Ciekawostki Zielonego Świata ZIELONE NEWSY

Cannabacitran – czym jest CBT?

CANNABACITRAN

W marihuanie znajduje się prawie 400 związków i nie wszystkie z nich są jeszcze zbadane. Związki te obejmują zarówno substancje psychoaktywne jak i niepsychoaktywne i każdy z nich ma unikalny wpływ na organizm człowieka.  W dzisiejszym artykule skupimy się na cannabacitranie – CBT.

Konopie indyjskie są bardzo unikalną rośliną, która jest znana nie tylko z rekreacyjnych, ale także z wielu medycznych i terapeutycznych właściwości. Legalizacja marihuany jest więc powodem, dla którego nie zakończyliśmy pracy badawczej nad wszystkimi związkami obecnymi w roślinie.

Termin „kannabinoidy” jest używany, gdy mówimy o 3 głównych klasach związków występujących między innymi w konopiach indyjskich. Pierwszą klasą są fitokannabinoidy lub kannabinoidy, które naturalnie występują w roślinach konopi. Następnie, druga klasa jest reprezentowana przez substancję, która jest produkowana wewnątrz ciała ludzkiego i znana jako endokannabinoidy. Wreszcie, trzecia klasa jest reprezentowana przez syntetyczne kannabinoidy, które wytworzone są przez człowieka metodami laboratoryjnymi.

Każda z tych klas kannabinoidów posiada swoje własne właściwości. Mają one różny wpływ na organizm ludzki, a ich wpływ na organizm ludzki w różny sposób.  Niektóre z nich mają pozytywny wpływ na zdrowie, jak leczenie objawów padaczki, przewlekłego bólu, a nawet różnych typów nowotworu.

Jednym ze związków występujących w roślinach konopi indyjskich jest cannabicitran (CBT). Jest bardzo drobnym i rzadkim kannabinoidem. Szybko nabiera rozpędu i zainteresowanie konsumentów i naukowców związanych ze światem konopnym. Niestety, żadna z tych grup nie wydaje się wiedzieć zbyt wiele o tym tajemniczym związku…

CANNABACITRAN – CZYM JEST CBT?

Wyszukiwania  frazy „CBT” w poszukiwaniu dostępnej już wiedzy dostarczają niewiele przydatnych informacji i często mylą cannabacitran z innym tajemniczym kannabinoidem zwanym cannabitriol, który powszechnie również określany jest tym samym skrótem (CBT). Potrafi to wywołać niemałe zamieszanie w gronie zainteresowanych. Jeszcze lepiej, gdy wyszukiwania sugerują nam tematy związane z psychoterapią poznawczo-behawioralną.

Fitokannabinoid cannabacitran pochodzi od „gałęzi genealogicznej” znanego już nam CBC, z kolei cannabitriol podchodzi od „gałęzi” najpopularniejszego kannabinoidu – THC.

Związek ten jest znany jako nowo odkryty kannabinoid, który pierwszy raz został odizolowany od libańskiego haszyszu. Stwierdzono wówczas, że ten konkretny składnik jest podobny do syntetycznych cytrylidenów-kanabinabinów. Obecnie znane są nam dwie odmiany, w których występuje CBT – Szczep Dutch 47 oraz Remedy, w których stężenie wynosić może do 0.1% CBT – niewiele, ale jednak! Pojawia się on głównie w wysokich stężeniach – destylatach konopi indyjskich, ze względu na jego właściwości molekularne.

– Wzór molekularny związku: C21H30O2
– Nazwa związku to (6AR,9R,10AS)-6,6,9-Trimetylo-3-pentylo-6A,7,8,9,10,10A-heksahydro-6H-1,9-epoksybenzo[C]chromen.
– Ma on masę cząsteczkową 314,462 g/mol
– Ma on złożoność 445
– Monoizotopowa i dokładna masa Cannabicitranu jest taka sama, tj. 314,225 g/mol.
– Całkowita liczba ciężkich atomów tego związku wynosi 23

Na tę chwilę środowisko naukowe nie dysponuje żadnymi konkretnymi informacjami na temat medycznych właściwości tego kannabinoidalnego związku. Nie Możemy więc jednoznacznie stwierdzić jego pozytywnego lub negatywnego wpływu na organizm ludzki po jego spożyciu.

Jedno z badań z 2007 roku opublikowane w Journal of American Chemical Society badało przeciwciała katalityczne zdolne do rozkładu THC na CBT z witaminą B2 i tlenem singletowym. Najprawdopodobniej CBT jest niepsychoaktywnym kannabinoidem, który może potencjalnie zmniejszać wpływ THC w krwiobiegu. Cannabitriol został zidentyfikowany jako główny produkt degradacji THC, wykazując zdolność przeciwciała do katalizowania złożonej przemiany chemicznej o implikacjach terapeutycznych w leczeniu nadużywania marihuany.

Czy CBT jest legalne?

CBT nie są zaplanowane na mocy Konwencji ONZ o substancjach psychotropowych, ani nie są wymienione jako substancje zaplanowane na mocy ustawy o substancjach kontrolowanych w USA.

Konopie indyjskie są obecnie stosowane w wielu produktach i produkty te są łatwo dostępne na rynku do spożycia. Używanie konopi indyjskich jest jednak rzeczywiście kontrowersyjne, a status prawny w różnych krajach dotyczący konopi jest bardzo zróżnicowany. Dzięki aktywnie rozwijającym się rynkom i co raz większym zapotrzebowaniem rynku rekreacyjnego i medycznego, naukowcy nieustannie pracują nad odkrywaniem właściwości konopi indyjskich.

Źródła:

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać