Ciekawostki Zielonego Świata ZIELONE NEWSY

Pierwszy zawodowy skater zawieszony za obecność THC w organizmie.

Pierwszy zawodowy skater zawieszony za obecność THC w organizmie. Cory Scott Juneau, oficjalnie przyjął sankcje po pozytywnym wyniku badania na obecność marihuany. Chociaż okres jego zawieszenia jest już technicznie zakończony, dzięki zmniejszeniu długości okresu zawieszenia, które trwało 6 miesięcy. Juneau jest podobno pierwszym amerykańskim skaterem, który został zawieszony za obecność marihuany we krwi.

Amerykańska Agencja Antydopingowa (USADA) opublikowała komunikat prasowy, w którym ogłosiła, że 19-letni Juneau oficjalnie zgodził się na orzeczenie wydane przez agencję, która narzuciła mu sześciomiesięczne zawieszenie.

Pod pewnymi względami historia jest nieco myląca, ponieważ większość sytuacji rozgrywała się w zeszłym roku. Ale według USADA „wspomaganie” rozpoczęło się 28 stycznia 2018 r. W konkursie deskorolkowym Oi Park Jam w Brazylii.

Podczas tego wydarzenia Juneau podobno musiał wykonać test na obecność narkotyków w moczu, którego wynik okazał się być pozytywny. W organizmie Juneau było obecne THC. Zgodnie z przepisami USADA, a także Światowym Kodeksem Antydopingowym i Światową listą antydopingową Światowej Agencji Antydopingowej, THC jest substancją zabronioną.

Początkowo Juneau nie przeszedł testu na obecność narkotyków przeprowadzonego przez brazylijską agencję antydopingową. Ale agencja ta szybko przekazała sprawę do USADA.

Stamtąd agencja z siedzibą w Stanach Zjednoczonych dokonała przeglądu sprawy i w październiku 2018 r.  podjęła decyzję. USADA ostatecznie orzekł, że Juneau narusza krajowe i międzynarodowe przepisy antydopingowe. W rezultacie agencja przyznała mu sześciomiesięczne zawieszenie.

Na szczęście dla Juneau, USADA cofnęło początek zawieszenia do czasu jego nieudanego testu narkotykowego w styczniu 2018 roku. Jeszcze lepiej dla deskorolkarza, agencja zdecydowała się również zmniejszyć okres zawieszenia w zawodach i konkursach do zaledwie trzech miesięcy. Udało się to, ponieważ Juneau ukończył edukacyjny program antydopingowy.

W wyniku redukcji zawieszenia oprócz okresu zawieszenia w zawodach medale, punkty lub nagrody, które wygrał deskorolkarz po nieudanym teście narkotykowym, zostały anulowane.

Po formalnej akceptacji wyroku USADA, mającej miejsce kilka dni temu, Juneau podobno staje się pierwszym skejtem ze Stanów Zjednoczonych, który otrzymał zawieszenie za pozytywny wynik testu antydopingowego.

Co więcej, jego zawieszenie oznacza nową zmianę w sporcie skateboardingowym. Historycznie rzecz biorąc, profesjonalni deskorolkowcy nie musieli wcześniej zajmować i interesować się protokołami testowania środków dopingowych.

Ale wszystko się zmieniło. W dużej mierze zmiany wynikają z tego, że skateboarding staje się oficjalnym sportem olimpijskim. Po raz pierwszy jazda na deskorolce będzie oficjalną dyscypliną olimpijską w nadchodzących igrzyskach Tokyo 2020.

W każdym razie wszyscy sportowcy olimpijscy muszą przestrzegać międzynarodowych przepisów antydopingowych. A te zasady obecnie zabraniają obecność THC.

Ale testy narkotykowe są nie tylko administrowane w ramach igrzysk olimpijskich. Są również wykorzystywane w wielu innych międzynarodowych imprezach sportowych.

Pod wieloma względami reguły Olimpiady funkcjonują jako zasady de facto dla znacznie szerszej gamy innych międzynarodowych zawodów lekkoatletycznych. I potwierdza się to w przypadku skateboardingu, ponieważ coraz więcej międzynarodowych zawodów skateboardingowych przeprowadza teraz testy antydopingowe i dyscyplinuje sportowców zgodnie ze standardami olimpijskimi.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać