Świat Medycznej Marihuany ZIELONE NEWSY

Czy wkrótce może zabraknąć medycznej marihuany w polskich aptekach?

może zabraknąć medycznej marihuany

Stawka 23% VAT, która została zastosowana przy medycznej marihuanie to cios dla pacjentów, którzy z niej korzystają. Dla większości lek może być niedostępny, ponieważ nie podlega refundacji. Dodatkowo Spectrum Therapeutics (wcześniej Spectrum Cannabis) wciąż nie otrzymał zgody na import kolejnej partii surowca, przez co wkrótce może zabraknąć medycznej marihuany w polskich aptekach.

Wysokie ceny medycznej marihuany wręcz wysuszają kieszenie polskich pacjentów, którzy korzystają z niej przy leczeniu swoich schorzeń. Spectrum Pharmaceuticals wciąż walczy o zaniżenie stawki podatku VAT z 23 na 8%, niestety póki co Główny Urząd Statystyczny oraz Krajowa Informacja Skarbowa nie zamierza uchylić się w stronę spółki oraz samych pacjentów. W innych krajach takich jak Niemcy czy Czechy, medyczna marihuana kosztuje podobnie, jednak jest w większości refundowana. W Polsce niestety refundacji nie podlega wcale.

Może zabraknąć medycznej marihuany

Jak zdradza spółka Spectrum Therapeutics, wciąż nie mają oni zgody na kolejny import medycznej marihuany, a zapasy, którymi dysponują wyczerpują się. Główny Urząd Farmaceutyczny tłumaczy, że na podjęcie decyzji ma 30 dni, a spółka Spectrum Therapeutics miała tego pełną świadomość, kiedy planowała kolejną dostawę. Spółka natomiast tłumaczy, że do tej pory zgody na import były wydawane dosłownie w ciągu kilku dni i nie spodziewała się takiego obrotu spraw.

Miejmy nadzieję, że decyzja importowa zostanie wydana szybko, a w aptekach nie zabraknie surowca, a pacjenci nie przerwą swoich terapii, lub nie będą musieli zaopatrywać się w susz na czarnym rynku.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać