Ciekawostki Zielonego Świata Świat Konopi Przemysłowych Świat Ogrodników ZIELONE NEWSY

Pierwsza na świecie platforma do uprawy konopi oparta na sztucznej inteligencji

platforma do uprawy konopi

Platforma do uprawy konopi oparta na sztucznej inteligencji (AI) to system przeznaczony do monitorowania i optymalizacji upraw w celu uzyskania najlepszych plonów. Za system zarządzania konopną farmą przyszłości odpowiada polski start-up Green Cube Solutions. Opracowana przez grupę naukowców technologia, wykorzystuje dane ze zdjęć satelitarnych i dronów przy wsparciu złożonego algorytmu dogłębnego uczenia się w celu monitorowania stanu zdrowia i rozwoju każdej rośliny. Jest to też pierwszy system AI na świecie, który automatycznie wykrywa męskie rośliny.

Nowatorska platforma do uprawy konopi oparta na sztucznej inteligencji

Firma Green Cube Solutions opracowała i przetestowała nowatorski system wspierania rolników. Platforma do uprawy konopi oparta na sztucznej inteligencji z algorytmem dogłębnego uczenia się to narzędzie, dzięki któremu znacznie łatwiej zoptymalizować uprawę na dużą skalę oraz uzyskać lepszy ilościowo i jakościowo plon.

„To, co budujemy, to zintegrowana kompleksowa platforma, która będzie wspierać rolników od przygotowania gleby, przez uprawę, zbiory, aż do dystrybucji produktów”

– mówi Marcin Marczak, CEO Green Cube Solutions.

Możliwości systemu

Korzystanie z platformy wspierającej rolnika w uprawie daje możliwości oceny rozwoju każdej pojedynczej rośliny. System wykryje osobniki chore lub poinformuje o niedoborach mikro lub makroelementów. Kontrola uprawy możliwa jest bez wychodzenia z domu m.in. za pomocą funkcji wirtualnego spaceru po polu, niemal w czasie rzeczywistym. Te oraz wiele innych możliwości platformy czynią ją doskonałym narzędziem do optymalizacji upraw w celu poprawienia jakości oraz ilości plonu.

Eliminacja roślin płci męskiej

W pewnych rodzajach upraw ogromne znaczenie ma to, aby rośliny żeńskie nie zostały zapylone przez osobniki męskie. Jest tak gdy celem uprawy są np. najwyższej jakości kwiaty. Gdy żeńskie kwiatostany zostaną zapylone przez pyłek z roślin męskich, roślina zacznie produkować nasiona. Wiąże się to ze znacznym spadkiem zawartości kannabinoidów, terpenów i flawonoidów oraz wagi. Eliminacja osobników męskich jest jednym z najważniejszych czynników uprawy roślin na kwiaty i może mieć znaczący wpływ na jakość oraz ilość plonu.

Polska firma jako pierwsza na świecie opracowała głęboki algorytm sztucznej inteligencji, który może automatycznie wykrywać męskie osobniki roślin na podstawie danych zebranych przez drony.

„Z powodzeniem przetestowaliśmy rozwiązanie w naszym gospodarstwie i jesteśmy gotowi do wprowadzenia na rynek w 2020 r., rozszerzając go do monitorowania 67 ha uprawy konopi. Liczba ta jest jeszcze ograniczona ze względu na wymaganą moc obliczeniową i znaczną ilość danych do przetworzenia. ”

– wyjaśnił Marcin Marczak.

„Mamy jednak dobrą wiadomość dla wszystkich rolników, którzy chcieliby z nami współpracować, ponieważ w 2021 roku przejdziemy na pełną skalę komercyjną, oferując usługi subskrypcji rolnikom, którzy dołączą do naszej sieci”.

Więcej informacji o polskim start-up’ie Green Cube Solution: greencube.ai

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać