Świat Medycznej Marihuany ZIELONE NEWSY

Podróżowanie z medyczną marihuaną – podstawowe informacje

Podróżowanie z medyczną marihuaną

Rozpoczęło się lato, a to dla wielu oznacza bliższe lub dalsze podróże i wakacyjne wyjazdy. Wielu pacjentów korzystających z konopi zapewne się zastanawiało, czy podróżowanie z medyczną marihuaną trzeba gdzieś zgłaszać? Co jeśli planuję dalszą podróż lub lot samolotem? O tym i kilku innych istotnych dla pacjentów kwestiach dowiecie się z naszego artykułu.  

Podróżowanie z medyczną marihuaną na terenie kraju

Podróżowanie z medycznym suszem po terytorium kraju nie wiąże się z praktycznie żadnymi dodatkowymi procedurami. Pacjent leczący się medyczna marihuaną, posiadając ją zawsze powinien mieć przy sobie zaświadczenie lekarskie stwierdzające, iż leczy się marihuaną. Takie zaświadczenie wydawane jest podczas pierwszej wizyty u lekarza, podczas której pacjent otrzymuje receptę.

Oprócz zaświadczenia warto mieć też przy sobie dowód zakupu oraz samą receptę, która w dzisiejszych czasach jest też w formie cyfrowej. Susz należy ZAWSZE przechowywać i transportować w oryginalnym opakowaniu, w którym został zakupiony.

W razie jakiejkolwiek kontroli należy przedstawić wymienione dokumenty.

Lotnisko

O ile w przypadku podróżowania samochodem, koleją czy busem raczej nikt nam do bagażu zaglądać nie będzie, o tyle inaczej ma się sytuacja z podróżami lotniczymi. Każdy kto choć raz w życiu leciał samolotem wie, że ich pasażerowie są sprawdzani, a bagaż podręczny prześwietlany.

Posiadanie w bagażu medycznej marihuany najlepiej zgłosić  podczas kontroli bagażu przed lotem. Jak w praktyce wygląda latanie wewnątrz kraju z suszem w bagażu sprawdził ostatnio Stelios Alewras – prawnik przy stowarzyszeniu Wolne Konopie, który jest też pacjentem korzystającym z medycznej marihuany.

Podczas kontroli bagażu, na pytanie obsługi lotniska czy posiadam w bagażu płyny i inne rzeczy zabronione oznajmiłem, że w bagażu podręcznym mam medyczną marihuanę. Obsługa lotniska jednak w żaden sposób na to nie zareagowała, stwierdzając jedynie, że jeżeli nie jest ona w płynie to nie ma problemu.

-poinformował nas Stelios

Podróżowanie z medyczną marihuana poza granice kraju

Niestety z podróżami zagranicznymi nie jest już tak łatwo.

W przypadku, gdy zamierzamy podróżować z medycznym suszem poza granice kraju – należy taki zamiar zgłosić do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. GIF musi pacjentowi wystawić zaświadczenie, bez którego nie powinien opuszczać kraju z suszem. Zaświadczenie od GIF należy okazać podczas każdej kontroli poza granicami kraju.

Zapytaliśmy Głównego Inspektora Farmaceutycznego ile wynosi czas oczekiwania na dokument. Niestety nie ma możliwości, aby takie zaświadczenie uzyskać „od ręki”, zatem nagłe wyjazdy poza granice z suszem odpadają. GIF na wydanie zaświadczenia ma 30 dni, telefonicznie dowiedzieliśmy się, że na chwilę obecną nie ma szans aby termin wydania dokumentu był krótszy niż 4 tygodnie. Wynika to z sytuacji spowodowanej koronawirusem. Jednak nawet gdy wszystko wróci do normy, ze względu na procedury, minimalny czas oczekiwania na pozwolenie to 1-2 tygodnie.

Używanie leku w trakcie podróży

Należy przede wszystkim pamiętać, że ludzie są różni – dlatego nie warto się zbytnio afiszować. Jeżeli tylko to możliwe, medyczną marihuanę najlepiej spożywać w ustronnym miejscu. W szczególności gdy jesteśmy w innym kraju i nie mówimy w lokalnym języku.

Zawsze należy pamiętać o posiadaniu przy sobie zaświadczenia lekarskiego, dowodu zakupu, recepty oraz w przypadku wyjazdu za granice – zaświadczenie od GIF.

Wszystkim pacjentom życzymy udanego lata i niezapomnianych wyjazdów.

4 komentarze
 1. Robson# 3 lata ago
  Reply

  Spoko artykuł ale mam jeszcze jedno pytanie odnośnie przebywania w obcym kraju ale leczenia się w Polsce.
  Czy będąc w Niemczech I posiadając tylko zaświadczenie od polskiego lekarza będzie skutecznym dokumentem do okazania tutejszej policji czy również muszę pisać jeszcze do gif??

  • Teone 3 lata ago
   Reply

   Po za granicami kraju wymagane są dokumenty z gif

 2. Aleksandra 3 lata ago
  Reply

  GIF udziela zaświadczenia poza strefą schengen, wojewódzki inspektorat farmaceutyczny wystawia zaświadczenie na podróż w UE. Zaświadczenie jest dostępne w internecie wypełnia je w całości lekarz (wszystko musi mieć 1 charakter pisma czyli wpisuje też liczbę dni podróży miejsce itp) poza rubryka na dole która podbija wif. Wszystkie recepty muszą być wystawione obejmując okres pobytu za granicą (do 30dni) zaświadczenie najlepiej złożyć 2 tyg przed podróżą można odebrać osobiście, wystawiane jest na 30dni.

 3. Władysław 2 lata ago
  Reply

  Do kogo poza GIFem trzeba się zwrócić w przypadku wyjazdu do UK ?

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać