Świat Prawa i legalizacji ZIELONE NEWSY

RPA przedstawiło projekt legalizacji marihuany

projekt legalizacji marihuany

RPA przedstawiło projekt legalizacji marihuany, obywatele będą mogli uprawiać do ośmiu roślin oraz posiadać ponad kilogram suszu na gospodarstwo domowe. Handel konopiami indyjskimi pozostanie nielegalny ale będzie można się nimi wymieniać. Ustawa jest skutkiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego RPA, który we wrześniu 2018 r. stwierdził niekonstytucyjność przepisów zakładających karanie za posiadanie i uprawę konopi indyjskich. Trybunał nakazał wtedy natychmiastowego zaprzestania karania za konopie oraz wyznaczył termin dwóch lat, w ciągu których władze mają stworzyć przepisy dopuszczające oraz regulujące ich posiadanie i uprawę. Ustawa trafiła do parlamentu miesiąc przed wyznaczonym terminem jej zatwierdzenia.

Projekt legalizacji marihuany w RPA

Blisko dwa lata temu Trybunał Konstytucyjny Republiki Południowej Afryki uznał za niekonstytucyjne przepisy nakładające kary na obywateli za posiadanie i uprawę konopi. Wyrok Trybunału z września 2018 r. nakazywał władzom natychmiastowego zaprzestania kryminalizowania marihuany oraz dał rządowi dwa lata na ustanowienie przepisów legalizujących i regulujących posiadanie oraz uprawę konopi indyjskich.

W tym miesiącu, projekt ustawy zezwalającej na uprawę i posiadanie marihuany na własny użytek, trafił do parlamentu RPA.

Nowa ustawa dopuszcza m.in.:

  • uprawę do czterech kwitnących roślin konopi indyjskich na osobę oraz uprawę do ośmiu kwitnących roślin na gospodarstwo domowe
  • posiadanie do 600 gramów suszu na osobę przy czym do 1,2 kg na  gospodarstwo domowe
  • posiadanie jednej kwitnącej rośliny oraz do stu gramów suszu w miejscu publicznym
  • posiadanie dowolnej ilości sadzonek

Projekt ustawy ustanawia też system przeliczania, w którym dwie niekwitnące rośliny konopi odpowiadają jednej roślinie kwitnącej, a pięć gramów świeżej rośliny odpowiada jednemu gramowi suszu.

Nowe prawo dopuszcza także wymienianie się roślinami, nasionami i suszem w określonych limitach i bezgotówkowo(non profit). Wymieniać można:

30 nasion lub sadzonek
jedna roślina kwitnąca
100 gramów suszu

W przypadku wymiany też obowiązuje wspomniany przelicznik.

Ustawa jednocześnie zabrania m.in.:

  • handlu (kara do 15. lat więzienia)
  • używania marihuany w miejscach publicznych oraz zbyt blisko okna lub w obecności osoby, która sobie tego nie życzy(do 2 lat więzienia)
  • udzielania marihuany nieletnim (do 15. lat więzienia)
  • używanie konopi przy nieletnich (do 4 lat więzienia)

Ponieważ ustawodawcy mają określony przez Trybunał czas na przyjęcie ustawy, który kończy się za miesiąc – należy zakładać, że zostanie ona niebawem przyjęta i wejdzie w życie.

Projekt legalizacji marihuany jest mocno niekomercyjny. Nie przewiduje handlu. Jeżeli obywatel RPA jest fanem marihuany – wystarczy, posadzi kilka krzaków, a dla urozmaicenia swojego menu powymienia się odmianami z zaprzyjaźnionymi growerami.

Gratulujemy RPA!

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać