Świat Prawa i legalizacji ZIELONE NEWSY

Niemiecki sędzia: Wszystkim kolegom po fachu, polecam palenie marihuany

palenie marihuany

Palenie marihuany poleciłbym każdemu swojemu koledze po fachu, większość pewnie nie zauważy różnicy, a inni stwierdzą, że to nie jest takie złe – oznajmił w rozmowie z dziennikiem Die Welt niemiecki sędzia Andreas Mueller, który orzeka się w sprawach młodocianych przestępców. Jego zdaniem większym zagrożeniem jest alkohol.

Niemiecki sędzia poleca kolegom palenie marihuany

Andreas Mueller jest sędzią w Bernau, gdzie jest znany ze swoich dość surowych wyroków w sprawach młodocianych przestępców oraz prawicowych radykałów, których ostatnio w Niemczech przybywa.

Jego druga twarz związana jest z polityką antynarkotykową, w którą jest zaangażowany od przeszło dwudziestu lat. W ciągu ostatnich dwóch dekad sędzia Mueller przekonuje, że edukacja oraz tolerancja są skuteczniejsze od karania więzieniem oraz straszenia nim. Niemieckie media opisują sędziego jako „jednego z najważniejszych zwolenników legalizacji marihuany w Niemczech.”

Według Muellera zakaz posiadania i używania marihuany jest niekonstytucyjny. Dlatego sędzia zwrócił się do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, by ten zabrał w tej sprawie głos. We wrześniu 2019 roku sędzia Mueller zawiesił dwa prowadzone przez siebie postępowania, których przedmiotem było posiadanie niewielkich ilości konopi indyjskich. Mueller uznał, że podejście prawa karnego do marihuany powinien zrewidować Federalny Trybunał Konstytucyjny.

Co ciekawe, Niemiecki trybunał zajmował się tym zagadnieniem w roku 2002, jednak sędzia z Bernau uważa, że od tamtej pory wiele się zmieniło, jest wiele nowych badań i do tematu karania za marihuanę należy podejść jeszcze raz.

Przez te lata wiele sądów najwyższych, od Meksyku po Afrykę Południową, stwierdziło: kryminalizacja marihuany stanowi naruszenie ogólnych praw osobistych i naruszenie wolności. Kanada i liczne stany USA również zalegalizowały w tym czasie konopie indyjskie. Te fakty powinny zmienić dyskurs także w Niemczech, już na to czas.

– powiedział sędzia.

Mueller porównał marihuanę do alkoholu mówiąc:

Ile osób zostało pobitych lub wykorzystanych przez osoby będące pod wpływem alkoholu? Przez ponad 26 lat pracy jako sędzia nigdy nie miałem sprawy, w której ludzie padliby ofiarą przestępstwa, ponieważ sprawca spożywał tylko konopie indyjskie. Ale aż jedna trzecia ofiar przestępstw w moich sprawach to ofiary alkoholu. Marihuana łagodzi, alkohol czyni cię agresywnym, przy czym jedno jest zabronione, a drugie – legalne. Uważam to za sprzeczne z zasadą równości. Jest to zrozumiałe dla zwykłych ludzi, ale niestety nie dla rządzących i polityków

Sędzia Andreas Mueller otwarcie popiera legalizację, uczestniczył w wielu konopnych manifestacjach i być może zapisze się na kartach konopnej historii jako aktywista, który doprowadził do orzeczenia, iż posiadanie i palenia marihuany nie może być karane. Jest autorem książki o kryminalizacji marihuany i jej nieracjonalności i bezsensowności.

1 Comment
  1. InspektorTM 4 lata ago
    Reply

    Warto zapamiętać tą mordkę… Rzadko niemiec mówi coś z sensem i dla dobra innych niz wlasne 😀

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać