Świat Medycznej Marihuany ZIELONE NEWSY

Medyczna marihuana od Aurory od teraz z niższym podatkiem VAT

medyczna marihuana

Medyczna marihuana dostępna w polskich aptekach będzie tańsza. Aurora Polska wystąpiła w kwietniu o obniżenie stawki podatku VAT na swoje produkty. Nie była to pierwsza próba obniżenia stawki VAT-u na susz dostępny w aptekach. O staraniach obniżenia stawki podatkowej przez Spectrum Therapeutics, które wtedy zakończyły się fiaskiem, informowaliśmy nieco ponad rok temu. Obniżenie podatku to oczywiście dobra wiadomość dla pacjentów. Oto więcej szczegółów oraz lista produktów, których dotyczy obniżka.

Medyczna marihuana w polskich aptekach jest niestety droga. Na chwile obecną gram suszu to wydatek rzędu 60-70 zł. Wpływ na cenę ma oczywiście także opodatkowanie produktu, które do tej pory wynosiło 23% na wszystkie produkty (medyczna marihuana od każdego producenta), które były dostępne.

Pierwszą próbę objęcia medycznej marihuany 8% stawką podatku VAT podjęła firma Spectrum Therapeutics ponad rok temu, o czym przeczytać możesz T U T A J . Wtedy niestety się to nie udało.

Medyczna marihuana w końcu nieco tańsza

W tym roku takie same starania podjęła Aurora Polska sp. z o.o., która 20 kwietnia złożyła odpowiednie wnioski, aby ich produkty objęte zostały niższą stawką podatku. I tym razem się udało. Podatek VAT na trzy produkty od Aurora Polska został obniżony do 8%. Oznacza to, że produkty będą finalnie tańsze.

O tym jaka będzie stawka podatku VAT na konkretny produkt decyduje to, jaka będzie kwalifikacja produktu.

Zmiana stawki podatkowej z 23 na 8%, a w konsekwencji niższa cena dotyczy trzech produktów od Aurora Polska sp.z o.o.:

  • Aurora Cannabis Flos 20/1 (20% THC, 1% CBD)
  • Aurora Cannabis Flos 8/8 (8% THC, 8% CBD) [chwilowy brak dostępności]
  • Aurora Cannabis Flos 1/12 (1% THC, 12% CBD)

Obecnie w aptekach dostępny jest produkt 1/12, jednak w ciągu kilku dni pojawią się pozostałe dwa.

Aurora Polska poinformowała nas, że podmioty odpowiedzialne za dystrybucję leku, otrzymały informację o decyzji. Dla pewności, Aurora Polska skontaktowała się z hurtowniami, które dystrybuują ich produkty, aby potwierdzić obniżkę. Działania Aurory w tym zakresie są o tyle istotne, że hurtownie mogłyby jeszcze trochę zwlekać z obniżeniem ceny. Jednak z uzyskanych przez nas informacji wynika, że wszystkie rozprowadzające do tej pory susz Aurory podmioty oznajmiły, że cenę obniżą natychmiastowo po otrzymaniu decyzji.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać