Świat Zielonego Biznesu ZIELONE NEWSY

Rozwiązanie na problemy z bankowością w branży konopnej?

Stan Arizona zaakceptował technologiczne rozwiązanie w ramach FinTech Sandbox, które dotyczy płatności w Zielonym Biznesie – informuje portal Cointelegraph. Jak widać problemy z bankowością w branży konopnej dotykają również kraje, w których marihuana jest zdekryminalizowana.

Ostatnie oświadczenie Biura Prokuratora Generalnego stanu Arizona zdradza, że spółka Alta została oficjalnie przyjęta do Arizona’s FinTech Sandbox. Jest siódmą spółką, która dołączyła do programu wspierającego przedsiębiorstwa testujące innowacyjne rozwiązania bez konieczności uzyskania państwowych licencji. To właśnie Biuro Prokuratora Generalnego jest odpowiedzialne za administrowanie całą operacją regulacyjną.

Arizoński startup podsuwa rozwiązania, które skierowane są do firm, w których dużą rolę odgrywają szybkie płatności gotówkowe – umożliwi on cyfrowe płatności bez udziału banków.

Alta jest prywatną platformą finansową, która wykorzystuje usługi przesyłania pieniędzy dla licencjonowanych dostawców medycznej marihuany i jej sprzedawców, wykorzystując tokeny cyfrowe umożliwia użytkownikom bezpieczny transfer gotówki.

Nowa Zielona kryptowaluta?

Wspomniane wcześniej tokeny będą wymienialne na gotówkę. W tym celu spółka zaproponowała nową Zieloną Kryptowalutę – stablecoina, który jest powiązany z amerykańskim dolarem w stosunku 1:1. Jeśli wyniki testów dokonanych przez użytkowników platformy będą pozytywne, będą mogli oni płacić za towary i usługi płacąc właśnie stablecoinem zamiast tradycyjnej waluty. Oczywiście wszystkie operacje będą możliwe z poziomu smartfona za pomocą specjalnej aplikacji.

Problemy z bankowością w branży konopnej

Faktem jest, że większość stanów zalegalizowało marihuanę medyczną i rekreacyjną, ale nad prawem stanowym wciąż stoi prawo federalne, które nadal nie obdarza konopi szczególnym zaufaniem. Właśnie to jest powodem wielu sytuacji, w których to banki obawiają się udzielenia finansowej pomocy przedsiębiorcom działającym w sektorze konopnym ze względu na możliwość wycofania przez rząd ubezpieczeń depozytów, które są niezbędne dla finansowego bezpieczeństwa instytucji bankowych.

„Obrót gotówkowy rynku legalnych konopi w Arizonie przekracza 350 mln USD rocznie. To są legalne firmy, innowatorzy i przedsiębiorcy, którzy są zmuszeni posługiwać się gotówką. Oferujemy im spokojną głowę. Nasza technologia płatności cyfrowych znosi obciążenia związane z koniecznością posługiwania się wyłącznie gotówką i czyni nasze społeczności bardziej bezpiecznymi.” – tłumaczy Sarah Wessel, współzałożycielka i dyrektor operacyjny spółki Alta

Jak dotąd podobne firmy jedynie próbowały zbudować bezpieczną linię pomiędzy usługami finansowymi, a Zielonym Biznesem. Jedynie sieci Dash udało się nawiązać partnerstwo z Alt Thirty Six w celu zintegrowania Dash jako opcji płatności w punktach sprzedaży związanych z branżą konopną.

W Lutym 2019 roku prawodawcy ze stanu Kalifornia zaproponowali projekt ustawy, dzięki któremu możliwe byłoby przyjmowanie płatności podatkowych od firm z sektora konpnego za pomocą kryptowalut, co miało uwolnić urzędników od pokaźnych stosów gotówki, które generowałaby branża konopna. Dalsze prace nad ustawą do tej pory nie ruszyły na przód.

„To ekscytujące mieć Altę jako nowego uczestnika w Arizona’s FinTech Sandbox. Jest to ogromny potencjał dla technologii stablecoina w firmach bazujących na dużych ilościach gotówki na całym świecie, a Arizona ma szczęście odgrywać kluczową rolę w rozwoju i wzroście tej rozwijającej się branży.” – skomentował Jeff Weninger, republikański kongresmen.

Arizona była pierwszym stanem, który już w 2018 roku rozpoczął swoją „karuzelę regulacyjną”. Kolejnymi stanami były Nevada, Wyoming i Utah.

Również w Unii Europejskiej wielu przedsiębiorców skarży się na problemy związane z płatnościami. Słyszeliśmy o przypadkach polskich przedsiębiorców z branży konopnej, którym banki zerwały umowę kredytową. Podobnie jeżeli chodzi o płatności ekspresowe – innym przedsiębiorcom blokowano ekspresowe płatności w takich platformach jak PayPal czy przelewy24, z dnia na dzień wypowiadając umowę świadczenia usług.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać