Świat Palaczy ZIELONE NEWSY

Na 420 Mata wyznał, że zaczyna terapie w Monarze bo zioło ma na niego destrukcyjny wpływ i m.in. prowadzi do ciężkich narkotyków

420mata

Na 420 Mata wyznał, że zaczyna terapie w Monarze bo zioło ma na niego destrukcyjny wpływ i m.in. prowadzi do ciężkich narkotyków. Zapowiadany Mixtape420, który wczoraj trafił na streamingowe kanały „Fundacja420” to jak się okazało rozmowa Maty z terapeutką uzależnień z Monaru. Wszystko ma być akcją edukacyjną mówiącą negatywnych konsekwencjach używania zioła. Oczywiście, że nieodpowiednio używana marihuana może mieć negatywne konsekwencje i należy o tym mówić. Jednak słuchając opublikowanej wczoraj rozmowy dość szybko nasuwa się jeden wniosek, że to nie konopie są tutaj problemem, a poważne zaburzenia psychiczne Matczaka, o których mówi. Bardzo poważne. Niestety, ta rozmowa nie ma żadnego przełożenia na działania edukacyjne w zakresie konopi i ich potencjalnego negatywnego wpływu na życie.

Na 420 Mata wyznał, że zaczyna terapie w Monarze bo zioło ma na niego destrukcyjny wpływ

-Co Cię tu sprowadza

Za dużo jaram – odpowiada Mata. – Trochę się gubię w tym wszystkim i już zaczyna mi to sprawiać problemy w codziennym życiu. Myślałem, że mam nad tym kontrolę, ale doszło do tego momentu, że już nie mam. Uznałem, że chciałbym profesjonalne wsparcie uzyskać. Dlatego przyszedłem.

– Na początku to było coś takiego, że mam nad tym kontrolę, dawało mi inspirację, ale zaczęło to na mnie słabiej działać. Coraz słabsze były te tripy. Zacząłem to traktować jako coś, co mnie zmula. Zaczęły się pojawiać myśli, żeby sięgać po twardsze substancje

-kontynuuje Mata

To początek ponad godzinnej rozmowy rapera, która została opublikowana wczoraj na kanałach Fundacji420 jako zapowiadany od roku „Mixtape420”. Z Matczakiem rozmawiała dr Maria Banaszek, mówiąca o sobie „Pani od narkotyków”, reprezentuje Monar.

Początkowo Mata mówi, że ma problemy z używaniem zioła, że nie potrafi używać świadomie i kontrolowanie i zamiast zapalić wieczorem po ciężkim dniu – jara wiadro zaraz po przebudzeniu, a potem jara cały dzień do takiego stopnia, że wieczorem nie ma z nim kontaktu.

Muzyk stwierdza w rozmowie, że o ile początkowo marihuana pomagała mu się wyciszyć i skupić na realizowaniu projektów muzycznych, to teraz go zwyczajnie zamula i sprawia, że jest mało kreatywny i nieproduktywny.

Z rozmowy wyłania się obraz człowieka, który kompletnie nie radzi sobie z używaniem zioła i jak juz to robi to nadużywa i używa szkodliwie czyniąc z marihuany ucieczkę od rzeczywistości.

Jednak to co słyszymy od 24 minuty, kompletnie zmienia nasze postrzeganie Michała Matczaka. Okazuje się, że juz od dziecka jest osobą zaburzoną, która nie radzi sobie z emocjami.

-Tutaj się kolejny raz się otworzę, jeszcze zanim pojawiły sie używki w moim życiu, dużo było takich autodestruktywnych zachowań i czy to jeszcze za dziecka, czy to na przykład, że jak cos nie szło po mojej myśli, to moim odruchem było uderzanie głową w ścianę albo gryzienie sie w ręce itd. 

Od tego momentu rozmowy, joint przedstawiony jest jako remedium Michała na chęć uderzania głową w ścianę. Palenie zioła przedstawione jest jako wybór mniejszego zła, jednak nadal jako zachowanie destruktywne.

-” Lepiej zajarać i zluzować niż walnąć głową w ścianę czy nakrzyczeć na kogoś.” -Dodaje Matczak.

Z tej rozmowy jasno wynika, że Mata ma poważne problemy ale nie z marihuaną lecz ze swoja psychiką i powinien podjąć psychoterapię. Wielokrotnie mowa jest o destrukcyjnych zrachowaniach twórcy, w które wpisuje sie mocne nadużywanie i używanie szkodliwe marihuany. Ten człowiek potrzebuje pomocy dobrego psychoterapeuty, a nie pani od narkotyków bo one są tylko skutkiem, a nie przyczyną problemu w tym przypadku.

Jego problemy psychiczne nie wynikają z tego, że pali zioło, pali zioło bo ma problemy psychiczne. Gdyby sobie z nimi poradzić, można by mówić o świadomym i kontrolowanym używaniu, o którym mata mówi na początku rozmowy. A swoich problemów psychicznych mata wymienia kilka.

Mata mówi też, że zioło jest wg. niego lepszym sposobem ucieczki od rzeczywistości. Przynajmniej nie mam kaca – mówi.

A coś zażywać musi, bo nie ogarnia emocji, jak sam mówi. Lubi też poszukiwać ekstremalnych wrażeń i ma skłonności do uzależnień.

-Wszystko wynika z braku umiejętności kontroli nad emocjami

-Mówi muzyk

Mata przyznaje też, że marihuana nie jest jedyna ani pierwszą używką w jego życiu. Wcześniej był alkohol, pornografia i uzależnienie od gier komputerowych.

Wszystko co robił, robił w sposób nadmiarowy i szkodliwy. To samo tyczy się marihuany, na którą trafił w którymś momencie swojego życia.

Można też odnieść wrażenie, że Mata cierpi na depresję gdyż co chwila pada stwierdzenie, że myśli o sobie, „że jest słaby”, „że sobie nie da rady”, „że cały świat jest zły”, „że do niczego sie nie nadaje”, „że jest sobą sfrustrowany”.

Mata przyznaje też, że najgorsze co może go w życiu spotkać i czego się najbardziej boi to – być przeciętnym. Co ciekawe stwierdza, że jak byłby przeciętny, nie miałby szacunku. I tego się boi co negatywnie wpływa na jego życie.

Jego uzależnienia są ucieczką od wieloletniej depresji i innych problemów natury psychicznej- taki można wysnuć wniosek z tej rozmowy.

Niestety w trakcie rozmowy o konopiach mówi się wielokrotnie w kontekście ćpania, tak, jakby każdy kto używa marihuany robił to w sposób szkodliwy. Typowy Monar.

Czy ta rozmowa to dobry wstęp do edukacji na temat negatywnego wpływu nadużywania marihuany?

Zdecydowanie NIE, i to z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że Mata nie ma problemów z marihuana tylko poważne problemy tkwiące w jego głowie. Wspomina też w pewnym momencie, że podejrzewa się o pewne spektrum autyzmu lub zespołu Aspergera.

Zdecydowana większość osób, które ma problemy z nadużywaniem i używaniem szkodliwym marihuany nie czuje przymusu uderzania głową w ścianą jeżeli nie zapali gdyż te dwie kwestie nie są ze sobą powiązane, to wynika ze stosunkowo mocnych  zaburzeń psychicznych Maty, a nie uzależnienia od marihuany.

Z ponad godzinnego materiału nie dowiecie się m.in. jak rozpoznać używanie szkodliwe czy tez nadużywanie marihuany. Nie dowiecie się o mechanizmach uzależnienia od marihuany, które występują u ludzi z w miarę poukładana psychiką.

Usłyszycie natomiast jak pani terapeutka mówi, że każde uzależnienie od narkotyków jest spowodowane jakimiś dotykającymi uzależnionych sytuacji (negatywnych). Nie jest to prawda, wielu szczęśliwych, z poukładanym życiem i psychiką ludzi – wpadło w nałóg.

Inna sprawa, że pani Banaszak już kilkukrotnie udowodniła, że mimo bycia terapeutka uzależnień, o marihuanie wie raczej niewiele.

Na 420 Mata miał opublikować Mixtape420 ale coś się chyba komuś za bardzo odkleiło, żeby w ramach akcji edukacyjnej o marihuanie puścić akurat taki materiał.

Cała rozmowa dostępna m.in. na Spotify.

Przeczytaj też artykuł: Zespół amotywacyjny po marihuanie to mit, potwierdzają to badania naukowców z Cambrige.

Przypominamy też, że należy kategorycznie podkreślić, iż używanie marihuany może nieść za sobą negatywne konsekwencje. Szczególnie nadużywanie i stawianie konopi przed innymi aktywnościami. Ważne, aby marihuana nie była jedyną przyjemnością w życiu. Relacje, pasje, aktywność fizyczna, obowiązki – to powinno zawsze stać przed ziołem.

Każdy użytkownik ziela powinien oceniać, czy nie wpływa ono negatywnie na jego życie, nazywa się to świadomym używaniem.

Przeczytaj też: Mata przeznaczy 420 tys. na działania „pod publikę” w ramach fundacji 420, a także 420 tys. na ultra szkodliwą dla konopi organizacje

Natomiast wszystkim zmagającym się ze szkodliwym używaniem marihuany odradzamy Monar i jednocześnie polecamy program Candis, który stworzony jest dla osób nadużywających konopi.

2 komentarze
  1. Alkoholik 1 rok ago
    Reply

    To nie zioło go poprowadziło do ciężkich narkotyków tylko bycie bananowcem.

  2. DzikusBuszmen 1 rok ago
    Reply

    Ja bym mu radził OFF z różnych telewizji i na wstępie odstawienie wiader na rzecz jakiegoś wapka.. bo monar mu tego raczej nie poradzi a tak jest o wiele prościej ograniczyć/odstawić. Nie trzeba robić takich prezentów na 420 ale sam powiedział że jedyne czym się przejmuje to konsekwencjami prawnymi, nie przejmuje się tym jak to wpłynie na walke o dekryminalizacje.. 🙁

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać