Świat Medycznej Marihuany ZIELONE NEWSY

Do polskich aptek trafi 12 nowych odmian medycznej marihuany

odmian medycznej marihuany

Do aptek trafi 12 nowych odmian medycznej marihuany. Polski rynek medycznych konopi stale się powiększa, co jest efektem stale rosnącego popytu na susz medycznej marihuany. Dlatego wachlarz oferowanych produktów regularnie powiększa się o nowe odmiany, a wśród producentów pojawiają się nowe podmioty. Taka sytuacja ma nastąpić niebawem, bowiem Centrum Medycyny Konopnej we współpracy z zagranicznym partnerem ma stać się nowym dostawcą marihuany do aptek. Kiedy do Polski trafi 12 nowych odmian medycznego suszu? Dowiemy się niebawem – więcej artykule.

Zapotrzebowanie na medyczny susz rośnie – do aptek trafi 12 nowych odmian medycznej marihuany.

Według badań Centrum Medycyny Konopnej (CMK) pacjenci wciąż zmagają się z niedoborem produktów konopnych w aptekach, wynika to między innymi z faktu, iż są one dostępne tylko w niektórych aptekach. Linie produktów szybko się kończą i zdarza się, że zanim ponownie się pojawią mijają całe miesiące. Inne znikają bezpowrotnie – co ma miejsce, kiedy producent wycofuje daną odmianę. Stanowi to realny problem dla pacjentów, którzy podjęli już terapię lekiem, bowiem nie mogą oni kontynuować swojej terapii i muszą zmienić stosowaną odmianę. Dodatkowo nawet 6 na 10 Polaków chciałoby skorzystać z terapii medycznymi konopiami, więc zapotrzebowanie na susz medyczny będzie rosnąć. Zgodnie z prognozami e-Zdrowia w ciągu najbliższych lat liczba pacjentów medycznej marihuany w Polsce może wzrosnąć do 370 tysięcy. Do tej pory z możliwości leczenia się konopiami indyjskimi korzysta 101 tys. Od 1 stycznia 2019 roku do 13 czerwca 2023 roku sprzedano łącznie 2 147 229 gramów konopi medycznych (ponad dwie tony). W tym okresie wydano także 268 735 recept dla 101 515 pacjentów, z czego 210 883 recepty zostały zrealizowane. Natomiast w samym roku 2023 sprzedano w Polsce 4,6 tony medycznej marihuany, zostało zrealizowanych 276 807 recept. To znaczące liczby, które pokazują, że Polacy nie boją się sięgać po konopie w celu łagodzenia różnych schorzeń i robią to co raz częściej. CMK we współpracy z niemieckim producentem medycznej marihuany ma zamiar zwiększ ofertę produktów konopnych na receptę.

Kiedy do Polski trafi 12 nowych odmian medycznej marihuany?

Grupa Centrum Medycyny Konopnej to istotny gracz na polskim rynku konopnym oferujący terapie medyczną marihuaną. Niedawno władze CMK ogłosiły nawiązanie współpracy z niemieckim gigantem z branży, firmą Sanity Group, międzynarodową spółką działającą w obszarze badań i produkcji medycznej marihuany z siedzibą w Berlinie, która jako jedyna w Europie uzyskała finansowanie inwestorskie w wysokości 100 mln dolarów. Jednym z inwestorów Sanity Group jest sam Snoop Dog. CMK złożyło na razie wnioski rejestracyjne na 11 rodzajów susz u i jeden ekstrakt konopi, który byłby dostępny jako gotowy preparat medyczny na receptę w formie olejku z THC. Znając realia polskiej biurokracji, może się zdążyć, że procedura rejestracji będzie się przeciągać. Według planów do końca roku 2024 do aptek ma trafić 12 nowych odmian konopi medycznych.

Jakie nowe odmiany pojawią się w aptekach?

Jeśli projekt dojdzie do skutku, CMK będzie największym do tej pory podmiotem na rynku oferującym 12 opcji terapeutycznych z różnymi stężeniami substancji aktywnych i różnymi kombinacjami terpenów. Dokładnych odmian na ten moment nie zdradzono. Produkty mają być dedykowane różnym jednostkom chorobowych, zarówno tym poważnym, jak choroby neurologiczne, nowotwory czy choroby autoimmunologiczne, jak i lżejszymi, na przykład w problemach ze snem czy migreną. Będą one odpowiednie dla pacjentów zmagających się z chorobami takimi jak: stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, glejak mózgu, epilepsja, depresja i wiele innych. Może to wpłynąć na rozszerzenie grona pacjentów, dla których konopie będą wykazywać korzystne efekty.

Patrząc na kombinacje stężenia THC, rodzaje i odmiany konopi oraz zawartość terpenów, nasze portfolio obejmować będzie 11 suszy marihuany medycznej. Dodatkowo złożyliśmy wniosek na ekstrakt z konopi

– mówi Rafał Szabłowski – członek zarządu CMK odpowiedzialny za rozwój i komercjalizację produktów.

Doskonale rozumiemy lokalne regulacje oraz potrzeby środowiska medycznego.

Większa różnorodność odmian na rynku konopi medycznych z pewnością wpłynie na możliwość dobrania skuteczniejszej terapii dla pacjentów. Im większy wybór opcji terapeutycznych, czyli różnych kombinacji głównych kannabinoidów: THC, CBD i profili terpenowych tym łatwiej o dobranie konkretnej odmiany do danego schorzenia.

Nasze działanie może także przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej na temat potencjału tej formy terapii oraz do poprawy akceptacji dla innowacyjnych rozwiązań medycznych. Jestem przekonany, że takie portfolio produktów umocni też naszą pozycję na rynku i wpłynie korzystnie na nasz dalszy rozwój

– mówi Jakub Smęda, prezes Centrum Medycyny Konopnej

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać