Świat Prawa i legalizacji ZIELONE NEWSY

Czy w rząd USA zalegalizuje marihuanę na poziomie federalnym jeszcze w tym roku?  Jest taka szansa

USA zalegalizuje marihuanę

Czy w rząd USA zalegalizuje marihuanę na poziomie federalnym jeszcze w tym roku?  Jest taka szansa. Po tym jak kolejne stany, między innymi Ohio, Minnesota oraz Delaware wprowadziły legalizację rekreacyjnego stosowania konopi dla dorosłych obywateli 54% amerykanów ma obecnie dostęp do legalnej marihuany. Dokładnie 10 stanów brakuje do rozpoczęcia specjalnej procedury w ramach V artykułu amerykańskiej konstytucji, w ramach której Kongres musiałby uznać prawo stanów większości i wprowadzić legalizację na poziomie federalnym. Czy w roku 2024 możliwe będzie wprowadzenie przez rząd USA legalizacji marihuany na wszystkie stany? Więcej informacji w dalszej części artykułu.

1/3 USA ma dostęp do legalnej marihuany

USA do kraj federalny składający się ze stanów posiadających częściową autonomię. Władza państwowa jest podzielona między rząd centralny, a władze poszczególnych stanów. Każdy stan USA, decyduje indywidualnie o polityce konopnej, szczególnie legalizacji marihuany, stąd tak duży rozstrzał w kwestiach legislacyjnych pomiędzy prawem federalnym, a stanowym. W ramach federacji istnieją stany, które mają pełną legalizację konopi, jak Kalifornia czy Kolorado, jak również takie jak Idaho, które wciąż ograniczają obywatelom dostęp nawet do medycznej marihuany (na szczęście takich jest dużo mniej).

Rok 2023 został zamknięty liczbą 24 stanów, które dają swoim mieszkańcom dostęp do legalnego rynku marihuany rekreacyjnej. To 1/3 wszystkich stanów oraz 54% obywateli USA. Istnieje jeszcze długa lista stanów, w których rekreacyjne spożywanie konopi indyjskich nie jest legalne – 14 z nich ma już zalegalizowane stosowanie medycznej marihuany, jak Alabama, Floryda, Luisiana czy Kentucky. Część z nich jest coraz bliżej przeforsowania legalizacji rekreacyjnego stosowania, należą do nich: Pensylwania, Karolina Północna, Georgia czy Floryda. Amerykańscy aktywiści konopni oraz branżowi eksperci spodziewa się wprowadzenia tych zmian jeszcze w 2024 roku.

70% obywateli USA popiera legalizację marihuany na poziomie federalnym

Obecnie na poziomie federalnym konopie indyjskie są klasyfikowane jako narkotyk z wykazu I. Jest to o tyle dziwna klasyfikacja, że dotyczy substancji kontrolowanych, w przypadku których stwierdzono wysoki potencjał nadużywania oraz brak zastosowania medycznego. Jak wiadomo jednak zdecydowana większość stanów zalegalizowała marihuaną do celów medycznych – to powoduje, że klasyfikacja marihuany jest aktualnie błędna.

Mimo to prawo federalne zabrania stosowania, posiadania i produkcji konopi indyjskich w celach medycznych, oczywiście o ile władze stanowe nie zdecydowały inaczej.

Mimo wszystko, obywatele USA są coraz bardziej przychylni konopiom. Doświadczenia stanów, które zalegalizowały marihuanę już jakiś czas temu pokazują, że za tym posunięciem idzie wiele profitów gospodarczych, prawnych a także zdrowotnych.

Amerykańska grupa ankietowo-doradcza Gallup, która regularnie bada opinię publiczną w USA, opublikowała niedawno swój najnowszy sondaż na temat legalizacji marihuany. Okazuje się, że 7 na 10 amerykanów popiera legalizację konopi indyjskich na potrzeby rekreacyjne.

Zaledwie 29% osób uważa, że konopie powinny zostać nielegalne. Nawet starsze osoby są coraz bardziej przychylne konopiom. Z sondażu wynika, że ​​sześćdziesiąt cztery procent respondentów w wieku 55 lat i więcej popiera legalizację. W 1969 roku, kiedy Gallup po raz pierwszy zbadał kwestię legalizacji, tylko 12 procent Amerykanów wyraziło poparcie dla legalizacji marihuany. Wsparcie przekroczyło 50% obywateli w 2013 r., po tym jak Kolorado i Waszyngton jako pierwsze stany zalegalizowały używanie marihuany przez dorosłych w 2012 r oku. Wtedy wielkość poparcia obywateli dla legalizacji skoczyła o 10 punktów procentowych do 58%. Potem w 2015 roku poparcie wyniosło 60%. Obecny wynik 70% poparcia dla legalizacji to najwyższy do tej pory wynik w historii USA. Wynik ten pokazuje, że obywatele widzą, że legalizacja marihuany przynosi zdecydowanie więcej korzyści niż szkód, którymi od lat straszy się społeczeństwo.

W obecnej sytuacji, co raz częściej pada pytanie, Czy w rząd USA zalegalizuje marihuanę na poziomie federalnym jeszcze w tym roku? Jest taka szansa. Jak już wspomniałam na początku, obecnie brakuje 10 stanów, aby uruchomić specjalną procedurę w ramach V artykułu amerykańskiej konstytucji, dzięki której Kongres musiałby uznać prawo stanów większości i wprowadzić legalizację na poziomie federalnym.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać