Świat Prawa i legalizacji ZIELONE NEWSY

San Marino pierwszym europejskim krajem z legalną marihuaną?

San Marino

Czy San Marino będzie pierwszym europejskim krajem z legalną marihuana rekreacyjną? Jest to bardzo prawdopodobny scenariusz. Nie tak dawno temu informowaliśmy o tym, że Luksemburg zamierza zezwolić na posiadanie i obrót konopiami indyjskimi i będzie pierwszym europejskim krajem z pełną legalizacją. Jednak teraz wszystko wskazuje, że najpierw zrobi to San Marino. Władze argumentują to m.in. mniejszą szkodliwością konopi od alkoholu i tytoniu oraz zwiększeniem wpływów z turystyki, która jest dla tego kraju bardzo ważna.

San Marino wprowadza zmiany

W zeszłym tygodniu parlament San Marino sporządził i zatwierdził projekt legalizacji i regulacji konopi indyjskich – informuje San Marino RTV. Teraz wystarczy aby rząd poparł ustawę i może ona wejść w życie. Najprawdopodobniej wydarzy się to szybciej niż w Luksemburgu, którego rząd nie tak dawno temu poinformował, ze daje sobie na to 2 lata. Mimo, iż w Sam Marino jest to dopiero początek drogi legislacyjnej, nowe prawo może wejść w życie już w przyszłym roku.

To bardzo duża zmiana biorąc pod uwagę to, że w kraj ten do tej pory nie miał nawet klasyfikacji zakazanych substancji. Nie rozróżniano też posiadania od handlu.

Klęska konopnej prohibicji

Wnioskodawcy stwierdzili, że polityka represji nie przyniosła żadnych skutków mimo, że są one tam restrykcyjne. Argumentując wniosek powoływano się także na badania świadczące o niższej szkodliwości marihuany od tytoniu i alkoholu. Mówiono też, że zyski ze sprzedaży konopi powinny zasilać kasę państwa, a nie przestępców.

Proponowane zapisy polegają na legalizacji posiadania do 30 gramów na własny użytek, uprawy na własne potrzeby do 4 roślin oraz regulacji handlu konopiami indyjskimi. Model ten porównuje się do Hiszpanii czy Holandii czyli planuje się wprowadzić punkty dystrybucji.

W przeciwieństwie do Luksemburga, prawo dotyczyć będzie wszystkich obywateli łącznie z turystami, San Marino wiąże z tym nadzieję na większą liczbę odwiedzających ten mały kraj.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać