Czy konopne domy z drukarek 3D to przyszłość budownictwa?  Australijska firma ujawniła plany wprowadzenia wydrukowanych w 3D domów z konopi. Wszystko dzięki pionierskiej technologii, która może zrewolucjonizować budownictwo mieszkalne i komercyjne.

Ekologia przede wszystkim

Pozycjonując się na czele australijskiego przemysłu konopnego, firma biotechnologiczna Mirreco z siedzibą w Perth, realizuje wizję świata, w którym „tragiczne skutki globalnego ocieplenia zostaną zażegnane, ponieważ wykorzystamy okazję do działania”.

Firma Mirreco opracowała innowacyjne, neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla płyty konopne do budynków mieszkalnych i komercyjnych, które są drukowane w 3D jako podłogi, schody, ściany czy dachy.

Budowanie przyjazne środowisku

Szybko rosnące konopie mogą pochłaniać duże ilości dwutlenku węgla, dzięki czemu są szczególnie wydajnym i przyjaznym dla środowiska materiałem budowlanym.

Producent mówi, że panele są solidne konstrukcyjnie, łatwe w produkcji i zapewniają lepszą wydajność cieplną w porównaniu do tradycyjnych materiałów budowlanych.

„Wyobraź sobie, że żyjesz i pracujesz w budynkach, które są drukowane w 3D, z materiałów konopnych  i można się do nich wprowadzać w zaledwie kilka tygodni od rozpoczęcia budowy” – mówią pomysłodawcy.

Opisywana jako „australijska pomysłowość w najlepszym wydaniu”, firma niedawno pokazała koncepcję zrównoważonego domu konopnego, zaprojektowanego przez firmę architektoniczną Arcnts z siedzibą w Perth.

„Podłogi, ściany i dach będą wykonane przy użyciu biomasy konopnej, a okna będą zawierać najnowocześniejszą technologię, która pozwala na przechodzenie światła przez szkło, gdzie jest przekształcana w energię elektryczną” – mówi Mirreco.

Prototypy w Holandii

Holenderskie miasto Bosrijk, leżące niedaleko Eindhoven, zostało niedawno ogłoszone miejscem pierwszych na świecie nadających się do zamieszkania wydrukowanych w 3D  domów.

Holenderskie miasto będzie pierwszym na świecie gdzie będzie można zamieszkać w jednym z konopnych domów wydrukowanym w technologi 3D, pierwsi mieszkańcy planują wprowadzić się w przyszłym roku. Zdjęcie: Project Milestone

Projekt Milestone składa się z pięciu zrównoważonych domów. Planuje się, że mieszkańcy wprowadzą się już w przyszłym roku.

Zbudowany przez konsorcjum i zainicjowany przez Eindhoven University of Technology, projekt został opisany przez programistów jako „zmieniającego reguły gry”, który pobudzi budowę 3D na całym świecie.

„Dzięki tej technologii możemy robić rzeczy, których wcześniej nie mogliśmy zrobić”

– mówi profesor EUT Theo Salet.

„Na przykład w projektowaniu możemy tworzyć kształty, które normalnie nie mogą powstać, a jeśli można je wytwarzać, są wytwarzane tylko w dużych ilościach. Ale tutaj możemy wykonać wyjątkową, przemysłową, niestandardową pracę bez konieczności ogromnych nakładów”.

Innowacyjność

Charakterystyczne domy w stylu Stonehenge są konstruowane przy minimalnych stratach przez robota drukującego 3D, który kładzie warstwę na warstwie betonu.

Konopne domy z drukarek 3D
Konopne domy z drukarek 3D w trakcie budowy.

Rzecznik konsorcjum Rudy van Gurp mówi:

„Ważne jest myśleć jak końcowy użytkownik. Użytkownik końcowy chce ładnego domu w ładnej lokalizacji – mówi
„Teraz możemy użyć naszej technologii, aby stworzyć piękny dom w miejscu, w którym chcesz mieszkać.”

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać