznać się z przepisami BHP. Oczywiście na ekranie z przepisami każdy klikał czym prędzej „następna strona”. Ale nie ma tak łatwo, na koniec okazało się, że aby wejść na teren trzeba zdać test z tych kilkunastu stron zasad BHP. Niektórym za pierwszym razem się nie udało, a pani za biurkiem pilnowała niczym na maturze, żeby nikt nikomu nie pomagał.

Wizytę rozpoczęliśmy od poznania całej historii obiektu, procesu budowy, certyfikacji i wdrażania kolejnych procesów.

Chwile później, Simon, który jest na tym obiekcie Master Growerem (kierownikiem produkcji) oprowadził nas po obiekcie.

Aurora Deutschland – uprawa roślin

Cała uprawa odbywa się w standardzie GACP, dlatego, aby przejść na część uprawową najpierw należy założyć osłony na obuwie, w następnym pomieszczeniu ochronne kombinezony, czepki, rękawiczki + środki dezynfekujące.

Zdezynfekowani oraz odpowiednio ubrani ruszyliśmy za Simonem na strefę uprawową.

Aby zachować drogę rozwoju roślin, najpierw udaliśmy do pomieszczenia gdzie znajdują się rośliny mateczne, z których pobiera się klony do dalszej uprawy.

Aurora deutschland
Rośliny matki

Genetyka uprawiana na tym obiekcie to Sweet Island Skunk, który jak juz wspominałem – trafia na niemiecki rynek refundacyjny.

Aurora deutschland
Klony Aurora Deutschland

Aurora deutschland

 

Na opisywanym obiekcie znajdują się dwa pomieszczenia przeznaczone na kwitnienie. Z roślin matecznych, do każdego pokoju kwitnienia, co kilkadziesiąt dni pobiera się po 1600 klonów na pomieszczenie, z czego 400 odpada.

Następnie z 1600 klonów odrzuca się 400 najsłabszych. Potem, po ukorzenieniu, 1200 klonów przeznaczonych na jedno pomieszczenie, trafiają one na kilka dni do do pokoju gdzie odbywa się krótka wegetacja.

Ukorzenione klony trafiają do pomieszczenie wegetacyjnego…
… gdzie spędzą następne kilka dni

W kolejnym etapie ukorzenione rośliny trafiają do pomieszczenia gdzie będą kwitły przez następne tygodnie. Jest ich 1200 na pomieszczenie.

Aurora deutschland
Rośliny Aurora Deutschland na 10 dni przed ścinką

Aurora deutschland

Aurora deutschland

Aurora deutschland

Techniki uprawowe

Wielu może nieco zaskakiwać sposób prowadzenia upraw konopi indyjskich na potrzeby medyczne. Przede wszystkim chodzi o oświetlenie. Wisi ono bardzo wysoko co tak naprawdę powoduje potężne straty energii. Z czego to wynika?

Bardzo często osoby, które kierują daną uprawą (Master Growerzy) to ludzie o wykształceniu wyższym ukierunkowanym na uprawę roślin. Dlatego później w swojej pracy stosują techniki od dekad stosowane w przypadku innych roślin. A te znacząco w pewnych kwestiach się różnią od upraw np. pomidorów, gdzie właśnie stosuje się stosunkowo wysoko zawieszone lampy. Ludzie ci trzymają wpojonych im na studiach schematów, które nie zawsze się w pełni sprawdzają przy konopiach.

Niektórych dziwić też może używanie nieco przestarzałego oświetlenia jakim są lampy HPS widoczne na hali uprawowej Aurora Deutschland.

Zastosowanie tego typu oświetlenia wynika z bardzo prozaicznego powodu – gdy akceptowano projekt, czyli ponad 5 lat temu, technologia oświetlenia roślin LED dopiero raczkowała. Dlatego postawiono na sprawdzony wtedy sprzęt.

Jednak mimo to Aurora idzie z duchem postępu i jeden z dwóch pokoi kwitnienia został już wyposażony w oświetlenie typu LED. Wiemy też, że w kolejnych cyklach lampy mają być zamontowane znacznie niżej czyli bliżej roślin.

Aurora deutschland
Pokój kwitnienia nr 2 – wyposażony we wspomniane w artykule lampy LED

Aurora deutschland

Obiekt wytwarza obecnie tonę medycznego suszu rocznie. Jednak jest w nim możliwość wytwarzania nawet 4 ton w skali roku.

Część, na której byliśmy to część uprawowa. Po uprawie i ścince, kwiaty trafiają do strefy GMP, gdzie ze względu na standardy nie mogliśmy wejść. to właśnie tam susz zyskuje status surowca farmaceutycznego, który następnie trafi do aptek.

Oprócz redakcji WeedNews.pl w składzie Maciej Pawłowski oraz moja skromna osoba, na wizytę do Aurory udali sie również stosujący terapię konopiami lekarze, a także naczelny polski Konopny Farmaceuta – mgr farm. Bartłomiej Zalewa  oraz redakcja portalu WeedWeek.pl w składzie Mops a.k.a. Zielony Brokuł oraz Mikołaj Rusin. Przy takim składzie ciężko się nudzić i śmiechu było co niemiara.

Szczególne podziękowania dla Aurora Polska oraz Aurora Deutschland za organizacje tego wyjazdu na wysokim poziomie oraz zaproszenie na niego redakcji WeedNews.pl.

1 Comment
 1. Piotr 1 rok ago
  Reply

  Sort pierwsza klasa na wlasny kraj, a na reszte panstw jak nasz rzucają byle co i resztki.
  Skad taka opinia, ano stad gdyz bylem posiadaczem Aurory i to dwokrotnie i niestety az dziwne ze to przechodzilo to cale GMP.
  Nie wiem moze posiadaja lepsze partie suszu, ale niestety ja trafilem na straszna padake.
  A z koleji spectrum i jego red albo chocby bakerstret to jak dzien do nocy porownujac go z Aurora.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać