Świat Prawa i legalizacji ZIELONE NEWSY

Szwajcaria przedstawiła pilotażowy program legalizacji marihuany

pilotażowy program legalizacji marihuany

Szwajcarskie Zgromadzenie Narodowe przedstawiło z zeszłym miesiącu pilotażowy program legalizacji marihuany, w ramach którego uczestnicy będą mogli legalnie nabywać susz konopi indyjskich w celach rekreacyjnych. Niestety nie oznacza to rychłej pełnej legalizacji. Oto więcej szczegółów szwajcarskiego projektu.

Szwajcarski pilotażowy program legalizacji marihuany

Zgromadzenie Narodowe czyli niższa izba Zgromadzenia Federalnego Szwajcarii zatwierdziła projekt ustawy o pilotażowym programie badawczym, w ramach którego dorośli obywatele będą mogli legalnie nabywać susz konopi indyjskich w celach rekreacyjnych. Program jest m.in. efektem poparcia legalizacji marihuany przez Szwajcarską Komisję Zdrowia w zeszłym roku.

Pilotażowy program legalizacji marihuany ma trwać pięć lat. Susz dystrybuowany w ramach programu będzie pochodził wyłącznie ze szwajcarskich upraw, a jego producenci mają się podporządkować najwyższym szwajcarskim standardom uprawy ekologicznej.

Zgromadzenie Narodowe odrzuciło wiele punktów nakładających dodatkowe regulacje oraz ograniczenia związane z programem, które dotyczące miały jego uczestników. Zrezygnowano m.in. z:

  • informowania szkoły bądź pracodawcy o udziale w projekcie.
  • zawieszenia prawa jazdy na czas udziału w programie
  • rejestrowania użytkowników
  • zakazu uczestnictwa w programie osobom, które w przeszłości miały problemy z narkotykami
  • ograniczenia poziomu THC do 15% ( ostatecznie ustalono poziom do 20%)

Pojawiają się głosy, że nie wszystko jest już przesądzone, gdyż ustawę może jeszcze zmienić wyższa izba Zgromadzenia Narodowego czyli Rada Kantonów. Jednak osoby zaangażowane są dobrej myśli.

To pozytywny krok w kierunku normalizacji tematu marihuany w tym kraju. Jednak proces legislacyjny wciąż trwa i jest nieco niepewny.

– powiedział w rozmowie z MJBizDaily Simon Anderfuhren-Biget, szwajcarski ekspert ds. Polityki narkotykowej.

Anderfuhren zaznacza, że nawet jeżeli wszystko dobrze pójdzie to jego zdaniem nie ma co liczyć na uruchomienie dystrybucji przed rokiem 2022.

Anderfuhren-Biget zauważył również, że „oczekuje się, że ten proces naukowy potrwa pięć lat z możliwością przedłużenia (o dwa kolejne), a zebrane z niego informacje mają dostarczyć naukowych argumentów do krajowej debaty na temat możliwości prawnego uregulowania możliwości dystrybucji konopi indyjskich dla dorosłych konsumentów.”

Właśnie ramy czasowe są największym minusem projektu. Nijak ma się to do planowanych legalizacji w Luksemburgu czy San Marino, które już niebawem mogą stać się faktem. Oczywiście nie zmienia to faktu, że to krok w dobrym kierunku.

Oznacza to, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pełna legalizacja może być przedmiotem debaty nawet ok. roku 2030 r.

Uprawa, konsumpcja i handel konopiami indyjskimi do celów rekreacyjnych są w Szwajcarii zabronione. Dorosły obywatel, który posiada maksymalnie dziesięć gramów marihuany, otrzyma karę pieniężną w wysokości CHF 110 (€ 90) jednak nie zostanie umieszczony w rejestrach karnych.

 

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać