Świat Prawa i legalizacji ZIELONE NEWSY

Premier Holandii lobbuje za legalizacją marihuany w Nowej Zelandii

Premier Holandii

Premier Holandii Mark Rutte odwiedził Nową Zelandię, gdzie w przyszłym roku odbędzie się referendum w sprawie legalizacji marihuany. W rozmowie z szefową nowozelandzkiego rządu zachwalał skutki liberalizacji prawa, które obowiązuje w Niderlandach mimo, że w jego kraju do pełnej legalizacji konopi indyjskich jeszcze daleka droga. Rutte powiedział także, czym kierowano się zezwalając na powstanie konopnych kafejek kilka dekad temu.

Premier Holandii zachwala legalizację

Podczas niedawnej konferencji prasowej w której udział wziął premier Holandii Mark Rutte oraz szefowa rządu Nowej Zelandii, Rutte zachwalał rozwiązanie prawne jakim jest legalizacja marihuany. Jako przykład podał swój własny kraj. Przypomnijmy jednak, że w Holandii nie ma legalizacji marihuany, bardziej przypomina to nieuregulowane rządowe przyzwolenie. Co prawda holenderski rząd postanowił to zmienić i wdrożyć czteroletni program pilotażowy obejmujący wprowadzenie legalnych upraw. Jednak ze względu na pewne obostrzenia programu, większość holenderskich gmin nie wyraziła chęci udziału w nim.

Wychwalanie zmian prawnych przez Rutte’a spowodowane jest przyszłorocznym referendum, w którym Nowozelandczycy wypowiedzą się czy chcą legalizacji konopi indyjskich.

Pan Rutte przebywa w Nowej Zelandii, aby „jeszcze bardziej wzmocnić nasze ciepłe stosunki z Holandią”, powiedziała Ardern. Zaplanowała także dyskusję na temat zmian klimatu, przechodząc do gospodarki i handlu niskoemisyjnego.

Marihuana w Holandii

Holenderski premier tłumaczył też dlaczego w latach ’70 jego poprzednicy zdecydowali się na takie rozwiązanie. Chodziło przede wszystkim o dobro użytkowników marihuany. W przypadku istnienia tylko czarnego rynku konsumenci chcąc nabyć susz zmuszeni byli do kontaktów z przestępcami, którzy w swojej ofercie mieli i mają dużo bardziej szkodliwe używki. Dlatego rząd, który nie chciał aby obywatele mieli kontakt z wyniszczającymi substancjami zezwolili na obrót marihuaną w specjalnie wyznaczonych punktach.

Niestety w Holandii nie ma pełnej legalizacji ani legalnych upraw do coffee shop’ów. Rząd co prawda chce to zmienić i uruchamia pilotażowy program legalnych upraw rządowych jednak jak już wspominałem, z pewnych przyczyn większość holenderskich gmin nie jest nim zainteresowana.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać