Świat Medycznej Marihuany ZIELONE NEWSY

Ukraina: Czy wojna przyspieszy legalizację medycznej marihuany?

przyspieszy legalizację medycznej marihuany

Czy wojna przyspieszy legalizację medycznej marihuany w Ukrainie? Proces ten rozpoczął się już kilka lat temu bo w roku 2019. Od tamtej pory Ukraina zrobiła kilka małych kroków do przodu. Niestety, pomimo poparcia zmian przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego czy Ministra Zdrowia, nie doszło do zmiany prawa. Co ciekawe, ustawa o medycznej marihuanie została w zeszłym roku przyjęta, a następnie odrzucona  przez tamtejszy parlament. Teraz wiele wskazuje, że ze względu na wojnę prace nad nowymi przepisami przyspieszyły. W czerwcu minister zdrowia Ukrainy, Wiktor Liaszko, poinformował, że ​​rząd poparł ustawę legalizującą medyczną marihuanę. Oto więcej informacji.

Ukraina: Czy wojna przyspieszy legalizację medycznej marihuany?

Minister zdrowia Ukrainy Wiktor Liaszko, ogłosił 7 czerwca, że ​​rząd poparł ustawę legalizującą medyczną  marihuanę, w czasie wojny z Rosją.

Rozumiemy negatywny wpływ wojny na zdrowie psychiczne. Rozumiemy liczbę osób, które będą potrzebowały leczenia w związku z tą ekspozycją. Rozumiemy, że nie ma czasu na czekanie.

– poinformował minister na Facebooku .

Projekt ukraińskiej ustawy legalizującej medyczna marihuanę ma na celu poprawę jakości usług medycznych dla osób objętych opieka paliatywną, a także popchnąć do przodu temat badań nad medyczna marihuaną.

„Rządowy projekt ustawy o legalizacji medycznej marihuany został już opublikowany i przekazany do dyskusji. Ten dokument zostanie zarejestrowany i uwzględniony w pracach naszej komisji. Mam nadzieję, że członkowie komisji go poprą”

– powiedział powiedział w rozmowie z Ukrinform.net Mychajło Radutskyj, poseł partii Sługa Ludu, członek Rady Najwyższej ds. Zdrowia Publicznego, Pomocy Medycznej i Ubezpieczeń Medycznych.

„W społeczeństwie było wiele komentarzy, że rzekomo będzie to legalizacja narkotyków. Ani ustawa przesłana do rewizji, ani ustawa nowego rządu nie zawiera ani jednego słowa o legalizacji narkotyków. To tylko medyczna marihuana

-dodał Radutskyj.

Radutskyj wyraził też nadzieję, że Rada Najwyższa przyjmie dokument jeszcze w tym roku.

Projekt ustawy zakłada dostęp dla pacjentów wymagających niezbędnego leczenia ponad 50 schorzeń, w tym raka i zespołu stresu pourazowego (PTSD), chorób neurologicznych i przewlekłego bólu pochodzenia neuropatycznego.

Ukraińscy politycy podkreślają, że medyczna marihuana może pomóc przynajmniej dwóm milinom Ukraińców zmagającym się z problemami zdrowotnymi powstałymi w wyniku wojny, czy to psychicznymi (PTSD) czy fizycznymi.

W październiku 2020 r.  prezydent Wołodymyr Zełenski przeprowadził w tej sprawie referendum, którego wyniki wykazały, że większość Ukraińców popiera legalizację konopi indyjskich do celów medycznych. Na pytanie, czy popierają legalizację medycznej marihuany, 64,88% respondentów odpowiedziało „tak”, a 29,53% odpowiedziało „nie”.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać