Świat Ogrodników ZIELONE NEWSY

Uprawa konopi – 48 h ciemności przed ścinką to sensowny zabieg czy mit?

Uprawa konopi - 48 h ciemności

Uprawa konopi – 48 h ciemności przed ścinką to sensowny zabieg czy mit? Ten temat regularnie powraca na wszelkich forach o uprawie. Wokół tej kwestii powstało wiele mitów, które były następnie powtarzane przez kolejnych growerów. A jak jest  naprawdę? Czy zabieg 48h ciemności przed ścinką ma sens? Oto więcej informacji.

Uprawa konopi – 48 h ciemności przed ścinką to sensowny zabieg czy mit?

Wielu ogrodników uważa, że zabieg ten ma sens ponieważ 48h ciemności powoduje stres u roślin w wyniku czego te produkują więcej żywicy. Inni z kolei celowo stresują roślinę (uszkadzając ją), aby ta pod wpływem stresu wyprodukowała więcej żywicy.

Oba założenia są błędne i funkcjonują jako mity. Przede wszystkim stres zatrzymuje wszelkie procesy typu wzrost czy produkcja żywicy. Stres nie jest dla rośliny dobry. Co ciekawe, niektórzy growerzy uważają, że wysokostresowe techniki treningu roślin (HST) są skuteczne dzięki dużemu stresowi, nie jest to prawdą, a nazwa jedynie wskazuje, że ta technika mocno zestresuje krzew.

Czas na najważniejszą odpowiedź: czy 48h ciemności przed ścinką to sensowny zabieg czy mit? Czy taki zabieg poprawi finalną jakość suszu? Jeżeli tak to w jaki sposób skoro nie przez stres?

Odpowiedź na te pytania brzmi: TAK, już tłumaczę z czego to wynika, odpowiedź jest niesłychanie prosta:

Wszystko sprowadza się do terpenów i ich lotności.

Terpeny to ZWIĄZKI LOTNE, czyli takie, których głównym zadaniem jest uwolnienie się, odseparowanie od rośliny. W ten sposób konopie (i inne rośliny) wskazują swoje miejsce zapylaczom, mówiąc inaczej – wabią je. Drugie zadanie lotnych terpenów to komunikacja między roślinami.

Terpeny uwalniają sie pod wpływem temperatury oraz światła. A jednocześnie to terpeny definiują moc i działanie kannabinoidów w tym THC, dokładnie tak, im więcej terpenów tym susz działa lepiej.

Pamiętać też należy o odpowiedniej temperaturze podczas ciemności, dobrze gdyby nie przekraczała 20 stopni. Terpeny ulatują juz od samej temperatury także bez światła.

Roślina produkuje i kumuluje terpeny w nocy, gdyż wtedy nie maja one jak się uwolnić. Gdy tylko nastaje dzień, spora część jest uwalniana w powietrze pod wpływem światła i temperatury. Dlatego też nasze babcie zbierały zioła skoro świt.

Gdy po 48h ciemni roślina obsypana jest terpenami, należy ją ściąć bez zapalania światła uprawowego oraz najlepiej w temperaturze ok. 19 stopni Celsjusza.

Zabieg ten jest skuteczny i pozwala na poprawę jakości ostatecznej suszu, o ile przeprowadzi się go prawidłowo.

W tym przypadku, aby zachować jak najwięcej terpenów, warto zastosować suchy trym, czyli powiesić roślinę w całości z liśćmi, które usuwa się dopiero po wyschnięciu.  Zastosowanie tych dwóch zabiegów razem, wyczuwalnie poprawi jakość suszu.

Tekst ma charakter informacyjno-edukacyjny i przeznaczony jest dla polskojęzycznych obywateli Europy. Przypominamy, że uprawa konopi innych niż włókniste na terenie Polski jest zabroniona i do niej nie zachęcamy. Przypominamy też, że od tego roku konopie włókniste uprawiane w ogródku czy mieszkaniu  wystarczy zgłosić do KOWR.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać