Świat Prawa i legalizacji ZIELONE NEWSY

Nadmierne regulacje branży konopnej sprzyjają czarnemu rynkowi

regulacje branży konopnej

Niektórzy politycy mieli nadzieję, że nałożenie na obrót legalną marihuaną licznych przepisów, pomoże zlikwidować czarny rynek. Dla wielu nie jest jednak zaskoczeniem, że tam gdzie regulacje branży konopnej są największe, rozwija się nielegalny handel. Pokazują to opublikowane niedawno wyniki badań.

Szkodliwe regulacje branży konopnej

Doktorant z Wydziału Kryminologii i Sprawiedliwości Karnej Portland State University w Oregonie, Sikang Song, przeprowadził badania na podstawie których udowodnił, że nie da się wyeliminować czarnego rynku, jeżeli legalny obrót marihuaną obarczony jest coraz większą ilością przepisów.

Do badania wykorzystano dane zebrane w dwóch amerykańskich stanach Kolorado i Waszyngtonu, które zalegalizowały marihuanę rekreacyjną.

Podczas gdy przepisy w Kolorado są niezmiennie liberalne od momentu legalizacji, Waszyngton wprowadził pewne ograniczenia i przepisy dotyczące konopi indyjskich. W rezultacie nielegalny handel w Waszyngtonie, zaczął się rozwijać. Taka sytuacja natomiast nie ma miejsca w Kolorado, gdzie regulacje branży konopnej są bardziej liberalne. Chociaż tam też nie udało się jeszcze całkiem wyeliminować nielegalnego obrotu czy uprawy konopi to od lat odbywa się to w coraz mniejszym wymiarze.

Przed wprowadzeniem surowszych przepisów zarejestrowano maksymalnie 28 przestępstw związanych z konopiami indyjskimi na 100 000 mieszkańców. Przy silniejszych regulacjach liczba ta wzrosła do około 36 przestępstw na 100 000.

Póki co czarny rynek marihuany rekreacyjnej funkcjonuje nawet tam gdzie jest ona legalna. W roku 2018, 18% spożywanej w Kalifornii marihuany, pochodziło z nielegalnych źródeł. Wpływ na to maja nie tylko przepisy, jest to także cena i inne czynniki – wynika z raportu Songa . Jednak wszystko sprowadza się do dostępności – im ta jest mniejsza, tym czarny rynek radzi sobie lepiej.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać