Świat Prawa i legalizacji ZIELONE NEWSY

Legalizacja marihuany w Niemczech będzie niezgodna z prawem unijnym?

Legalizacja marihuany w Niemczech

Czy legalizacja marihuany w Niemczech będzie niezgodna z prawem unijnym? Przed takim problemem stanęli prawnicy niemieckiego Bundestagu. Chodzi głównie o decyzję ramową UE z 2004 r. oraz układ z Schengen. Jednak europejskie ramy i przepisy w tej materii są skonstruowane w taki sposób, że zostawiają spore pole do interpretacji. Oto więcej informacji.

Legalizacja marihuany w Niemczech będzie niezgodna z prawem unijnym?

Prawnicy Bundestagu, a także szef DHV – Deutsche Hanf Verband (niemieckie stowarzyszenie konopi) dostrzegają pewien problem.

Chodzi o przepisy unijne, które odnoszą się do używek, a przede wszystkim o układ z Schengen oraz decyzję ramową UE z roku 2004.

W dokumencie decyzja ramowa Rady 2004/757/WSiSW z dnia 25 października 2004 r. ustanawiająca minimalne przepisy określające znamiona przestępstw i kar w dziedzinie nielegalnego handlu narkotykami czytamy m.in.:
(„1) Nielegalny handel narkotykami stanowi zagrożenie dla zdrowia, bezpieczeństwa i jakości życia obywateli Unii Europejskiej oraz dla legalnej gospodarki, stabilności i bezpieczeństwa Państw Członkowskich.
(3) Konieczne jest przyjęcie minimalnych zasad określających znamiona przestępstw w dziedzinie nielegalnego handlu narkotykami i półproduktami, co umożliwi wspólne podejście na poziomie Unii do walki z nielegalnym obrotem.

(5) Kary przewidziane przez Państwa Członkowskie powinny być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające oraz obejmować kary pozbawienia wolności. Dla ustalenia wymiaru kary należy wziąć pod uwagę okoliczności faktyczne, takie jak ilość i rodzaj przemycanych narkotyków, oraz to, czy przestępstwo zostało popełnione w ramach organizacji przestępczej.

(6) Państwom Członkowskim winno się zezwolić na dopuszczenie możliwości złagodzenia kary, jeżeli przestępca przekazał właściwym władzom cenne informacje.”

Cały dokument znajduje się T U T A J.

Zdaniem ekspertów, w przypadku naruszeń Niemcy muszą spodziewać się „skutecznych, proporcjonalnych i odstraszających sankcji karnych”.

Jednak sprawa nie jest taka prosta i oczywista jak by sie mogło wydawać, a diabeł tkwi w szczegółach. Część prawników uważa, że Niemcy zmieniając swoje przepisy, nie złamią prawa unijnego gdyż to zabrania handlu i produkcji NIELEGALNYMI substancjami. Natomiast po zmianie prawa – będą one legalne więc prawo unijne nie będzie naruszane.

„W szczególności sformułowanie, że należy zapobiegać nielegalnemu handlowi, pozostawia pole do interpretacji. Regulowany, kontrolowany handel nie byłby nielegalny”

– mówi Georg Wurth, szef Deutsche Hanf Verband.

Niemiecki rząd zapowiedział, że ustawa legalizująca marihuanę zostanie przedłożona do prac w Bundestagu najpewniej na początku przyszłego roku. Do tej pory niemieccy politycy oraz działacze będą wypracowywali najlepszy możliwy model legalizacji. Celem współpracy polityków z wszelkiej maści organizacjami, także tymi, które legalizacji się sprzeciwiają, ma pomóc wypracować taki model nowego prawa, którego nie trzeba będzie w najbliższej przyszłości poprawiać, powiedział w rozmowie z WeedNews.pl Burkhard Blienert, niemiecki komisarz ds. narkotyków, z którym mieliśmy okazje porozmawiać kilka tygodni temu w Berlinie podczas ICBC Berlin 2022, gdzie legalizacja marihuany w Niemczech była wiodącym tematem.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać