Świat Ogrodników ZIELONE NEWSY

Jak uprawiać konopie na zewnątrz – część druga

Spot znaleziony, genetyka wybrana, planty posadzone. Trwa faza wegetatywna, zwana też fazą wzrostu. To czas gdy roślina nabiera masy zielonej, tworzy kolejne pędy, które w fazie kwitnienia pokryją się kwiatami. W trakcie wzrostu krzaki się przycina i wygina co nazywamy treningiem roślin. Wszystko po to, aby podczas kolejnej fazy tj. kwitnienia, roślina wytworzyła jak najwięcej pąków kwiatowych. Oto kilka przydatnych informacji jak sobie z tym poradzić oraz jak karmić nasze pociechy w obu fazach życia, czyli jak uprawiać konopie na zewnątrz – część druga

Część pierwszą naszej outdoorowej serii Zielonych Poradników znajdziesz T U T A J

Odżywianie

Ogromne znaczenie ma to, jakiego rodzaju podłoża użyto. Jeżeli jest to mieszanka (kupna lub zrobiona samemu) bogata w składniki odżywcze, nawożenie w pierwszych tygodniach można ograniczyć do podawania ukorzeniacza. O tym jak przygotować glebę i czym ją podlewać aby zapewnić prawidłowy rozwój korzeniom i całej roślinie przeczytasz w tekście Fundament solidnych roślin – podłoże i dobrze rozwinięte korzenie.

W przypadku uprawy pod słońcem, bogata w składniki odżywcze ziemia to podstawa. Ogranicza to ilość wizyt na spocie w celu nakarmienia naszych pociech. W trakcie fazy wzrostu należy zadbać o odpowiednią ilość azotu (N) oraz do podlewania w pierwszych tygodniach dodać ukorzeniacza, zawsze warto dodać witaminy i aminokwasy.

W przypadku odmian pełnosezonowych kwitnienie rozpoczyna się w sierpniu, w zależności od odmiany będzie to początek, lub druga połowa miesiąca. Odmiany zakwitające automatycznie wchodzą w ten etap po ok pięciu tygodniach – też zależy od odmiany. Po czym poznać, że to już? Przede wszystkim pojawią się zalążki kwiatów i pierwsze białe włoski. Należy wtedy, bezzwłocznie zacząć podawać pożywkę na kwitnienie. W tym momencie przechodzimy na karmienie roślin przede wszystkim fosforem(P) i i potasem(K) oraz przestajemy podawać azot. Przez pierwsze trzy – cztery tygodnie, warto przynajmniej kilkukrotnie podlać krzaki nawozem P/K w stosunku 13/14, w ten sposób roślina szybciej uformuje kwiatostany.

W kolejnych tygodniach, nie przestając podawać PK, można zastosować jeden z wielu obecnie dostępnych środków wspomagających kwitnienie cannabis czyli tzw. Booster’ów. Zwiększają one masę topów.

RADA – stosując nawóz w uprawie zewnętrznej, podaj go więcej niż zaleca producent. Warunki atmosferyczne takie jak deszcz i poranna rosa regularnie wypłukują podłoże. Dawkę można przekroczyć nawet podwójnie.

Na około dwa tygodnie przed ścinką, roślinę należy wypłukać z nawozów podlewając ją samą wodą, ew. wodą ze środkiem do wypłukiwanie z roślin zbędnych pierwiastków.

Karmiąc swoje pociechy, podając im makroelementy (N,P,K) warto też dodać mikroelementy takie jak mangan, żelazo, molibden czy magnez.

(Easy Sativa w doniczce 20 l.)

Trening – zwiększanie plonu poprzez manipulację rośliną

Aby rośliny wytworzyły jak najwięcej kwiatostanów należy je przycinać i naginać. Zabiegi te nazywamy trenowaniem roślin. Dwa podstawowe rodzaje treningu roślin uprawianych pod chmurką to FIM oraz LST. W celu maksymalizacji plonu zaleca się stosowanie obu sposobów jednocześnie.

FIM (Fuck I Missed) – technika ta polega na przycięciu głównego pędu tak, aby dwa rozgałęzienia znajdujące się bezpośrednio pod miejscem cięcia stały się pędami głównymi. Metodę tę można stosować też na bocznych gałęziach aby krzak się maksymalnie rozrósł na szerokość.

Zielona Porada: wszelkie prace ogrodowe, które stresują roślinę (naginanie, przycinanie) najlepiej wykonywać krótko przed zmrokiem. Przyspieszy to regenerację i uporanie się ze stresem

LST (Low Stress Training) – technika ta ma na celu dwie rzeczy, które się wzajemnie uzupełniają. Moim zdaniem ważne aby zrozumieć po co konkretnie wyginamy roślinę, jakie zachodzą w niej procesy, że nie tylko główne szczyty są ogromne lecz większość wyglądają jak by były głównymi i są podobnej masy, bo nie tylko o dostęp do światła się rozchodzi. Ale najpierw kilka słów o samej technice. Gdy krzak jest już odpowiedniej wielkości, główną łodygę naginamy tak aby rosła równolegle do podłoża (patrz rysunek). Zabieg ten doprowadzi do dwóch korzystnych dla growera konsekwencji.

Po pierwsze wszystkie odgałęzienia zostaną wystawione na światło, jednak moim zdaniem ważniejszy jest efekt związany z wytwarzanymi przez roślinę hormonami – auksynami. Jest ich kilka rodzajów, a ich działanie jest różnorakie i czasami dość skomplikowane dlatego nieco to wszystko uproszczę. Jak zapewne większość z Was wie, nietrenowana roślina cannabis wytwarza jeden główny szczyt, który jest zdecydowanie większy od pozostałych. Dlaczego tak sie dzieje? Odpowiadają za to właśnie auksyny, które „podpowiadają” roślinie, który kwiatostan jest najwyżej (czyt. ma najlepsze warunki) i ten właśnie jest traktowany najlepiej, roślina poświęca najwięcej energii na produkcje właśnie tego szczytu, dlatego jest największy. W uproszczeniu, jeżeli czubki wszystkich gałązek będą na tej samej wysokości, to każdy będzie przez roślinę traktowany jak główny.

Kiedy trenować? Pełnosezonówki śmiało do końca lub początku drugiej połowy lipca w zależności od odmiany. Automaty do ok piątego tygodnia.

(Schemat treningu LST)

 

Zielona Porada: wszelkie prace związane z naginaniem, naciąganiem czy wyginaniem, rób gdy roślina jest lekko przesuszona, staraj się unikać tych czynności gdy krzak jest dobrze nawodniony. Łodygi rośliny pozbawionej wody przez kilka dni są o wiele bardziej elastyczne i ciężej o uszkodzenia takie jak złamanie. Nawodniona roślina jest sztywniejsza i łatwo ja uszkodzić

Najczęstsze problemy

Uprawa zewnętrzna stawia przed nami liczne wyzwania spowodowane czynnikami na które nie mamy wpływu. Najczęstsze z nich to przesuszenie lub przelanie, czyhające na krzaczki zwierzęta czy ślimaki, wichury etc. Sposoby radzenia sobie z tym wszystkim są różna, oto kilka z nich:

Zbyt mokre lub suche podłoże

W tym przypadku najwięcej zależy od wybranego miejsca. O ile z suszą można sobie poradzić zwiększając ilość wizyt w ogródku to zbyt duża wilgotność podłoża może być już większym problemem. Jeżeli taka sytuacja była przewidywana i rośliny są zakopane w doniczkach bądź też workach to sprawę załatwia zmiana spotu (w sytuacji gdy mimo doniczki jest zbyt mokro). W innym przypadku trzeba czekać na łaskawość natury. Oznakami przesuszenia / przelania są blade i oklapnięte liście.

Leśne żyjątka

Ilość zwierzyny leśnej wzrasta wprost proporcjonalnie do odległości od miasta czy terenów zabudowanych, oznacza to, że im miejscówka bardziej odludna tym częściej przechadzają się tamtędy sarny, jelenie i inne dziki. Gdy krzaki są jeszcze malutkie spory problem stanowią ślimaki. Aby uniemożliwić im zjedzenie dostanie się do roślinki wystarczy w pewnej odległości usypać kółko z soli. Jak to zrobić aby sól utrzymała się tyle ile trzeba zostawiam Waszej kreatywności. Zarówno w początkowym jak i w całym późniejszym cyklu życiowym, zagrożeniem dla roślin są sarny bądź też inne duże zwierzęta, które mogą krzaka stratować, ponadgryzać lub zjeść.

Rozwiązania dające najlepszą ochronę przed tego typu sytuacjami są dwa. Pierwsze to zakup środków odstraszających dzikie zwierzęta, które można nabyć w sklepach ogrodniczych, dla rolników i podobnych. Używajcie tylko tych, które robione są na bazie moczy i innych zapachów drapieżników, nie szkodzą środowisku. Można polać tym szmatkę i zostawić w pobliżu. Dawkę zamieszczoną na opakowaniu dobrze jest kilkukrotnie przekroczyć.  Drugi sposób to dyskretne i niewysokie ogrodzenie, zrobione z materiałów, które będą się maskowały (np. zielony drucik). Użycie obu sposobów jednocześnie zwiększa Wasze szanse.

Wiatr

Następna sprawa to wszelkiego rodzaju burze, grady i wichury. Przychodza niespodziewanie i potrafią wyrządzić duże szkody. Warto zabezpieczyć sie przed ich skutkami juz zawczasu. Wbicie kijka bambusowego wzdłuż głównej łodygi, przywiązanie jej do niego, a następnie podwiązanie wszystkich pozostałych gałązek załatwia sprawę. Po dużych burzach i wichurach warto zajrzeć na spot czy wszystko ok.

Pleśń

Pod koniec sezonu, gdy pogoda już nie jest tak sprzyjająca mogą się pojawić problemy z pleśnią. Kontroluj swoje rośliny regularnie, im kwiaty będą bardziej zbite, tym większe ryzyko pleśni.

Grzyb pleśni zawsze wychodzi od wewnątrz kwiatów, przy łodydze. Gdy zobaczysz ją na zewnątrz, jest pewne, że cały szczyt jest w tym miejscu zainfekowany, aż do łodygi.

Można kupić środki do oprysku przeciw pleśni szarej, która najczęściej atakuje konopie W takim wypadku należy pamiętać o okresie karencji tj. czasie jaki musi upłynąć zanim środek nie będzie się już znajdował w roślinie. Więcej informacji na temat szarej pleśni znajdziesz w naszym artykule „Pleśń – czym jest, jak jej uniknąć i zwalczać?

Pamiętajmy aby szanować przyrodę. Jeżeli będziemy dbali o naturę ona odpłaci się na tym samym. Odwiedzając ogródki starajcie się jak najmniej ingerować w życie przyrody, nie śmiecić, nie zostawiać nic po sobie ani nie ingerować mocno w otaczający krajobraz. Na spotach jesteśmy gośćmi, więc zachowujmy się należycie.

 

Tekst ma charakter informacyjno-edukacyjny i przeznaczony jest dla polskojęzycznych obywateli Europy. Przypominamy, że uprawa konopi innych niż włókniste na terenie Polski jest zabroniona i do niej nie zachęcamy.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać