Świat Prawa i legalizacji ZIELONE NEWSY

Włochy: Referendum ws. legalizacji marihuany wiosną przyszłego roku? Zebrano wymaganą ilość głosów

referendum ws. legalizacji marihuany

Już na wiosnę przyszłego roku we Włoszech może dojść do referendum ws. legalizacji marihuany. Pomysłodawcy w ciągu zaledwie kilku dni zebrali wymagane 500.000 głosów poparcia dla takiego rozwiązania. Sondaże wskazują, że legalizację konopi indyjskich popiera 57 proc. społeczeństwa. Czy Włochy zliberalizują wkrótce prawo dot. konopi? Oto więcej informacji.

Włochy przeprowadzą referendum ws. legalizacji marihuany na początku przyszłego roku? Zebrano wymaganą ilość głosów

Organizatorzy referendum, zwolennicy legalizacji konopi indyjskich, w kilka dni zebrali online wymagane do jego zarejestrowania 500.000 głosów. Czas na zbieranie n podpisów poparcia referendum ws. legalizacji marihuany mają jeszcze do końca miesiąca i akcja nadal trwa.

 To wyjątkowy dzień nie tylko dla organizatorów, ale także dla obywateli

– powiedziała senator, była komisarz UE i była minister spraw zagranicznych Emma Bonino, zwolenniczka i propagatorka akcji.

Włoskie referendum konopne

Zgodnie z włoską tradycją, referenda przeprowadzane są zawsze w niedziele, około 15 kwietnia i 15 czerwca.

We Włoszech funkcjonują trzy rodzaje referendum: abrogatywne, zatwierdzające i lokalne. Najpopularniejsze jest to pierwsze i to w tej formie będzie przeprowadzone referendum ws. legalizacji marihuany w Italii.

Przeprowadzając referendum abrogatywne elektorat może doprowadzić do całkowitego lub częściowego anulowanie istniejącej ustawy lub innego aktu prawnego w mocy ustawy.

Włoskie prawo przewiduje dwie możliwości uruchomienia procedury referendalnej. Pierwsza z nich to inicjatywa obywatelska. Polega ona na tym, że 500.000 obywateli uprawnionych do głosowania może zażądać przeprowadzenia referendum w danej sprawie. Druga możliwość to inicjatywa 5 rad regionalnych (Włochy są podzielone na regiony), przy czym w każdej z tych rad inicjatywa musi zostać zatwierdzona absolutną większością głosów. Następnie trybunał kasacyjny sprawdza prawomocność referendum, a więc wymagane kwestie formalne i oczywiście konieczną ilość ważnych podpisów.

Włoscy działacze konopni postawili na inicjatywę obywatelską i się im udało.

Sondaże wskazują, że legalizację konopi indyjskich popiera 57 proc. społeczeństwa.

Czy Włochy zmierzają ku legalizacji marihuany? Wydaje się to całkiem realne. Kilka dni temu informowaliśmy, że Włochy dekryminalizują uprawę czterech roślin konopi indyjskich na własne potrzeby.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać