Świat Prawa i legalizacji ZIELONE NEWSY

Ponownie zbierze się Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany

Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany

Na początku przyszłego tygodnia zbierze się Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany. Będzie to kolejne spotkanie, w którym udział wezmą zaproszeni eksperci i działacze konopni, a które miało się odbyć w lutym. Co spowodowało opóźnienie oraz jakie tematy zostaną podjęte na spotkaniu?

Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany – trudne początki

Pierwsze spotkanie zespołu, w którym jako doradcy, udział brali zaproszeni konopni działacze i aktywiści odbyło się na początku stycznia.

Było to raczej zebranie organizacyjne, po którym nie oczekiwaliśmy zbyt wiele. Ustalono natomiast, że głównym celem powinno być uświadomienie partii rządzącej, że obecne prawo narkotykowe kompletnie nie działa, jest szkodliwe dla obywateli, a państwo zamiast zarabiać miliardy na akcyzie z marihuany wydaje pieniądze na niszczenie życia zwykłym użytkownikom.

Gdy nie odbyło się zapowiedziane na luty zebranie zespołu, w sieci pojawiło się sporo krytycznych uwag pod jego adresem. Główne zarzuty to, że zespół jest wydmuszką, nie ma planu, woli działania, a jego przewodnicząca, Posłanka Beata Maciejewska, nie poświęca mu należytej uwagi. W ciągu dwóch tygodni od styczniowego spotkania, mieliśmy otrzymać wstępnie nakreślony plan działania, niestety planu nadal nie ma.

Zaplanowane na luty spotkanie nie odbyło się z powodu trwającej kampanii prezydenckiej, w którą postanowiła się zaangażować szefowa zespołu, Posłanka Maciejewska. Pojawia się sporo głosów, że należałby na okres kampanii powołać zastępcę lub zwyczajnie zmienić szefa zespołu.

Marcowe posiedzenie zespołu

Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany zbierze się ponownie 9. marca. Wiadomo, że politycy wchodzący w jego skład, od poprzedniego spotkania, nie poświęcili tematowi zbyt wiele czasu. Czy maja jakieś konkretne propozycje? Wiemy, że jedna z pewnością padnie.

Chodzi o poparcie przez zespół obywatelskiej inicjatywy 100.000 podpisów za legalizacją marihuany, którą organizują Wolne Konopie. Początkowo pojawiły się głosy, że zespół nie tyle poprze, co zaangażuje się w inicjatywę. Takie rozwiązanie jest oczywiście bardzo złym pomysłem, skoro ma to być oddolna inicjatywa obywatelska, politycy nie mogą być w nią zaangażowani.

O komentarz poprosiłem Andrzeja Dołeckiego, prezesa Wolnych Konopi. Dołecki powiedział, że dobrze aby zespół poparł inicjatywę, jednak zapewnił też, że zostanie ona inicjatywą obywatelską. Czyli poparcie – tak, zaangażowanie – nie.

To całkiem racjonalne podejście, zaangażowanie się polityków w tego typu inicjatywę, przy naszych nastrojach politycznych mogło by jej mocno zaszkodzić.

O czym jeszcze będzie mowa w trakcie spotkania? O tym poinformujemy zaraz po jego zakończeniu.

A co według Was, drodzy czytelnicy, powinno zostać poruszone, jaki pomysł na działanie zaproponowalibyście zespołowi? Zachęcamy do zabrania głosu w komentarzach.

 

 

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać