Świat Prawa i legalizacji ZIELONE NEWSY

Parlamentarny zespół ds. legalizacji marihuany zajmie się ustawą depenalizującą posiadanie niewielkiej ilości marihuany na własny użytek

Parlamentarny zespół ds. legalizacji marihuany

Parlamentarny zespół ds. legalizacji marihuany zbierze się w przyszłym tygodniu, aby rozpocząć pracę nad ustawą przewidującą depenalizację posiadania niewielkich ilości marihuany na własny użytek. Ponadto zespół planuje pracę w kwestii medycznej marihuany oraz konopi włóknistych. W efekcie prac zespołu wypracowany ma zostać „pakiet ustaw konopnych”. Poznaliśmy datę planowanego złożenia projektu w sejmie. 

Parlamentarny zespół ds. legalizacji marihuany

Zespół, któremu szefuje posłanka Beata Maciejewska z Lewicy, został powołany na początku tego roku. W ostatnim czasie pojawiło się sporo zarzutów, że zespół nie robi nic poza spotykaniem się. Fakt, powołany w lutym zespół nie wypracował póki co nic konkretnego. Jednak zdecydowanie wstrzymałbym się z ocenami, iż jest to jedynie wydmuszka pod publiczkę (wyborców).

Na opóźnienie rozpoczęcia konkretnej pracy zespołu wpływ miały przede wszystkim dwie sprawy. Pierwsza z nich to sytuacja spowodowana przez COVID-19, a druga to tegoroczne wybory prezydenckie. COVID spowodował, że wiele spraw zostało zawieszonych. Sytuacja wprowadziła wiele chaosu i zamieszania co poskutkowało m.in. brakiem konkretnych prac w ramach zespołu.

Wybory prezydenckie, które miały w tym roku niemałe perypetie, to druga przyczyna czasowego zawieszenia prac zespołu. Wynikało to z dużego zaangażowania posłanki Beaty Maciejewskiej w kampanie prezydencką Roberta Biedronia.

Nie brak dobrej woli polityków lub chęci pracy w ramach zespołu spowodowały czasowe zawieszenie lecz COVID oraz wybory prezydenckie.

Jednak zawieszenie prac zespołu jako takiego, nie oznacza wcale, że posłowie o temacie całkiem zapomnieli. W między czasie odbywały się konsultacje online, w których efekcie teraz zespół zajmie się konkretną pracą nad konkretnymi przepisami. Patrząc z perspektywy pierwszego spotkania zespołu, w którym miałem przyjemność uczestniczyć – to już całkiem sporo. Pierwszy cel zespołu czyli ustalenie strategii i planu działań, został osiągnięty.

Początkowo zespół miał się zajmować tylko kwestią marihuany do celów rekreacyjnych. Jednak po wysłuchaniu wielu głosów i opinii środowiska konopnego uznano, że należy zmienić także przepisy dotyczące konopi włóknistych oraz medycznej marihuany.

Teraz parlamentarny zespół ds. legalizacji marihuany zajmie się przygotowaniem „pakietu ustaw konopnych”, który objąć ma marihuanę rekreacyjną, medyczną oraz konopie włókniste.

Spotkamy się, aby porozmawiać o trzech projektach ustaw dotyczących zarówno marihuany leczniczej, konopi siewnych, a także marihuany stosowanej przez dorosłych do celów rekreacyjnych

– powiedziała przewodnicząca zespołu.

Aby ustalić jaka ilość suszu marihuany to „niewielka ilość na własny użytek”, szefowa zespołu poprosiła Biuro Analiz Sejmowych o przedstawienie przepisów obowiązujących w innych krajach europejskich, które dopuszczają posiadanie marihuany na własny użytek.

Planowana data złożenia pakietu ustaw konopnych w sejmie to 20 kwietnia (420) przyszłego roku. Wyznaczenie najważniejszego dnia w kulturze konopnej jako termin złożenia ustawy nie jest oczywiście przypadkowe.

Parlamentarny zespół ds. legalizacji liczy na ten moment 14 posłów, są to: Beata Maciejewska, Paulina Matysiak, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Monika Pawłowska, Małgorzata Prokop-Pączkowska, Andrzej Rozenek, Joanna Scheuring-Wielgus, Krzysztof Śmiszek, Adrian Zandberg i Marcelina Zawisza (wszyscy Lewica), Urszula Zielińska i Michał Jaros z Koalicji Obywatelskiej oraz Jakub Kulesza i Dobromir Sośnierz z Konfederacji.

1 Comment
  1. Wladek 4 lata ago
    Reply

    A czy znane są jakieś szczegóły tych ustaw ?

Zostaw komentarz

Twój email nie będzie opublikowany.

Może Ci się spodobać