Świat Prawa i legalizacji ZIELONE NEWSY

Czechy: Uprawa i posiadanie marihuany na własny użytek będą wkrótce w pełni legalne?

posiadanie marihuany

Wbrew temu co sądzi wiele osób, uprawa i posiadanie marihuany na własny użytek nie są w Czechach legalne, a jedynie zdepenalizowane. Po rozpadzie Czechosłowacji w latach dziewięćdziesiątych u naszych południowych sąsiadów posiadanie i uprawa konopi indyjskich do  celów osobistych zostały częściowo zdepenalizowane co w praktyce oznaczało, że czyny te przestały być przestępstwami i stały się wykroczeniami. W roku 2010 Czesi doprecyzowali pojęcie „na własny użytek” wyznaczając limity. Teraz wszystko wskazuje na to, że Czeski rząd w pełni zdepenalizuje posiadanie i uprawę na własny użytek.  

Czechy – uprawa i posiadanie marihuany na własny użytek

Na wstępie doprecyzujmy stan prawny konopi w Czechach na dzień dzisiejszy. Czym jest depenalizacja?

Depenalizacja – przeciwieństwo penalizacji, jest to rezygnacja z karalności określonego czynu, który uznawany był dotychczas za przestępstwo (zmiana kwalifikacji na wykroczenie) lub wykroczenie. Rozróżnia się depenalizację pełną oraz częściową:

  • Depenalizacja pełna polega na całkowitym zniesieniu karalności czynu (zniesienie jakiejkolwiek odpowiedzialności), a tym samym i kary za popełniony czyn, który nie jest już traktowany jako przestępstwo lub wykroczenie,
  • Depenalizacja częściowa polega na przekształceniu przestępstwa w wykroczenie (likwidacji kwalifikacji przestępstwa i wprowadzaniu kwalifikacji wykroczenia, a zatem likwidacji odpowiedzialności karnej i wprowadzeniu odpowiedzialności za wykroczenie)

Zatem w Czechach posiadanie i uprawa marihuany na własny użytek są zdepenalizowane, a chcąc być precyzyjnym – zdepenalizowane częściowo (nadal grozi mandat).

1 stycznia 2010 roku Czechy ustaliły konkretne ilości, które uznane są za ilość „na własny użytek”. Od tej pory u naszych sąsiadów uprawa 5 roślin, posiadanie do 15 gramów marihuany oraz do 5 gramów haszyszu nie są przestępstwami a jedynie wykroczeniami.

Jest jednak duża szansa, że już wkrótce ten stan prawny się zmieni i uprawa oraz powiadanie marihuany na własny użytek będą w pełni legalne.

Pod koniec maja, Izba Deputowanych Parlamentu Republiki Czeskiej poparła w głosowaniu propozycję poprawki do ustawy o środkach odurzających

Izba Deputowanych Parlamentu Republiki Czeskiej poparła w głosowaniu zaproponowaną poprawkę do ustawy o środkach odurzających, która całkowicie depenalizuje uprawę oraz posiadanie marihuany na własny użytek. Podczas obrad aż 141 posłów ze 194 obecnych głosowało za połączeniem debaty w pierwszym czytaniu na temat dwóch projektów środków odurzających. Pierwszy projekt ustawy, przedstawiony przez rząd, dotyczy eksportu marihuany medycznej. Natomiast drugi, złożony przez Partię Piratów dotyczy właśnie kwestii posiadania i uprawy konopi na własny użytek.

Poprawka Partii Piratów, która po raz pierwszy trafiła do izby niższej czeskiego rządu w listopadzie 2018 r., od tamtej pory czekała „zamrożona”. Teraz do gdy ponownie udało się doprowadzić do debaty na ten temat, poprawka wróciła. Wszystko za sprawą inicjatywy posłów Tomáša Vymazala (Partia Piratów) i Patrika Nachera (ANO).

Przy nowelizacji ustawy pomagało Czeskie stowarzyszenie pro-konopne Legalizace.cz, które od lat robi wszystko, aby marihuana w Czechach była legalna.

Zakaz marihuany stanowi poważne naruszenie podstawowych praw człowieka i nie osiąga zadeklarowanych celów. Represyjna polityka stanowi obciążenie dla budżetu państwa, marnuje czas prokuratorów w postępowaniu karnym i sprawia, że ​​dostęp do ziół leczniczych jest niewiarygodnie skomplikowany

– mówi Robert Veverka, prezes stowarzyszenia Legalizace.cz

Dodał też, że największym zagrożeniem płynącym z uprawy czy posiadania marihuany jest ryzyko kary.

W związku z tym, że rząd podjął temat, stowarzyszenie Legalizace.cz postanowiło zmobilizować wszystkich zwolenników pełnej depenalizacji o wysyłanie w tej sprawie wiadomości do swoich przedstawicieli w rządzie. Więcej szczegółów znajdziecie T U T A J.

 

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać