Kryminalne Zagadki Zielonego Świata ZIELONE NEWSY

Oświęcim: rozbili zorganizowaną grupę zajmującą się przestępczością narkotykową.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, wspólnie z funkcjonariuszami Samodzielnego Poddziału Antyterrorystycznego Policji w Krakowie, rozbili zorganizowaną grupę zajmującą się przestępczością narkotykową. Zatrzymano 7 członków grupy w wieku od 18 – 31 lat. Podczas przeszukania miejsc zamieszkania przeprowadzonych w powiecie oświęcimskim, chrzanowskim oraz wadowickim zabezpieczono amfetaminę i marihuanę oraz tabletki ecstasy o łącznej wartości kilkunastu tysięcy złotych.

W trakcie prowadzonych czynności w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej policjanci ustalili, że na terenie Oświęcimia i okolicznych miejscowości działa grupa przestępcza, trudniąca się rozprowadzaniem narkotyków, wśród młodych mieszkańców powiatu oświęcimskiego. Pracując nad sprawą, w ciągu kilkunastu tygodni, policjanci uzyskali dowody wskazujące na fakt, że grupa ta swoim zasięgiem obejmuje także kilka sąsiednich powiatów.

We wtorek, 24.10.br., w godzinach porannych, wykorzystując element zaskoczenia, oświęcimscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami krakowskiego SPAP, działając na polecenie Prokuratury Okręgowej w Krakowie równocześnie na terenie trzech powiatów, weszli na teren 9 posesji i mieszkań, w których zatrzymali 7 członków grupy w wieku od 18 – 31 lat. Podczas dokładnego przeszukania pomieszczeń zabezpieczyli marihuanę, amfetaminę oraz tabletek ecstasy. Łącznie wartość zabezpieczonych narkotyków oszacowano na kilkanaście tysięcy złotych. Ponadto, w skrytkach odnaleziono i zabezpieczono  ponad 15 tysięcy złotych pochodzących najprawdopodobniej z przestępczego procederu.

Zatrzymani mieszkańcy powiatów oświęcimskiego, chrzanowskiego oraz wadowickiego jeszcze tego samego dnia zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Krakowie, gdzie zostały im przedstawione prokuratorskie zarzuty, obejmujące m.in. działalność w zorganizowanej grupie przestępczej oraz posiadanie, wytwarzanie i rozprowadzanie środków odurzających na dużą skalę. Na poczet przyszłej kary, oprócz gotówki ujawnionej w miejscach zamieszkania podejrzanych, zabezpieczono mienie o wartości 40 tysięcy złotych.

25 października br., na wniosek Policji i Prokuratury, 6 członków grupy zostało doprowadzonych przed oblicze sądu, który zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego tymczasowego aresztowania, do którego trafili jeszcze tego samego dnia. Wobec jednej osoby prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze.

Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania. Za popełnione przestępstwa sprawcom grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

W ubiegłym roku policjanci powiatu oświęcimskiego wpadli na trop i ujawnili 1160 czynów z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, a do końca września br. ujawnili ich ponad 580. Jednocześnie, w tym roku zabezpieczyli już blisko 26 kg narkotyków o szacowanej wartości 800 tysięcy złotych. Przejęcie tak dużej ilości środków odurzających uniemożliwiło więc wprowadzenie do czarnorynkowego obrotu kilkudziesięciu tysięcy porcji narkotyków.

(KWP w Krakowie / mw)
policja.pl

 

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać