Świat Prawa i legalizacji ZIELONE NEWSY

Jaki procent Europejczyków popiera legalizację ziela – znamy wyniki najnowszego badania

Europejczyków popiera legalizację

Jaki procent Europejczyków popiera legalizację ziela? Właśnie poznaliśmy wyniki badania nastrojów społecznych w kwestii podejścia do konopi. Stosunkowo niedawno podobne badanie miało miejsce w Polsce, jego wyniki pokazały, że nasze społeczeństwo nie jest co do tego zgodne, a różnice w poglądach niemal zawsze pokrywają się z wiekiem – im pytana osoba jest starsza, tym bardziej jest przeciwna konopiom. A jak sytuacja wygląda w skali Europejskiej? Jaki procent respondentów popiera regulowaną sprzedaż, a jaki domową uprawę? Oto wyniki badań.

Jaki procent Europejczyków popiera legalizację ziela – znamy wyniki najnowszego badania

Wyniki najnowszego badania poparcia dla legalizacji marihuany rekreacyjnej pokazują, że ponad 50 procent Europejczyków poparła by takie rozwiązanie. Najwięcej zwolenników legalizacji ziela zamieszkuje Włochy oraz Portugalię. Co ciekawe, najmniejsze poparcie deklarowali respondenci z Niderlandów, gdzie za legalizacją opowiada się 47%.

Stale rosnący rozwój europejskiego rynku medycznej marihuany, a także rosnący popyt na wszelkie produkty konopne z sektora wellness pomogły zmienić postrzeganie konopi po dekadach prohibicji – twierdzi Alastair Moore, założyciel Hanway Associates , firmy zajmującej się analizą rynku konopi.

Ciężko się z tym nie zgodzić, konopie już od jakiegoś czasu wchodzą na salony, a z ich dobrodziejstw ma okazję korzystać co raz to więcej osób. Konopne liście nie są już niczym nowym w drogeriach czy sklepach dla sportowców, a wiele z nich ma już osobne działy z produktami konopnymi. Również możliwość legalnego leczenia się medyczną marihuaną mocno wpływa na jej opinię w społeczeństwie. Konopie rosną w siłę!

Badanie objęło grupę 9043 osób z 8 krajów.

Obserwatorzy są zdania, że prawdopodobnie Europa pójdzie drogą Stanów Zjednoczonych gdzie legalizacja w jednym stanie wywołała efekt domina legalizacyjnego na terenie całego kraju.

Już wkrótce marihuanę rekreacyjną zalegalizują nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy, czy to właśnie ten kraj rozpocznie falę Europejskiej Legalizacji? Mamy taka nadzieję. O niemieckiej legalizacji przeczytasz T U T A J.

Wśród 55% respondentów popierających legalizację marihuany rekreacyjnej, około 80% opowiada się za ich sprzedażą regulowaną przez rząd. Zdecydowana mniejszość wyraża poparcia dla domowych upraw, a jeśli już je popierają to z ograniczeniami.

Około 30% pytanych deklarowało spróbowanie marihuany gdyby była ona legalna. Natomiast ponad połowie nie przeszkadzałby sklep z legalnym ziołem w okolicy ich domu.

Zarówno społeczne jak i biznesowe poparcie dla zmian i legalizacji z pewnością mogą nadać jej rozpędu. Pytanie tylko w jakim kierunku ten rozpęd zostanie wykorzystany.

Źródło: Bloomberg.com, Reuters.com

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać