Świat Ogrodników ZIELONE NEWSY

Uprawa konopi z systemem AutoPot

autopot

System AutoPot to pasywny system nawadniania, który daje rewelacyjne efekty oraz potrafi znacznie ułatwić pracę ogrodnika. Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że łączy on w sobie zalety uprawy w glebie z zaletami uprawy hydroponicznej. Jest to układ pasywny, czyli wykorzystujący do nawadniania grawitację.  

AutoPot – prostota dająca świetne wyniki

Zasada działania systemu AutoPot jest bardzo prosta i jednocześnie skuteczna. Specjalnie przygotowana doniczka umieszczona jest w specjalnej „podstawce”, w której system uzupełnia wodę w sposób pasywny wykorzystując grawitację, dzięki której woda trafia ze zbiornika pod doniczkę. Wystarczy, żeby wąż wychodzący ze zbiornika z wodą znajdował się wyżej niż podstawka z doniczką. Gdy woda wraz z pożywką wlewa się do „podstawki”, zostaje wchłonięta przez podłoże co umożliwiają specjalne otwory.

Podstawka pod doniczki Auto Pot ma zamontowany bardzo prosty system, który odcina dopływ wody gdy podniesie się ona podstawce za bardzo. Gdy poziom wody zaczyna rosnąć, jest to sygnał, że podłoże jest w pełni nawodnione. Zamontowany system działa jak ten, który odcina dopływ wody np. w toaletowych spłuczkach. Jest bardzo prosty i nie zawiera elektroniki co czyni go wysoce niezawodnym i bezawaryjnym.

Rozwiązanie to bardzo też ułatwia prace ogrodnika, który nie musi podlewać każdej rośliny z osobna – wystarczy uzupełnić wodę w pojemniku.

Bardzo dużą zaletą systemu jest też to, że każda roślina otrzymuje tyle wody z pożywka ile potrzebuje. Dzięki temu nie trzeba kontrolować ile wody zużyła, która roślina i dopasowywać jej ilości. Wystarczy raz na kilka dni uzupełnić zbiornik z wodą, a grawitacja i system nawadniania zrobią swoje. Umożliwia to także zostawienie roślin na kilka dni bez obawy o przesuszenie.

Jak używać systemu AutoPot

System daje możliwość uprawy w różnych podłożach, może to być ziemia, kokos czy wersja hydro czyli wełna mineralna i keramzyt. Jednak najlepiej sprawdzi się tutaj podłoże kokosowe. To właśnie kokos pozwala w pełni wykorzystać potencjał systemu.

Kokosowe podłoże jest bardzo luźne i „przewiewne”, nie zbija się z czasem tak jak ziemia. Konopne korzenie kochają luźne, bogate w tlen podłoże. System nawadniający dba natomiast, aby było idealnie nawilżone od samej góry aż po dno doniczki. Sprawia to, że bryła korzeniowa już po kilku tygodniach rozpoczyna się tam, gdzie rozpoczyna się podłoże. Mało tego, gdy wierzchnia część podłoża przykryta jest już cieniem roślin, a poziom wilgotności w tym obszarze nieco wzrasta, korzenie potrafią wyjść ponad powierzchnie podłoża!

autopotJeżeli ogrodnik decyduje się na najlepszą opcję czyli kokos, musi pamiętać o kilku sprawach. Przede wszystkim o tym, że podłoże kokosowe jest jałowe, ale jednocześnie daje możliwość stworzenia w nim życia, które zdecydowanie poprawi jakość uprawy. Można to zrobić za pomocą kilku produktów. Przede wszystkim dodając mikoryzę. Bardzo dobrze się tu sprawdzi mikoryza Great White Granular 1kg usypywana warstwami co ok 10-15cm podłoża oraz usypana bezpośrednio pod sadzonkę. Zalecana ilość to 100g na 15 litrową doniczkę.

W trakcie sadzenia warto też dodać do podłoża Startrex oraz Bactrex – organiczne preparaty wzbogacające podłoże.

Gdy tylko system zostanie uruchomiony, aby uzyskać najlepsze efekty, warto dodać produkty wzbogacające podłoże, które zawierają mnóstwo pozytywnych grzybów i bakterii czyli Piranha, Voodoo Juice oraz Tarantula, dzięki temu system korzeniowy będzie się zdecydowanie lepiej rozwijał, a rośliny będą rosły lepiej oraz będą odporniejsze.

Nawozy podawane są bezpośrednio do pojemnika z wodą. Należy pamiętać, że nie wszystkie odżywki sprawdzą się w tym systemie, jest to chyba jedyna jego wada. Niestety nie można używać większości z nawozów organicznych dodawanych do wody, aby nie zatkać systemu.

Użytkownicy systemu AutoPot musza pamiętać o kilku ważnych sprawach:

  • Po każdym cyklu uprawowym należy dokładnie wyczyścić system.
  • Zanim do doniczki trafi substrat należy na dno nasypać keramzyt na wysokość ok. 5 cm w celu irygacji .
  • Wodę w pojemniku należy przynajmniej raz dziennie zamieszać, można zamontować pompkę akwariowa, która uruchomi się raz lub dwa razy na dobę.
  • Woda z nawozami nie powinna być w zbiorniku dłużej niż 5-6 dni. Czysta woda może stać znacznie dłużej.
  • Zbiornik, powinien znajdować się na podwyższeniu tak, aby ujście wody znajdowało się wyżej niż podstawka, wtedy na zasadzie naczyń połączonych system działa niezawodnie.

System AutoPot zamówisz T U T A J.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać