Świat Medycznej Marihuany Świat Palaczy ZIELONE NEWSY

Powstało urządzenie, które po oczach wykryje czy jesteś pod wpływem zioła

pod wpływem zioła

Powstało urządzenie, które po oczach wykryje czy jesteś pod wpływem zioła. Tak twierdzą jego twórcy, firma Gaize. Produkt o tej samej nazwie czyli Gaize, z wyglądu przypomina gogle VR. Po założeniu osobie testowanej, urządzenie skanuje gałki oczne i analizuje ich zachowanie. Na tej podstawie urządzenie w ciągu kilku minut podaje wynik badania. Urządzenie posiada jeszcze jedną cechę, która w naszej opinii sprawia, że chcielibyśmy, aby trafiło np. do Polskiej drogówki. Oto więcej informacji.

Powstało urządzenie, które po oczach wykryje czy jesteś pod wpływem zioła

„Oczy dają niezwykle wyraźny obraz stanu psychicznego danej osoby. Pełno w nich mimowolnych mikro ruchów i odruchów, które przekazują informacje o czyimś upośledzeniu lub trzeźwości. Nauka rozumie to od dziesięcioleci i stanowi podstawę testów, z których obecnie korzystają funkcjonariusze policji w zakresie rozpoznawania narkotyków.”

-czytamy na stronie producenta urządzenia Gaize

Produkt firmy Gaize, który jest goglami przypominającymi gogle VR, to tak naprawdę skaner, który zeskanuje gałki oczne badanej osoby i je przeanalizuje, aby na tej podstawie określić czy badana osoba jest trzeźwa czy też odurzona i np. niezdolna do pracy czy kierowania pojazdem.

I tu mamy do czynienia z czymś bardzo ciekawym i dającym nadzieje np. pacjentom medycznej marihuany. Otóż klasyczne testy szukają w organizmie THC (w krwi lub moczu czy też ślinie), które potrafi się w nim utrzymać do miesiąca. Jeżeli pacjent zwaporyzuje wieczorem susz na lepszy sen i rano przytrafi mu sie kontrola drogowa z narkotestem to ten z pewnością pokaże wynik pozytywny, a sprawa trafi do sądu.

I tu Gaize wykazuje zdecydowaną przewagę nad tradycyjnymi testami. Otóż urządzenie rozpoznaje czy badany jest faktycznie pod wpływem marihuany, która może wpłynąć np. na jego motorykę. Urządzenie nie wykrywa stężenia, a jedynie określa, czy użytkownik jest w chwili badania odurzony. Jeżeli poddacie się porannemu badaniu Gaize, to jeżeli używaliście ziela wieczorem – urządzenie da wynik negatywny. Można powiedzieć, że ustala czy badany jest pod wpływem, a nie po spożyciu.

„Gaize przeprowadza zautomatyzowany test, który mierzy ruch gałek ocznych i wykorzystuje uczenie maszynowe, aby precyzyjnie skorelować to z zachowaniem trzeźwych lub upośledzonych oczu. Rezultatem jest jasne, obiektywne i dające się obronić określenie, w jakim stopniu dana osoba nadaje się do prowadzenia pojazdu lub wykonywania swojej pracy.’

-mówi producent Gaize

Omawiane urządzenie wydaje sie być dobrym rozwiązaniem. W przeciwieństwie do np. „narkomatu” który swego czasu trafił do policji w Lubartowie. Urządzenie to wykrywa nawet najmniejsze śladowe ilości THC w organizmie, co może mieć fatalne skutki prawne dla pacjentów korzystających z medycznej marihuany. O Lubartowskim narkomacie pisaliśmy T U T A J.

„Gaize wykorzystuje ponad 40 lat nauki. To ważne, bo oznacza, że ​​przeprowadzane przez nas badania są dobrze rozumiane przez sądy, adwokatów i biegłych. Automatyzując testy, które eksperci ds. Rozpoznawania narkotyków wykonują od dziesięcioleci, Gaize eliminuje błąd ludzki i zapewnia jedyną ścieżkę do określania upośledzenia narkotykowego w czasie rzeczywistym. Gaize przeprowadziło również badanie kliniczne z użyciem produktu Gaize i ma największy na świecie zbiór danych na temat upośledzonej marihuany.”

-czytamy na stronie producenta

Technologia ta do tej pory była dostępna dla służb, teraz ma być ogólnodostępna np. do testowania pracowników.

Test na obecność THC może jedynie wskazywać na wcześniejsze użycie i może pozostawać w organizmie przez ponad 30 dni od ostatniego użycia. Wiele badań naukowych wykazało, że nie ma takiej ilości THC, na podstawie której można określić stan upośledzenia (odurzenia – przyp. red) po marihuanie. Testy krwi, oddechu i śliny są bezużyteczne, jeśli zależy ci na tym, czy pracownik jest w danej chwili odurzony. Zamiast tego musimy przyjrzeć się sposobowi, w jaki THC wpływa na organizm. To jest podstawa Gaize.

-mówią pomysłodawcy i ciężko się z tym nie zgodzić.

Od wykonania testu do otrzymania wyników mija zaledwie 6 minut.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać