Świat Medycznej Marihuany ZIELONE NEWSY

Posłanki Razem interweniują ws. braku medycznej marihuany w aptekach

Posłanki Razem

Posłanki Razem, Magdalena Biejat i Marcelina Zawisza, pytają ministra zdrowia o obecną sytuację związaną z brakiem dostaw medycznej marihuany do aptek. Chcą aby minister m.in. podał przyczyny tego, że od tygodni w polskich aptekach brakuje medycznej marihuany oraz co zamierza zrobić aby do takich sytuacji nie dochodziło. 

Problem z medyczną marihuaną

Pojawienie się  w polskich aptekach medycznej marihuany dało wielu pacjentom nową nadzieję i nową szansę na pokonanie choroby. Wielu z nich zastąpiło marihuaną dotychczasowe medykamenty uzyskując lepsze wyniki terapii oraz pozbycie się skutków ubocznych klasycznych „lekarstw”. Dziś pacjenci maja potężny problem, zrezygnowali z jednej terapii na rzecz skuteczniejsze po czym nieudolność ministerstwa zdrowia doprowadziła do sytuacji gdzie ich leku zwyczajnie zabrakło w aptekach. I nie zapowiada się aby sytuacja się szybko zmieniła.

Pacjenci są zmuszeni do zaprzestania terapii medyczną marihuaną lub zaopatrywać się z nielegalnych źródeł. Sytuacja jest bardzo zła.

Posłanki Razem interweniują u ministra zdrowia

Posłanki Razem, Magdalena Biejat oraz Marcelina Zawisza postanowiły interweniować w tej sprawie u ministra zdrowia, pytają:

– Z czego wynikają przerwy w dostępie do leku dla chorych?
– Kiedy chorzy mogą spodziewać się powrotu leku do sprzedaży?
– Jak długo w tej chwili trwa procedura dopuszczenia do obrotu w Generalnym Inspektoracie farmaceutycznym, biorąc pod uwagę dane od 2019 roku?
– Czy Ministerstwo Zdrowia podjęło kroki, by zdiagnozować przyczynę i jak najszybciej rozwiązać problem braku dostępu do medycznej marihuany?
– Czy Ministerstwo Zdrowia podjęło kroki w celu uniknięcia podobnych sytuacji w przyszłości?

Na stronie partii Razem czytamy:

Odkąd medyczna marihuana pojawiła się w Polsce – co jakiś czas pojawiają się problemy z jej dostępnością. Niestety, jest w tej chwili importowana tylko z Kanady, na rynku jest w praktyce jeden producent a jej dostawy nie są płynne. Koszty leczenia są też bardzo wysokie. Obecnie za 1 gram marihuany medycznej w aptece płaci się prawie 70 zł, a miesięczne terapia potrafi kosztować kilka tysięcy!Może czas na dopuszczenie upraw marihuany medycznej na terenie kraju? Państwowy podmiot produkujący ten lek na potrzeby polskich pacjentów? Zapis obrad parlamentarnego zespołu ds legalizacji marihuany pokazuje, że pomysłów na poprawę sytuacji osób leczących się marihuaną jest sporo!

Jak tylko otrzymamy informacje o odpowiedzi ministerstwa, poinformujemy o niej na naszym serwisie.

A co ze wspomnianym przez Razem parlamentarnym zespołem ds. legalizacji marihuany? O tym też już wkrótce.

 

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać