Świat Waporyzacji ZIELONE NEWSY

Vaporizer butanowy a elektroniczny. To musisz wiedzieć!

sticky brick original waporyzator

Waporyzatory butanowe nie bez przyczyny zdobywają sporą popularność. Pod niektórymi względami modele butanowe znacznie przewyższają modele elektroniczne. Chcesz wiedzieć dlaczego? Podpowiemy Ci, który typ waporyzatora lepiej sprosta Twoim wymaganiom!

Gdy na rynku pojawiły się pierwsze waporyzatory, przez dłuższy czas można było znaleźć jedynie urządzenia elektryczne lub elektroniczne. Ich działanie opiera się na czerpaniu energii bezpośrednio z gniazdka elektrycznego lub z wbudowanego akumulatora, który można wielokrotnie ładować.

Na początku XXI wieku pojawiły się pierwsze waporyzatory butanowe, które do ogrzania suszu czerpią energię ze spalanego butanu. Mogłoby się wydawać, że modele butanowe to krok w tył w porównaniu do modeli elektronicznych. Nie dajcie się zwieźć! Poznajmy podstawowe różnice pomiędzy modelami butanowymi oraz elektronicznymi.

Dyskrecja i wygoda użytkowania – wybór jest tylko jeden!

Nie ulega wątpliwości, że waporyzatory elektroniczne są wygodniejsze w obsłudze. Aby móc rozpocząć inhalację wystarczy jedynie włączyć urządzenie przyciskiem i odczekać aż vaporizer osiągnie odpowiednią temperaturę. Większość waporyzatorów będzie wymagała użycia do tego tylko jednej ręki.

Niemal wszystkie waporyzatory elektroniczne są wyposażone w cyfrową regulację temperatury. Urządzenie będzie utrzymywać temperaturę zadaną przez użytkownika, zatem nie ma ryzyka przypalenia czy choćby przegrzania suszu roślinnego.

„Warto pamiętać jednak, że taka sytuacja nie dotyczy najtańszych urządzeń, które waporyzatorami są jedynie z nazwy. Zabawki tego typu, jak np. Snoop Dogg G Pen czy Titan 2 Hebe mogą przypalać susz lub nawet topić się podczas użytkowania. Zdecydowanie nie polecam kupna takich urządzeń, mimo ich zachęcającej ceny. Jeśli ktoś rozważa ich zakup to musi się zastanowić co jest dla niego ważniejsze – tańszy waporyzator niszczący zdrowie czy bezpieczne urządzenie kosztujące nieco więcej.”

– komentuje Ryszard Fazowski, ekspert z zakresu waporyzacji z firmy VapeFully.

Zasada działania modeli butanowych polega na ogrzaniu przy pomocy palnika butanowego waporyzatora lub powietrza trafiającego do komory grzewczej z suszem. Taka technika wymaga użycia obu rąk, jest zatem zdecydowanie mniej wygodna. Ponadto, niepoprawna technika ogrzewania może doprowadzić do przegrzania lub nawet przypalenia suszu. Modele butanowe są najczęściej trudniejsze w obsłudze w porównaniu do modeli elektronicznych.

Przewagą modeli elektronicznych jest również dyskrecja towarzysząca inhalacjom. Większość z nich może być z powodzeniem na pierwszy rzut oka uznana za e-papierosa, dlatego korzystanie z tych modeli poza domem nie wywoła niepotrzebnych pytań. Ogrzewanie palnikiem waporyzatora butanowego znacznie ogranicza możliwość korzystania z niego – takie modele polecamy używać w zaciszu własnego domu lub w ustronnym miejscu.

Jakość i moc pary – daj się zaskoczyć!

Mniejsza dyskrecja inhalacji i wygoda użytkowania to zdecydowanie słabe strony waporyzatorów butanowych. Jeśli jednak jesteśmy w stanie się z tym pogodzić, w zamian możemy korzystać z ogromnej mocy pary. Urządzenia butanowe wykorzystują wyższe temperatury, dzięki czemu produkują o wiele bardziej gęstą i „treściwą” parę, praktycznie żaden z waporyzatorów elektronicznych nie dorównuje im pod tym kątem.

W jaki sposób wyjaśnić te różnice? Odpowiedź jest prosta! Modele elektroniczne osiągają zazwyczaj niższe temperatury od waporyzatorów butanowych. Dzięki temu za pomocą modeli butanowych odparujemy więcej substancji aktywnych i sprawimy, że będą one intensywniej parować. Efektem tego będzie skuteczniejsza inhalacja np. za pomocą Sticky Brick Original Vaporizer niż w przypadku dowolnego modelu elektronicznego.

Istotnym aspektem jest również jakość pary, która zależy od konkretnego modelu vaporizera. Tańsze modele elektroniczne zazwyczaj nie wyprodukują pary o tak dobrej jakości i smaku jak urządzenia butanowe. Jeśli zaś chodzi o najlepsze waporyzatory elektroniczne – jakość pary jest porównywalna do modeli butanowych.

Od przedstawionej zasady istnieją jednak wyjątki. XVape Fog Vaporizer, będący modelem elektronicznym dostępnym w przystępnej cenie, zapewni porównywalny smak pary do części modeli butanowych. Z kolei wspomniany Sticky Brick Original wyprodukuje parę o jakości porównywalnej z waporyzatorami elektronicznymi z najwyższej półki.

Modele butanowe wyprodukują parę o pierwszorzędnej jakości, jednak pod warunkiem, że technika ogrzewania będzie odpowiednia. Na parametry pary w ogromnym stopniu wpływa sposób operowania palnikiem, dlatego w przypadku tych modeli warto poświęcić trochę czasu na odpowiednie opanowanie techniki ogrzewania oraz wybór odpowiedniego palnika – waporyzator butanowy z pewnością nam się za to zrewanżuje!

Niezwykła wydajność – wyjątkowa cecha butanu

W przypadku wydajności zdecydowaną przewagę mają waporyzatory butanowe. Skuteczniejsza ekstrakcja substancji aktywnych z ziół jest najprawdopodobniej związana z wyższą temperaturą waporyzacji. Konsekwencją tego będzie możliwość użycia niewielkich ilości suszu, rzędu zaledwie 0,1- 0,15g, w celu osiągnięcia oczekiwanych efektów. Istnieją również oszczędne waporyzatory elektroniczne, jednak w porównaniu do modeli butanowych ich działanie będzie słabsze przy użyciu tej samej ilości suszu.

„Modele butanowe będą idealnym wyborem jeśli naszym priorytetem jest oszczędność suszu oraz maksymalna gęstość pary. Przykładem, na który warto zwrócić uwagę jest TiWoody S Vaporizer, zużywający do inhalacji maksymlanie 0,1g suszu. Choć to niewielka ilość to efekty waporyzacji są wspaniałe!”

– dodaje cytowany wcześniej ekspert z VapeFully.com/pl.

Aromaterapia – tylko modelem elektronicznym!

Modele butanowe stanowczo odradzamy w przypadku aromaterapii ziołami o niskich temperaturach waporyzacji. Te modele idealnie sprawdzą się do inhalacji suszem CBD, ale sposób ich działania wyklucza zastosowanie materiału roślinnego o niskiej temperaturze waporyzacji. Większość ziół do aromaterapii ma stosunkowo niską temperaturę waporyzacji, dlatego temperatura osiągana przez waporyzatory butanowe będzie zwyczajnie zbyt wysoka. Przykładowo, rumianek potrzebuje jedynie 100 – 125°C do skutecznego odparowania zawartych w nim związków aromatycznych. Odpowiednią temperaturę zapewnią jedynie niektóre z waporyzatorów elektronicznych, w przypadku modeli butanowych tego typu zioła nie będą się nadawać.

Dodatkowo, niezbędną cechą waporyzatora do aromaterapii jest możliwość regulacji temperatury z dokładnością do jednego stopnia, co uzyskamy jedynie w przypadku modeli elektronicznych. Polecanym modelem będzie w tym przypadku np. Mighty Vaporizer – wysokiej jakości urządzenie sprawdzające się świetnie do waporyzacji suszu CBD, a także aromaterapii ziołami. Dodatkowo, możliwa jest również waporyzacja koncentratów CBD.

waporyzator mighty przenośny

Vaporizer elektroniczny czy butanowy – dopasuj do swoich potrzeb!

Vaporizer elektroniczny będzie odpowiednim wyborem dla osób ceniących sobie dyskrecję oraz wygodę i łatwość obsługi. Vaporizer butanowy sprawdzi się lepiej, jeśli bardziej zależy nam na oszczędności suszu używanego do waporyzacji oraz efektywności inhalacji. Waporyzator butanowy wymaga większej uwagi oraz wyczucia podczas użytkowania. Wynagrodzeniem za ten trud będą jednak niesamowicie gęste chmury pary. Kupując waporyzator, zioła do aromaterapii czy produkty CBD sklep na odpowiednim poziomie powinien pomóc w dopasowaniu sprzętu oraz suszu ziołowego do naszych oczekiwań i potrzeb. Sklep z waporyzatorami VapeFully oferuje najwyższej jakości produkty, dlatego dokonując zakupu z pewnością warto przyjrzeć się ich ofercie. W razie jakichkolwiek pytań eksperci zatrudnieni w tym sklepie chętnie oraz bezpłatnie rozwieją nasze wątpliwości i pomogą dobrać odpowiedni sprzęt.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać