Ciekawostki Zielonego Świata ZIELONE NEWSY

Czeska firma będzie produkować osocze z nasion konopi

Osocze z nasion konopi

Osocze z nasion konopi? Tak, te rośliny niejednokrotnie jeszcze nas zadziwią. Niedawno świat obiegła nowina o odkryciu metody produkcji osocza krwi, która bazuje na składniku pozyskanym z nasion konopi. Niezwykłe właściwości edystyny – białka stanowiącego 65% proteiny konopnej, stały się przedmiotem badań czeskiego start up’u „Plasma for People”. Efektem ich badań jest osocze w 98% kompatybilne z ludzkim osoczem. Obecnie produkt poddawany jest testom klinicznym. Kiedy czeska firma będzie produkować konopne osocze? Więcej informacji w artykule.

Powstanie osocze z nasion konopi. Czym jest osocze i jaką ma funkcję w organizmie?

Kiedy lekko się zadrapiemy, na nasze skórze często przed pojawieniem się krwi uwidacznia się przezroczysty płyn. Jest to właśnie osocze, czyli płynny składnik krwi, który składa się głównie z wody i stanowi 55% objętości krwi pełnej. Oprócz tego w jego składzie znajdziemy także, białka takie jak ambuminy, immunoglobiliny, enzymy, witaminy, a przede wszystkim – tzw. czynniki krzepnięcia. Są to składniki, które chronią nas przez rozległym krwawieniem w momencie skaleczenia czy urazu.

Ze względu na to, osocze krwi jest bazą do produkcji leków, które są elementem procesu leczniczego wielu problemów zdrowotnych. Należą do nich sytuacje, kiedy ktoś utracił dużo krwi, ale też stany niedoboru białek, hemofilia, czyli zaburzenie krzepnięcia krwi, niedobór odporności czy u pacjentów cierpiących na skazy osoczowe. Globalne dane pokazują, że rocznie brakuje około 100 milionów litrów osocza. Jednym z głównych wyzwań związanych z pozyskiwaniem go są wysokie koszty jego pobierania i magazynowania. Surowiec ten jest stałym w deficycie a popyt wciąż przewyższa podaż. Dlatego naukowcy stale starają się wymyślić sposób jak syntetyzować osocze inną drogą, na przykład pozyskiwać je z roślin, wygląda na to, że chyba się to udało.

Próby syntetyzowania ludzkiego osocza

Próby stworzenia organicznego substytutu ludzkiego osocza były podejmowane przez różnych naukowców z całego świata. W tym procesie liczy się bezgraniczność i kompatybilność z naturalnym osoczem produkowanym przez ludzkie ciało. Do tej pory największym osiągnięciem w tej dziedzinie było stworzenie środków zwiększających objętość plazmy, które bazują na pochodnych skrobi kukurydzianej. Mają one jednak mnóstwo wad, między innymi zmniejszają liczbę płytek krwi i nie są w stanie skutecznie zastąpić plazmy. Dopiero niedawno udało się odtworzyć osocze na bazie organicznej substancji pochodzącej z nasion konopi dzięki wieloletnim badaniom czeskich naukowców. Start up biomedyczny o nazwie „Plasma for People” opracował metodę pozyskania organicznego substytutu osocza krwi, wykorzystując potencjał edestyny, białka znajdującego się w nasion konopi. Jest to białko pełnowartościowe, które ma strukturę identyczną jak składnik naszego osocza.

Produkcja osocza krwi z nasion konopi

Metoda ta pozwala na uzyskanie 98% dokładności w odtworzeniu ludzkiego osocza. Jest też dużo tańszą metodą, bowiem poleca na wyizolowaniu edystyny z miąższu nasion konopnych i która jest główną bazą substancji. Sposób produkcji nie wymaga specjalnych warunków przechowywania ani transportowania – osocze dostępne jest w postaci proszku pakowanego próżniowo. Jest to znacznie tańsza metoda pozyskania osocza, bowiem nie wymaga pobrania krwi od dawcy i odwirowania jej przy użyciu separatora. Jej przechowywanie w wymaga też warunków chłodniczych. Postać proszku zapewnia długą przydatność do użycia i łatwe magazynowanie. Firma jest obecnie na etapie badań klinicznych i opracowywania najwyższej jakości procesu produkcji. Produkt od Plasma for People może być używany do stabilizowania pacjentów po zabiegu chirurgicznym lub do uzupełniania objętości krwi w warunkach urazowych. Szczególnie dotyczy to sytuacji kataklizmów czy klęsk żywiołowych, konfliktów wojennych, gdy w jednym czasie potrzebna jest duża ilość osocza.

Dodatkowo substytut osocza z konopi może być podawany pacjentom, którzy z przyczyn religijnych lub etycznych odrzucają osocze od dawców.

Arginina z nasion konopi i jej ewenement

W świecie roślin istnieje wiele alternatyw dla zwierzęcego białka, niewiele jest jednak takich białek roślinnych, które mogą równać się z białkami endogennymi, czyli takimi, które produkuje nasze ciało. Należą do nich białka globularne, czyli takie, które budują przeciwciała, enzymy, hormony, tkanki organów czy mięśnie. Edystyny i albuminy to właśnie białka kłębuszkowe, czyli globularne, które występują w nasionach konopi. Albuminy znajdziemy jeszcze w innych roślina, na przykład strączkowych, ale edystyny na ten moment zostały zidentyfikowane tylko w białku nasion konopi. Stanowią one aż 65% proteiny konopnej, która jest proteiną pełnowartościową, to znaczy, że posiada pełen profil aminokwasowy, podobnie jak białko jaja czy mięsa. To między innymi stanowi o jej doskonałej strawności białka konopnego, które przekracza 90%. Edystyny, to także białka znajdujące się w naszym osoczy w dużej ilości w naszym osoczu. Dlatego głównym składnikiem aktywnym na którym bazuje plazma z konopi jest edystyna. Pomysł na produkcję plazmy z konopi wynika z obszernych badań przeprowadzonych przez czeskich naukowców nad różnymi zastosowaniami rośliny. Firma brała też pod uwagę inne surowce roślinne, jednak w przeciwieństwie do innych białek testowanych w przeszłości, edestyna z konopi jest wyjątkowa, ponieważ może wspierać regeneracyjne funkcje ludzkiego ciała.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać