Debata o marihuanie

Wczoraj w porannym programie TVP Info „Minęła 8” odbyła się 40-minutowa debata o marihuanie oraz o tym czy należy zmienić przepisy jej dotyczące. Udział w rozmowie wzięli: Beata Maciejewska (Lewica) Agnieszka Ścigaj (PSL / KUKIZ), Marta Golbik (PO-KO), Robert Gontarz (PiS)oraz Robert Anacki (Porozumienie). Czy już wkrótce możemy spodziewać się liberalizacji prawa dot. konopi? Oto jak przebiegała rozmowa i jakie zdanie na temat marihuany mają politycy.

Debata o marihuanie na antenie TVP Info

Wczoraj w programie „Minęła 8” na antenie TVP Info prowadzący rozmawiał z posłami na temat marihuany i prawa jej dotyczącego.

Do rozmowy zaproszono kilku polityków reprezentujących różne obozy polityczne. Oto jakie stanowiska w tej sprawie mają poszczególni posłowie.

Beata Maciejewska (Lewica)

Stanowisko posłanki Lewicy jest w tej sprawie znane. Pani Beata jest przewodniczącą parlamentarnego zespołu ds. legalizacji marihuany. W swoich wypowiedziach mówiła właśnie o zespole i tym jakie ma on cele. Pani Maciejewska wypunktowała kilka kwestii, które według niej są na chwilę obecną najistotniejsze i którymi zajmie się wkrótce zespół. Posłanka Lewicy proponuje „pakiet ustaw konopnych” obejmujący marihuanę rekreacyjną, medyczna oraz konopie włókniste.

Agnieszka Ścigaj (Kukiz ’15 / PSL)

Posłanka Ścigaj jest jedną z osób, które pracowały nad obowiązującą obecnie ustawą dopuszczającą stosowanie medyczna marihuaną. W wielu kwestiach zgadza się z posłanką Maciejewską. Zaznaczyła, że też dąży do narodowych upraw medycznej marihuany, aby poprawić jej dostępność oraz obniżyć cenę dla pacjenta – te dwa założenia znajdują się we wspomnianym „pakiecie ustaw konopnych”. Pani Ścigaj uważa, że obecne prawo bardziej szkodzi niż pomaga oraz proponuje swoja pomoc przy pracach zespołu. Zaznaczyła, iż obecna ustawa o medycznej marihuanie jest bardzo okrojoną w stosunku do tego co proponowali na początku.

Marta Golbik (PO-KO)

Posłanka Golbik na wstępie pochwaliła pracę Liroya na polu medycznej marihuany oraz wyraziła swoje poparcie dla tej metody leczenia. Uważa, że jest to jednak narkotyk mający negatywny wpływ na życie młodych ludzi. Czy jest za liberalizacją prawa w tej materii? Uważa, że ten temat wymaga wielu miesięcy debat i rozmów.

Robert Anacki (porozumienie)

Poseł Anacki na początku zaznaczył, że bardzo popiera medyczną marihuanę i zna jej pozytywny wpływ w przypadku neuroboreliozy, z którą się mierzył.  Popiera liberalizację prawa dot. konopi jednocześnie zaznaczając, że w przypadku legalizacji, czarny rynek powinien być znacznie bardziej penalizowany niż obecnie. W przypadku zmiany prawa postulowałby też mocną penalizację przestępstw popełnianych pod wpływem marihuany (np. jazda samochodem pod wpływem). Uważa, że to obecne prawo jest odpowiedzialne za popularność dopalaczy, ciężko się z tym nie zgodzić. Popiera edukację zamiast karania.

Robert Gontarz (PiS)

Niestety poglądy posła Gontarza są mocno zacofane. Popiera stosowanie marihuany w celach medycznych. Na argument, że na chwilę obecną każdy nastolatek nie ma najmniejszego problemu z kupnem marihuany odpowiedział, że nie ma to znaczenia, że dyskusja w formie „przecież dzisiaj każdy kto chce może kupić marihuanę, która jest przecież nielegalna” odpowiada, że to nie ma znaczenia. Według posła Gontarza tę kwestię należy rozpatrywać tylko w kategoriach dobra i zła. Marihuana jest zła więc nie wolno jej legalizować i tyle. To, że mimo grożących konsekwencji prawnych można ja nabyć bez najmniejszego problemu nie ma dla niego żadnego znaczenia. Przedstawiciel obozu rządzącego uważa, że marihuana to zło w czystej postaci. Oznajmił, że:

Każdy z nas zna kogoś w kogo przypadku tajemnicą poliszynela jest to, że używa marihuany. Takie osoby są wyprane z charyzmy i ambicji.

Poseł z PiS bredził o wysokim ryzyku uzależnienia. Na argument, że ogólnodostępny alkohol jest bardziej szkodliwy zaczął wychwalać kościół katolicki za jego „nieoceniona pomoc w walce z alkoholizmem”  Jednak jakoś nie jesteśmy zdziwieni, że przedstawiciel obozu władzy ma wiedzę i poglądy rodem ze średniowiecza.

Cała debata o marihuanie na antenie TVP Info znajduje się  T U T A J.

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać