kamizelki kuloodporne z konopi

Ukraina będzie produkować kamizelki kuloodporne z konopi, poinformowała Narodowa Akademia Nauk Rolniczych Ukrainy. Na potrzeby produkcji stworzona została nowa odmiana nazwana „Sofia”, która dodatkowo będzie się nadawała do produkcji nasion. oto więcej informacji.

Ukraina będzie produkować kamizelki kuloodporne z konopi

W trakcie odbywającego się niedawno konopnego wydarzenia „Hemp Fest”, które miało miejsce w Obwodzie Sumskim, zaprezentowano nową odmianę konopi włóknistych, która ma być wykorzystywana do produkcji m.in. kamizelek kuloodpornych oraz bielizny dla ukraińskiego wojska. Odmiana jest efektem pracy ekspertów z  Instytutu Rolnictwa Północno-Wschodniego Narodowej Akademii Nauk Rolniczych Ukrainy i została nazwana „Sofia”. Jest prezentowana jest jako wszechstronna genetyka, której rośliny dają zarówno dobre włókno jak i nasiona.

Hemp Fest odbył się w formie seminarium naukowo-praktycznego, w którym wzięli udział czołowi naukowcy, rolnicy, biznesmeni oraz specjaliści z branży konopnej reprezentujący 10 regionów Ukrainy. Uczestnikom pokazano uprawy Sofii, a także odbyły się warsztaty ze zbioru kombajnem części nasiennej konopi.

Konopie przemysłowe są podstawą do produkcji prochu strzelniczego, który nie ma odpowiednika na świecie, a także wysokiej jakości surowców do lin i spadochronów. Włókna konopne w niczym nie ustępują syntetycznemu Kevlarowi, z którego wykonana jest kamizelka kuloodporna. Tarcze wykonane z konopi wytrzymują strzały z nabojów przeciwpancernych, jednocześnie są lżejsze od kevlaru.

-mówią naukowcy zajmujący sie konopiami w Ukrainie

W trakcie seminarium zwrócono uwagę na rozwój uprawy konopi w warunkach wojny, a także w kontekście odbudowy Ukrainy. Kolejna omawiana kwestia to wykorzystanie wyrobów konopnych dla wojska. Ponadto eksperci poruszyli kwestię regulacji prawnych dla konopi przemysłowych oraz kwestię przetwarzania konopi nasiennych w zależności od kierunku użytkowania, a także ekonomiczną efektywność upraw konopi nasiennych na Ukrainie.

O niesamowitych właściwościach konopi oraz możliwością zastąpienia takich materiałów jak Grafen czy Kevlar konopiami przeczytasz T U T A J.

Źródło: nass.gov.ua

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać