Ciekawostki Zielonego Świata ZIELONE NEWSY

Ponad 8 tysięcy wyroków za posiadanie marihuany zostało uchylonych przez algorytm komputerowy

Jak informuje biuro prokuratora okręgowego w San Francisco, ponad 8 tysięcy wyroków za posiadanie marihuany zostało uchylonych przez algorytm komputerowy, który jest zaprogramowany do automatycznego skanowania zapisów sądowych.

Algorytm został opracowany dzięki współpracy Code for America – organizacji non profit zajmującej się usprawnianiem prac administracyjnych za pomocą dzisiejszej technologii, a biurem prokuratora okręgowego. Z powodu faktu wprowadzenia w 2016 roku regulacji prawnych zezwalających na rekreacyjną konsumpcję marihuany w Kalifornii, zadaniem algorytmu jest identyfikacja przypadków, które kwalifikują się do umorzenie postępowania karnego lub nawet uchylenia wyroku.

San Francisco jest pierwszym hrabstwem w kraju, które ma możliwość korzystania z oprogramowania i tym samym przyspieszyć selekcję i identyfikację potencjalnych uchyleń wyroków. Taką informacją podzielił się w swoim poście na Twitterze prokurator okręgowy George Gascón.

Jeśli jesteś rodzicem, który nie może wziąć udziału w wycieczce szkolnej swoich dzieci, bo ciąży na tobie wyrok za posiadanie odrobiny marihuany 10 lat temu, to jesteś osobą, na której nam zależy – powiedział Gascón podczas konferencji przedstawiającej wyniki pracy programu przygotowanego przez Code America.

Oczyszczenie z zarzutów może być ogromną zmianą w życiu ludzi, którzy próbują zdobyć zatrudnienie. Odkąd w życie weszła ustawa Proposition 64, która zezwala również na nieograniczoną uprawę i sprzedaż konopi w celach komercyjnych od 1 stycznia 2018 r.) skazani za przestępstwa związane z handlem lub uprawą konopi mogą ubiegać się o uchylenie swojego wyroku. Nie jest to jednak takie proste, a wszystko z powodu skomplikowanych procedur. Jak dodaje Gascón, w ubiegłym rozpoczęto prace nad nowym oprogramowaniem, które ma ułatwić ten proces. W 2018 roku udało się to tylko 23 osobom.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać